Na pražském Výstavišti odstartoval festival Svět knihy
23.05.2024 14:05|ministerstvo
Již 29. ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2024 byl slavnostně zahájen na pražském Výstavišti v Praze za účasti ministra kultury Martina Baxy, velvyslance Spolkové republiky Německo v ČR Andrease Künneho, velvyslance Švýcarské konfederace v ČR Philippa Guexe, velvyslankyně Rakouské republiky v ČR Bettiny Kirnbauer a dalších významných hostů, nakladatelů, autorů a překladatelů.
Největší knižní svátek potrvá do 26. května a přivítá 415 vystavovatelů a 801 účinkujících ze 40 zemí a regionů. Pro tento ročník byl čestným hostem zvolen dlouhodobý program „Das Buch“, projekt sdružující německy mluvící země - Německo, Rakousko a Švýcarsko. Představí bohatství současné německojazyčné literatury napříč žánry jako je beletrie, komiks, dětská literatura, filozofie ad. Mottem festivalu je citát Franze Kafky “Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v našich srdcích,” který připomíná letošní výročí sto let od úmrtí tohoto autora. A právě Kafkovo výročí bylo původcem myšlenky, tedy, že Čestným hostem letošního ročníku není konkrétní země, ale německojazyčná literatura jako celek.
„Čestným hostem letošního ročníku je německojazyčná literatura. Za dva roky bude Frankfurtský knižní veletrh hostit českou literaturu a my tak budeme mít šanci představit světu její vysokou kvalitu, posílit tak její už nyní velmi dobrou pověst a otevřít další příležitosti k jejímu šíření. Letošní ročník Světa knihy, a to nejen čestného hosta, ale celý letošní program, ovlivnilo významné literární výročí sta let od úmrtí Franze Kafky. Festival nabídne i řadu besed inspirovaných Kafkovými úvahami o smyslu literatury. Jsem rád, že na knižním festivalu v Praze budou mít prostor skvělé české autorky jako jsou např. Radka Denemarková, Bianca Bellová nebo Alena Machoninová, která letos vyhrála s knihou Hella cenu Magnesia Litera. Na své si přijdou i dětští čtenáři, kteří se mohou hned při několika příležitostech potkat s autory svých oblíbených knih. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na organizaci festivalu podíleli a popřát hostům i návštěvníkům krásný zážitek,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.
V letošním roce obdrží cenu Jiřího Theinera významná turecká spisovatelka, vypravěčka a akademička, známá svými poutavými příběhy Elif Şhafaková. Na svém kontě má mnoho románů, esejů a článků. Široké uznání si získala románem Rebelka z Istanbulu a románem Čtyřicet pravidel lásky. Kromě literárních příspěvků je Şhafaková otevřenou obhájkyní lidských práv a svobody slova.
Pozvání na festival přijal irský spisovatel John Boyne, autor knihy Chlapec v pruhovaném pyžamu, ruská exilová autorka Ljudmila Ulická, komiksový autor Alexis Nolent nebo hvězda severské krimi Alex Ahndoril, dříve tvořící pod pseudonymem Lars Kepler. V programu nechybí ani zásadní jména a díla současné české literatury. Čtyřnásobná držitelka cen Magnesia Litera Radka Denemarková pohovoří o svém nejnovějším románu Čokoládová krev, Bianca Bellová v povídkovém souboru Transfer propojila obyčejné a zároveň pozoruhodné lidské osudy, Alexej Sevruk zase prostřednictvím vzpomínek své babičky v románu Evropanka nahlédl dopad velkých dějin východní Evropy. V programu je i Alena Machoninová, která letos vyhrála s knihou Hella cenu Magnesia Litera. Kateřina Bursíková Jacques a Kateřina Procházková představí knihu Dalajlama a Havel.
Veletrh se koná pod záštitou Ministerstva kultury, resort na něj přispěl částkou 2 960 000 Kč. Nechybí na něm ani příspěvkové organizace Ministerstva kultury, mezi jinými Národní knihovna ČR, Národní filmový archiv, Národní muzeum, Národní divadlo, NIPOS a mnohé další.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení