- V Kyjevě se konal 12. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu ,,Knižní arzenál”
Festival ,,Knižní arzenál” je multidisciplinární literární festival, který reflektuje nejdůležitější otázky společnosti, které v současné době dokáže uchopit. Hlavním tématem letošního ročníku bylo heslo „Život na hraně“. Festival se zaměřil na knihy o válce vydané po roce 2014, a také na publikace napsané nebo vydané válečnými veterány, účastníky války nebo členy jejich rodin.
Podruhé se „Knižní arzenál“ koná za podmínek válečného stavu na Ukrajině. Julija Kozlovec, ředitelka 12. ,,Knižního arzenálu” podotkla, že letošní ročník je větší než ty předchozí, představí se více než 160 akcí – besed, prezentací, setkání s autory, čtení poezie atd. Podle ní má na festivalu své stánky více než 100 ukrajinských nakladatelství.
Festivalu se letos zúčastnilo několik tisíc návštěvníků včetně prezidenta Volodymyra Zelenského s chotí. Kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením se před vchodem tvořily několikahodinové fronty zájemců z řád knihomolů.
Tento mezinárodní festival založilo umělecké sdružení Mystetskyi Arsenal v roce 2011. Každoročně se na něm scházejí zahraniční hosté, vydavatelé a zástupci kulturních institucí. V roce 2019 získal titul „Nejlepší literární festival světa“.
Zdroj: https://www.kyivpost.com/uk/post/33514
Foto: https://www.kyivpost.com/uk/post/33514
- V Kyjevě se bude konat 21. ročník festivalu Docudays UA
Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Docudays UA se bude konat v Kyjevě od 31. května do 9. června. Důraz bude kladen na historickou paměť, identitu, bezpečnost a odpovědnost. Tradičně se festival koná v březnu, ale v souvislosti s plnohodnotnou invazí RF na Ukrajinu byly obvyklé termíny dočasně posunuty. Letošním tématem festivalu je „10 let třídenní války, která trvá už tři staletí“.
„Budeme mluvit o historické paměti, její křehkosti a neustálé snaze nepřátel ji měnit a přepisovat. O koloběhu dějin. O uchování a hledání identity. Budeme mluvit o odpovědnosti. O potrestání válečných zločinců i odpovědnosti těch, kteří se schovávají za slovo „mír“ a vyhýbají se slovu „spravedlnost“, uvedla ředitelka odboru komunikace Docudays UA Darja Averčenko.
Docudays UA-2024 zahájí film ,,Мирні люди” (Mírumilovní lidé) od Oksany Karpovyč. Je založen na odposlechu telefonických rozhovorů ruského vojenského personálu s jejich rodinami, což dokládá skutečný postoj obyčejných Rusů k válce. Na plátně se zároveň ukazují důsledky plnohodnotné invaze – co s sebou okupanti vlastně přinesli.
Festivalové projekce zakončí film Volodymyra Syďka ,,Місія 200” (Mise 200). Hlavní postava filmu Teťjana Potocka po začátku plnohodnotné invaze pozastavila činnost svého turistického podnikání, za vlastní prostředky koupila chladicí nákladní automobil a začala převážet těla padlých vojáků.
Zdroj: https://vechirniy.kyiv.ua/news/98389/
Foto: https://vechirniy.kyiv.ua/news/98389/
- V Černihivu bylo divadlo dočasně uzavřeno kvůli mobilizaci zaměstnanců
V Černihivu 34 zaměstnanců Černihovského regionálního hudebního a dramatického divadla obdrželo povolávací rozkazy. Divadlo je kvůli tomu na čas zavřené, protože bude muset zapracovat na novém repertoáru. Oznámil to umělecký ředitel divadla Andrij Bakirov.
,,Nejsem připraven přesně říct, kolik lidí to je. Sedm herců, dva zvukaři, jeden montér, jeden hudebník-houslista. Nechci na nikoho zapomenout. Máme dlouhý seznam. Povolávací rozkaz přišel pro 34 lidí, byli tam i tací, kteří už slouží v Ozbrojených silách Ukrajiny,“ řekl Bakirov.
V Černihivském divadle mládeže musely být kvůli mobilizaci tří herců zrušeny dvě hry - Začarovaná Desna a Dobrý voják Švejk.
Na divadlo v Černihivu vloni 19. srpna provedli Rusové raketový útok. Zemřelo sedm obyvatel, dalších 140 bylo zraněno.
Zdroj: https://ua.korrespondent.net/ukraine/4689790-u-chernihovi-teatr-tymchasovo-zakryly-cherez-mobilizatsiui-pratsivnykiv
Foto: https://ua.korrespondent.net/ukraine/4689790-u-chernihovi-teatr-tymchasovo-zakryly-cherez-mobilizatsiui-pratsivnykiv
- ,,Aby lidé na okupovaných územích pochopili, že je slyší neokupovaná Ukrajina”: Olha Mucha o výstavě ,,Nevídaná síla”
Nevídaná síla je výstava o Ukrajincích na okupovaných územích, kteří nenásilnými metodami vzdorují okupantům. Okupace v některých regionech Ukrajiny trvá již 10 let a odpor vůči okupantům se pro mnohé stal způsobem života.
