Pol-ský slabikář je společná výstava Národní knihovny ČR a Polského institutu v Praze, která se ve středu 12. června 2024 otevře veřejnosti v Galerii Klementinum.
Na výstavě je k vidění 44 děl, která vznikla v Polsku po roce 1918 a získala mezinárodní věhlas, nebo jsou typická pro tvorbu autorů či autorek, jejichž renomé překročilo národní hranice.
Na začátku výstavy Pol-ský slabikář stála otázka: Představme, že nás někdo poprosí o to, abychom vybrali nejdůležitější umělecká díla z naší současné národní kultury, a to nejlépe ta, která jsou známá nejen v u nás doma, ale také v zahraničí. Odpověď na ni hledali autoři výstavy Ewa Solarz a Karol Szafraniec.
„Každému z nás se vybaví díla z oblastí, které nám jsou blízké. Někdo zmíní filmy nebo divadelní představení, jiný doporučuje obrazy nebo knihy. Ale málokdo vyjmenuje to nejlepší ze všech uměleckých oblastí. Naše výstava vznikla jako vodítko, nápověda, na koho nemáme zapomínat, která díla a jejich autory a autorky bychom měli znát, jaké anekdoty a zajímavosti se pojí s jejich vznikem a životem tvůrců a tvůrkyň. Náš výběr je zcela subjektivní a jistě by každý našel sto argumentů pro sto jiných polských děl, umělců a umělkyň, ale o to nám také šlo, abychom o umění mluvili a dozvídali se tak o něm víc,“ shodují se autoři.
Druhým velmi důležitým důvodem podle nich byla chuť spolupracovat se skvělými mladými grafiky a grafičkami. „Na výstavě najdete právě jejich originální vizuální interpretace vybraných děl – plakáty. Výstava tedy není jen jedním z hlasů v diskusi o polské umělecké scéně po roce 1918, ale také snahou ukázat tu neuvěřitelnou explozi grafických talentů v současném Polsku. Nebudeme zastírat, že práce na téhle výstavě byla jedno velké kulturní dobrodružství. Mohli jsme hodiny a hodiny sledovat filmy, poslouchat hudbu a číst – a přitom pracovat,“ doplňuje Ewa Solarz.

Pol-ský slabikář je vůbec poprvé vystaven v zahraničí. „Ve světě je polská škola plakátu proslulá, stejně jako ta česká – je to něco, na co můžeme být společně hrdí. Výstava Pol-ský slabikář prezentuje plakáty mladých výtvarníků a výtvarnic, kteří na tuto tradici navazují. Mnozí z nich se zároveň věnují knižní ilustraci a designu. Právě proto jsme rádi, že výstavu můžeme představit v Galerii Klementinum Národní knihovny. Mnohá jména na výstavě Češi dobře znají, ať už se jedná o Andrzeje Wajdu, Olgu Tokarczuk, Agnieszku Holland, Krzysztofa Pendereckého nebo Stanisława Lema. A další mohou poznat: zveme vás teď v srdci Prahy na procházku polskou kulturou,“ dodává zástupce ředitele Polského institutu v Praze Wojciech Bednarek.
„Jsme rádi, že se nám podařilo zrealizovat společný projekt, který přiblíží polskou kulturu a také započne spolupráci s Polským institutem v Praze. Věřím, že v budoucnu se nám podaří zrealizovat další společné projekty, které budou pro veřejnost minimálně stejně atraktivní jako Pol-ský slabikář,“ říká Martina Košanová, tisková mluvčí Národní knihovny ČR.
POL-SKÝ SLABIKÁŘ
Výtvarníci / výtvarnice: Barbara Flores, Igor Kubik, Aleksandra Jasionowska, Karolina Lubaszko, Łukasz Majewski (Tin Boy), Julia Mirny, Małgorzata Nowak (Studio Acapulco), Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski (Fajne Chłopaki)
Spoluorganizátoři: Polský institut v Praze, Národní knihovna ČR
12. 6. – 31. 7. 2024
Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR Klementinum 190, Praha 1
út–ne, 10.00–18.00
Kontakt:
Mgr. Martina Košanová
Tisková mluvčí Národní knihovny ČR
Ředitelka Odboru komunikace
T: +420 602 811 320
E: martina.kosanova@nkp.cz
www.nkp.cz
Katarzyna Kożuch
T: +420 734 868 939
E: katarzyna.kozuch@instytutpolski.pl
W: instytutpolski.pl/praha