Vláda České republiky schválila koaliční návrh novely zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích. Na plénu poslanecké sněmovny by měl být legislativní návrh představen v následujících týdnech.
Koaliční návrh velké mediální novely zajišťuje udržitelnost financování a nezávislost médií veřejné služby v souladu s duálním mediálním systémem v ČR. Tím je naplněno programové prohlášení vlády a doporučení vyplývající ze Zprávy o právním státu Evropské komise. Velká mediální novela navazuje na tzv. malou mediální novelu, která prošla legislativním procesem v minulém roce a mimo jiné zapojuje Senát do volby radních ČT a ČRo.
„Robustní a nezávislá média veřejné služby jsou pilířem demokratické společnosti. Proto považuji za klíčové, abychom jejich stabilitu zajistili i do budoucna. Velká mediální novela přináší řadu mechanismů, které zajistí udržitelné financování obou médií do budoucna a tím i veřejnoprávní službu,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. „Poplatky se nezvyšovaly dlouhá léta, u ČT naposledy v roce 2008, u ČRo dokonce v roce 2005. Jejich hodnota je nyní na méně než polovině té původní. Navíc se technologie posunuly mílovými kroky. Proto mírně zvyšujeme poplatky a definujeme nově i další okruh zařízení, která přijímají televizní a rozhlasový signál – chytré mobilní telefony, tablety, počítače. Nemění se základní princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, kterými domácnost disponuje. Navržená změna se reálně dotkne menšiny uživatelů veřejnoprávních služeb, protože pro naprostou většinu asi 3 milionů stávajících koncesionářů budou změny znamenat pouze opravdu citlivé zvýšení poplatku o 15 Kč v případě televize a 10 Kč v případě rozhlasu. Nižší zvýšení v tuto chvíli je možné i díky zavedení indexace poplatků v souvislosti s inflací, která je oproti původnímu návrhu z loňského podzimu novinkou,“ upřesnil ministr kultury.
Zajištění financování veřejnoprávních médií
Návrh, jehož základní rysy byly schváleny koaličními jednáními na úrovni K5, počítá pro domácnosti s navýšením televizního poplatku ze stávajících 135 Kč o 15 Kč na 150 Korun. Rozhlasový poplatek naroste o 10 Kč na 55 Kč. Současná podoba novely znamená v příštím roce pro Českou televizi zvýšení rozpočtu zhruba o 865 milionů korun a u Českého rozhlasu o 331 milionů korun. Odpočet DPH pro ČT i ČRo zůstane v platnosti ještě pro následující tři roky.
Indexace
Indexace poplatku bude fungovat následovně: Při dosažení 6 % kumulované inflace za uplynulé kalendářní roky od posledního zvýšení se zvýší poplatky za ČT a za ČRo každý o 6 % jejich aktuální výše. Při první indexaci se oněch 6 % bude tedy počítat ze 150 Kč u ČT a z 55 Kč u ČRo. Díky indexaci se tak mohlo upustit od původního návrhu na vázanější zvýšení koncesionářských poplatků.
Podmínky pro právnické osoby
V rámci navrhované novelizace se také mění systém platby pro právnické osoby. Ten se již nebude vázat na počet přijímačů, kterými podniky disponují pro svou činnost a v souvislosti s ní. Výpočet násobku poplatku bude nově probíhat na základě počtu zaměstnanců právnických osob. Viz tabulka:
Kategorie počtu zaměstnanců
|
Násobek
|
#1-24
|
0
|
#25-49
|
5
|
#50-99
|
10
|
#100-199
|
20
|
#200-249
|
30
|
#250-499
|
70
|
#500+
|
100
|
Od platby poplatku jsou tedy osvobozeny ty právnické osoby, které zaměstnávají do 24 zaměstnanců bez ohledu na to, jakými přijímači disponují. Tím zároveň naplňujeme příslib podpory malých podniků a podnikajících fyzických osob. Hranice pro maximální výši poplatku byla stanovena na 500 a více zaměstnanců.
Sponzoring a reklamní sdělení
V rámci novely se také mění pravidla veřejnoprávních médií pro reklamu. Sponzoring ve vysílání nebude moci přesáhnout 260 hodin ročně na všech kanálech ČT a 25 % výtěžku z takového sponzoringu bude povinně odváděno do Státního fondu kultury. Na webu ČT a ČRo budou reklamní sdělení zakázána. I tímto krokem tak naplňujeme podmínku zachování duálního a vyváženého mediálního systému v ČR.
Systém memorand
Novelizace zároveň zavádí systém memorand mezi médii veřejné služby a ministerstvem kultury, která budou po dobu pěti let definovat jejich roli a podobu veřejnoprávní služby. Tento systém, spolu s principem indexace, vzešel ze vzájemné diskuse v rámci pracovních skupin, které k přípravě novely vznikly. První memoranda budou předložena generálními řediteli veřejnoprávních médií do šesti měsíců od účinnosti zákona ke schválení Radě ČT a Radě ČRo. Po jejich schválení je podepíší ředitelé médií veřejné služby a kontrasignuje ministr kultury. Jedná se tak o způsob, jak umožnit a podpořit rozvoj obou médií jak v reakci na nové technologické možnosti, tak s ohledem na předvídatelnost rozvoje veřejnoprávních médií, která jsou součástí duálního mediálního trhu v České republice. V této oblasti budou následovat další diskuse se všemi, kteří se na tomto trhu pohybují.
„Jednání se všemi aktéry mediálního trhu v České republice dále probíhají a momentálně je jedním ze stěžejních témat těchto jednání definice veřejnoprávní služby a vznik memorand, která budou činnost médií veřejné služby na dalších pět let definovat. Chtěl bych touto cestou ocenit zájem všech zúčastněných na probíhající diskusi, bez které není možné dojít k efektivnímu modelu financování médií veřejné služby,“ doplnil náměstek ministra kultury Michal Šašek.
Kromě toho zákon také upřesňuje, jakým způsobem mají veřejnoprávní média postupovat při zavádění významných změn stávajících služeb či zavádění nových služeb, jako je například spuštění nového kanálu.