Vernisáž výstavy se v Kyjevě v galerii Ukrajinský dům konala symbolicky 18. května, kdy se připomíná Den památky obětí sovětské genocidy krymských Tatarů z roku 1944. Kurátorkou výstavy je Olha Mucha, spolukurátorkou sekce ženského uměleckého odporu je Teťjana Filevska.
O čem je výstavní projekt „Nevídaná síla“? Jaké jsou příběhy zúčastněných umělců? Projekt „Nevídaná síla“ se věnuje nenásilnému odporu Ukrajinců, který nyní nabývá na síle a významu na dočasně okupovaných územích. Informuje nejen o tom, jak vypadá život za okupace, ale také o tom, jak lidé nacházejí sílu jí vzdorovat. Jak si udržují svou identitu a hodnoty a co dělají, aby mařili plány okupantů.
Například Julija Danylevska prožila ruskou okupaci Chersonu, a když neměla materiál k malování, tak k tomu použila keramické dlaždice. Nebo Diana Berh, která v roce 2014 byla nucena opustit Doněck a v roce 2022 ji ruská armáda vyhnala i z nového domova v Mariupolu, vytváří instalace z vlajek. Uchovala si vlajky, se kterými tehdy chodila na protesty, ukazují složitost a mnohovrstevnatost ukrajinské identity.
Zdroj: https://suspilne.media/culture/745631-sob-ludi-na-okupovanih-teritoriah-zrozumili-so-ih-cue-neokupovana-ukraina-olga-muha-pro-vistavku-nebacena-sila/
Foto: https://suspilne.media/culture/745631-sob-ludi-na-okupovanih-teritoriah-zrozumili-so-ih-cue-neokupovana-ukraina-olga-muha-pro-vistavku-nebacena-sila/
- Počet objektů kulturní infrastruktury poškozených Ruskem přesáhl 2000
Na Ukrajině bylo v důsledku ruské agrese poškozeno nebo zničeno 2003 objektů kulturní infrastruktury. Informovala o tom tisková služba ministerstva kultury a informační politiky.
„Ke 25. květnu 2024 utrpělo ztráty 2 003 kulturních institucí, včetně památek kulturního dědictví. Z toho bylo 325 zničeno (16,3 %),“ píše se ve zprávě.
Celkem bylo zasaženo: klubovny – 964; knihovny – 711; instituce uměleckého vzdělávání - 157; muzea a galerie - 116; divadla, kina a filharmonie - 37; parky, zoologické zahrady, přírodní rezervace – 15; cirkusy - 3.
Zároveň je od konce května 2024 téměř celé území Luhanska a významné části území Záporožské, Doněcké a Chersonské oblasti stále dočasně okupováno, což znemožňuje vypočítat přesný počet kulturních institucí, které byly poškozeny během okupace.
Jak bylo oznámeno, ministerstvo kultury a informační politiky plánuje zahájit vládní program na vytvoření podzemních prezentačních center, kde budou uloženy evakuované sbírky ukrajinských muzeí.
Zdroj: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3871753-kilkist-poskodzenih-rosieu-obektiv-kulturnoi-infrastrukturi-perevisila-2000.html
Foto: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3871753-kilkist-poskodzenih-rosieu-obektiv-kulturnoi-infrastrukturi-perevisila-2000.html
- Spisovatel Serhij Žadan se přidal k Ozbrojeným silám Ukrajiny
Současný ukrajinský spisovatel Serhij Žadan vstoupil do 13. brigády Národní gardy Ukrajiny "Chartija". Je to jednotka, na jejíž potřeby vybíral peníze loni na pražském veletrhu Svět knihy. V současné době prodělává školení.
Začátkem června spisovatel rovněž oznámil, že odevzdal nakladateli rukopis nové povídkové knihy, kterou psal v průběhu dvou posledních let.
Žadan je padesátiletý básník, romanista a frontman kapely Žadan a Sobaky. Jeho autorská čtení jsou jedna z nejnavštěvovanějších na Ukrajině. Poslední autorský večer se konal před několika týdny v Kyjevě a kvůli počtu zájemců se odehrál na stadionu Palác sportu v centru města.
Česky letos vyšly dva autorovy romány v překladu Miroslava Tomka a básnická sbírka Nový pravopisv překaldu Radky Rubiliné. Děj Internátu se odehrává v lednu 2015 na Ruskem okupované části ukrajinského Donbasu. Hrdina, věčně nerozhodný a ke všemu lhostejný učitel ukrajinštiny Paša, se na poslední chvíli rozhodne, že z ohroženého internátu vyzvedne svého třináctiletého synovce. Druhý román, Depeche Mode, je pro změnu příběhem dvou mladých pankáčů v devadesátých letech v Charkově.
Zdroj: https://www.facebook.com/serhiy.zhadan