Ve dnech 13. a 14. května 2024 se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Rady v části kultura a audiovize se zúčastnila delegace ČR vedená ministrem kultury Martinem Baxou.
Jednání předsedal Jan Jambon, předseda vlámské vlády, Evropskou komisi zastupovala Iliana Ivanova, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež.
V předvečer Rady se v nedávno zrekonstruované budově Královského muzea výtvarného umění v Antverpách konalo setkání ministrů kultury a neformální diskuze o roli kultury a kulturního dědictví v posilování evropské identity v rozmanitosti s ohledem na otázku, v čem může kultura pomoci při řešení geopolitických výzev. Diskuzi moderoval vlámský premiér Jan Jambon.
Oficiální jednání Rady v oblasti kultury se věnovalo schválení Závěrů Rady o posílení postavení kulturních a kreativních odvětví prostřednictvím rozvoje publika založeného na datech. Kulturní a kreativní sektor hraje nesmírně důležitou roli nejen v oblasti kultury jako takové, ale i z hlediska rozvoje hospodářství, ekonomiky či nástupu moderních technologií. Během pandemie COVID-19 patřil mezi nejvíce zasažená odvětví, je proto nanejvýš důležité se z této situace poučit. Jednoznačně se ukazuje, že užívání nových technologií, nástup digitalizace a její cílená a systematická podpora přinášejí zásadní benefity a je nutné se jim v budoucnu věnovat. Text dokumentu vyzývá členské státy i Evropskou komisi k vytváření podmínek, které by podporovaly na datech založený přístup a které budou usnadňovat vývoj nástrojů a podpůrných programů k posílení digitálních procesů. Materiál dále vyzývá k podpoře výzkumu a vývoje v oblasti rozvoje digitálních ekosystémů, ke sdílení a oběhu dat a zároveň jejich účinné ochraně.
V oblasti audiovize byly schváleny Závěry Rady o podpoře influencerů jakožto tvůrců online obsahu. Dokument reflektuje současný stav mediálního prostředí, kde se stále více prosazují jednotlivci, kteří ovlivňují veřejnost, včetně nezletilých, jak s ohledem na jejich spotřebitelské chování, tak i formování názorů na dění ve společnosti. Z textu vyplývá snaha pojmenovat současný stav a ukázat možnosti do budoucna. ČR oceňuje aktivní přistup Evropské komise k tomuto problému a je připravena ve svých budoucích návrzích a politikách tuto specifickou, v médiích činnou skupinu, reflektovat. Úspěch navržených iniciativ bude záležet na odezvě od této cílené skupiny, i na tom, zda se podaří ustavit a následně udržet efektivitu samoregulačních iniciativ.
Následovala politická debata ministrů na téma „Příprava kulturních a kreativních odvětví na budoucí výzvy ve věku umělé inteligence“. V této souvislosti bylo zmíněno, že v poslední době došlo k prudkému nárůstu zájmu o technologie umělé inteligence a jejich využívání v různých odvětvích, včetně kulturních a kreativních. Bylo konstatováno, že umělá inteligence je schopna ovlivnit kulturní projev tím, že může sloužit při produkci hudby, umění, designu, literatury a dalších tvůrčích výstupů a může rovněž přispět k vyváření silnějších kulturních a kreativních odvětví zapojením inovativních obchodních modelů, rovněž může pomáhat zlepšit přístup ke kultuře tím, že kulturním organizacím umožní účinněji oslovovat různé a nové typy publika, a tím podpořit širší a větší účast veřejnosti na kulturním dění. Umělá inteligence sice přináší četné nové příležitosti, ale také rizika představovaná například zkresleným algoritmickým výběrem obsahu, tendencí ke zplošťování a homogenizaci kulturního projevu, problémy v oblasti vymáhání autorských práv apod. Ministr Baxa podpořil ve svém vystoupení nutnost projednávat toto téma na evropské úrovni. Zdůraznil však nutnost trvalé podpory tvůrčího potenciálu člověka. „Pro budoucnost kulturních a kreativních odvětví je zcela zásadní trvalá podpora tvůrčího potenciálu člověka. Když se totiž zeptáte umělé inteligence na kreativitu dnes, odpoví, že tvořivost nepatří mezi její schopnosti, její přednost spočívá ve schopnosti zpracovávat obrovské množství dat, ale kreativní být neumí. Na evropské úrovni je nezbytné trvale podporovat programy tvůrčího i profesního vzdělávání a nejrůznější networkingové aktivity jako jsou například Culture Moves Europe nebo Projekty evropské spolupráce, díky nimž mohou aktéři společně prezentovat a tvořit, vyměňovat si zkušenosti a hledat řešení. Také Ministerstvo kultury ČR směřuje v rámci Národního plánu obnovy výraznou podporu do projektů mezinárodní mobility a všestranného rozvoje lidského kapitálu,“ řekl ve svém vystoupení ministr kultury Martin Baxa. Ve svém projevu připomněl, že ČR schválila v roce 2019, jako jedna z prvních evropských zemí, Národní strategii pro umělou inteligenci. Na závěr svého vystoupení uvedl, že tvůrčí lidské myšlení bude i do budoucna základem pro udržitelný vývoj nových technologií.