V Terezíně uctili památku obětí nacistické perzekuce
19.05.2024 12:16|ministerstvo
Na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně se dnes konala tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci organizoval Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, městem Terezín, Federací židovských obcí v ČR a Terezínskou iniciativou. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2024 převzal ministr kultury ČR Martin Baxa.
Vzpomínková akce k uctění obětí nacistické perzekuce se konala u příležitosti 79. výročí konce 2. světové války. Pieta proběhla za účasti prezidenta České republiky, premiéra ČR, ústavních a vládních činitelů a členů zákonodárných institucí ČR, bývalých vězňů, reprezentantů zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, a zástupců tuzemských i zahraničních martyrologických institucí. Za Ministerstvo kultury uctil památku nacistických obětí náměstek ministra kultury Ondřej Chrást.

Po nástupu Čestné stráže a hudby Armády ČR byla tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny v podání barytonisty Petra Matuszky přivítal zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev tryzny za účasti prezidenta republiky Petra Pavla přednesla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. V letošním roce k veřejnosti a ústavním činitelům promluvila Dita Krausová - přeživší terezínského ghetta. Následovala tradiční křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny byl zakončen hudebním vystoupením dívčího pěveckého sboru Puellae cantantes z Litoměřic.

Terezínská tryzna se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje v odkazu na tzv. Buchenwaldskou přísahu. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení