Z celkového počtu 32 žádostí o podporu na výrobu minoritních koprodukcí bylo podpořeno 12 projektů, z toho pět dokumentárních filmů, čtyři hrané a tři animované filmy.
Mezi podpořené snímky rozdělili radní Státního fondu kinematografie celkem 20 milionů Kč. Škála režisérů se pohybuje od oceňovaných režisérů s mezinárodním renomé až po debutanty představující nastupující mladou autorskou generaci.
„Vynikajících projektů bylo víc, než bylo možné smysluplně podpořit. Musím konstatovat, že trvalé podhodnocení výše alokace ve výzvě bohužel nepomáhá rozvoji mezinárodní spolupráce a většího zapojení a konkurenceschopnosti našich producentů a kreativních profesí v rámci mezinárodního trhu,“ uvedla předsedkyně Rady Marta Švecová. „Podpořené projekty představují pestrou směs témat i žánrů a věříme, že budou dobře prezentovat českou kinematografii na národní i mezinárodní distribuční a festivalové scéně,“ dodala optimisticky Marta Švecová.
Nový film českého režiséra a scenáristy žijícího ve Francii Petra Václava Mozart v Paříži získal od Rady Státního fondu kinematografie podporu 3,5 mil. Kč. Koprodukce Francie a České republiky zachycuje neúspěšný pokus mladého hudebního génia prorazit na hudebním poli v Paříži v 2. polovině 18. století. Za ČR je koproducentem snímku společnost Mimesis Film. Ta produkovala i poslední Václavův film Il Boemo o skladateli Václavu Myslivečkovi, který získal v roce 2022 šest Českých lvů, včetně těch za nejlepší film a režii. Světovou premiéru měl Il Boemo v San Sebastianu.
Únos prezidenta režiséra a scenáristy Samuliho Valkamy je satirickou černou komedií podle skutečných událostí z 30. let 20. století, která ukazuje křehkost demokracie a to, jak osobní posedlost jednoho narušeného jedince může celý systém přivést až na hranici zkázy. Finsko-česko-dánská koprodukce dostala podporu 3,5 mil. Kč. Českým koproducentem je společnost Bionaut.
Slovensko-česká koprodukce Anna režiséra a scenáristy Marka Škopa získala podporu 2 mil. Kč. Film vypráví příběh neuroložky Anny, která žije v nezdravém vztahu se svojí manipulativní matkou. Když se v nemocnici začne starat o smrtelně nemocného pacienta Jana, začne ve vztahu k němu a jeho rodině používat obdobné egoistické praktiky naučené v sobeckém prostředí, ve kterém vyrůstala. Psychologické drama koprodukuje za českou stranu společnost CINEPOINT. Poslední Škopův film Budiž světlo měl světovou premiéru v hlavní soutěži na KVIFF v roce 2019.
Posledním podpořeným celovečerním hraným filmem v této výzvě je Interest debutující Hany Hančinové. Slovensko-česko-maďarská koprodukce sleduje příběh běžkyně Anabely, které jedna reportáž ze závodu promění život. Českým koproducentem je společnost Cinémotif Films a radní ho podpořili částkou 2 mil. Kč.
Celovečerní animovaný film Suzanne režisérské dvojice Anaïs Caura a Joëlle Oosterlinck podpořil Fond částkou 2,3 mil. Kč. Snímek přibližuje fascinující příběh geniální lékařky Suzanne Noël, která působila v Paříži a Kodani na začátku 20. století. Českým koproducentem je MAUR film a koprodukčními zeměmi Francie, Belgie a ČR.
Krátký animovaný snímek režisérky Anny Mantzaris Chci Tě podpořili radní částkou 1,5 mil. Kč. Koproducentem je společnost Kuli Film. Černá komedie o lidské touze milovat a být milován přináší českým animátorům šanci podílet se na mezinárodním projektu, který přináší současné trendy v autorském filmu. Koprodukčními zeměmi jsou Švédsko, ČR, Francie, Norsko, Finsko.
Animovaný kraťas Coddiwomple režíruje Petko Modev a jde o bulharsko-českou koprodukci a metaforický příběh malého ptáčka, který se mění na člověka. Za českou stranu ho koprodukuje společnost Bfilm.cz a radní ho podpořili částkou 200 tis. Kč.
Radní ve výzvě podpořili pět dokumentárních snímků a všechny stejnou částkou 1 mil. Kč.
Čas do zásahu je nový film oceňovaného režiséra Vitalije Manského. Tentokrát sleduje válku na Ukrajině očima hudebníků vojenské kapely, která hraje při pohřbech vojáků. Manského rodné město Lvov je sice ve válečném týlu, přesto není ušetřeno raketových útoků, válečného strádání a silných lidských příběhů. Českým koproducentem je Hypermarket Film a koprodukčními zeměmi jsou Lotyšsko, ČR, Německo a Ukrajina.
Dokument Generace amerického režiséra Davida Borensteina, žijícího v Kodani, je pohledem na současnou válku na Ukrajině z perspektivy ruského venkovského učitele. Ten je pověřen začlenit do učebních osnov militaristickou propagandu a oslavu vojenské udatnosti. Českým koproducentem je společnost Pink Productions. Koprodukčními zeměmi jsou Dánsko a ČR.
Dokument Královny radosti režíruje Olga Gibelinda a jde o ukrajinsko-francouzsko-českou koprodukci. Snímek sleduje osudy tří ukrajinských drag queens, Marlen, Monroe a Aury, a kontrast života LGBTQ+ komunity a každodenní válečné reality. Příběh se odehrává v turbulentním období od Majdanu v roce 2014 až do jara roku 2024. Za českou stranu film koprodukuje společnost Films & Chips.
Dokument Údolí vdov režisérské dvojice Miro Jelok a Katarína Jonisová přibližuje osud obyvatel malé transylvánské obce zničené těžbou mědi a toxickým odpadem. Za českou stranu koprodukuje snímek společnost i/o post. Koprodukčními zeměmi jsou Slovensko, ČR a Rumunsko.
Posledním podpořeným filmem v této výzvě je dokument Popel, který režíruje Oier Plaza Garcia. Španělsko-česko-francouzský dokument se vydává po stopách osudů španělského občana, který byl deportován za 2. světové války do koncentračního tábora Hradištko nedaleko Prahy, kde byl na příkaz důstojníků SS zavražděn. Českým koproducentem je CINEPOINT.
Kontakt:
Jiří Vaněk
Communications Coordinator
STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
E: jiri.vanek@fondkinematografie.cz
M: +420 777 501 624
www.fondkinematografie.cz