Pietní akt k 82. výročí vyhlazení osady Ležáky
23.06.2024 13:13|příspěvkové organizace
Politici a veřejnost uctili památku obětí nacisty vyvražděné obce Ležáky. Pietní akt pořádá Památník Lidice pod záštitou ministra kultury a hejtmana Pardubického kraje ve spolupráci s obecním zastupitelstvem obce Miřetice a Československou obcí legionářskou.
Za Ministerstvo kultury se piety zúčastnil náměstek ministra Ondřej Chrást, který spolu s dalšími ústavními činiteli a představiteli veřejného života položil věnce na pietním území u pomníku „Kniha obětí“. Účastníci pietního aktu ve svých proslovech upozornili na zrůdnost nacistického režimu a nutnost si událost připomínat, aby se neopakovala. Setkání se zúčastnili také zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, velvyslanci a další čestní hosté.
Po zahájení pietního aktu a kladení věnců přivítal hosty ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Poté generální vikář Mons. Jan Paseka pronesl modlitbu za oběti ležácké tragédie. Následovalo předání pamětních odznaků, zpívání státní hymny, čtení jmen zavražděných obyvatel, vystoupení pěveckého sboru Zvoneček ZUŠ Slatiňany, zapálení Ohně (bez)naděje. Seskok vojenských parašutistů do prostoru u mohyly ukončil pietu. Všichni přítomní si pak v Minigalerii mohli prohlédnout výstavu „Tvorba pro Ležáky 2024“.
Bývalá kamenická osada Ležáky sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna. Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté.
V ležáckém údolí dnes stojí na půdorysech devíti vyhlazených domů žulové náhrobky s vytesaným křížem. Místo je národní kulturní památkou ve správě Památníku Lidice, příspěvkové organizace Ministerstva kultury.
Foto: Martin Homola/FB Památník Lidice
Tiskové oddělení
Soubory ke stažení