Nastavení cookies

Projekt podpořený ministerstvem kultury otvírá „okna do světa“ prostřednictvím audiovizuálního vzdělávání 

19.07.2024 12:10|ministerstvo

Projekt OKNA DO SVĚTA přináší audiovizuální workshopy a filmové a mediální dílny do českých dětských domovů. Je jedním z projektů podpořených ministerstvem kultury z prostředků Národního plánu obnovy (NPO).

 

Výzva NPO Kreativní učení je vyhlášena již potřetí a podporuje projekty, které propojují umění a vzdělávání cestou kreativního učení dětí a mládeže. V tomto případě projekt nabízí dětem z dětských domovů atraktivní neformální vzdělávání v oblasti audiovize a rozšíření možností, jak inspirativně trávit volný čas. Lektorům – profesionálům v oboru – nabízí jedinečnou možnost získat nové pedagogické zkušenosti. Autorem a realizátorem projektu je nezisková organizace Adonai for People o.p.s.

 

 

Učí se děti i lektoři

U dětí projekt podporuje a rozvíjí samostatné tvůrčí myšlení a kreativní činnosti. Ale také například rozšiřuje jejich kulturních obzory projekcemi filmů nebo jejich ukázek, nabízí setkání a spolupráci s filmovými profesionály. A konečně, nabízí i určitý druh terapie tvorbou. A s tím spojené učení se například zodpovědnosti za průběh projektu či za kvalitu vzniklých filmů.

Příkladem filmu, který nejen vzdělával, ale nabídl i možnost určité sebereflexe je film „Naše sny – krátký film o zranitelnosti dětství, plánech, tvůrčích nápadech, vůli je uskutečnit, a hlavně o elánu čelit svým bolestem i každodennosti s odvahou“. Vznikl v Dětském domově v Duchcově. Děti ve filmu pracovaly s tématem domova, lásky a bezpečných rodinných vztahů. Vychovatelka domova po zhlédnutí filmu ocenila film samotný i práci na něm: “Měla jsem smíšené pocity. Cítila jsem smutek, ale i radost. I když všechny děti znám osobně, slyšet z jejich úst, co vše již v životě zažily, bylo pro mne emočně silné. Radost jsem měla, že se dokáží otevřít i lidem, které znají jen chvíli a dost přemýšlí o své budoucnosti.

 

I když část lektorů učí na filmových či mediálních školách, spolupráce s dětmi v dětských domovech je pro ně většinou zcela nová zkušenost a umožňuje jim rozšířit si pedagogické kompetence jako jsou individuální přístup, srozumitelnost, nové způsoby komunikace a prezentace, empatie, či práce ve výjimečných podmínkách.

Prvotním podstatným krokem filmové spolupráce mezi námi lektory a dětmi z dětského domova bylo z mého hlediska nastavení tvůrčího dialogu, ve kterém se artikulovaly představy všech zúčastněných o tom, co by si pod společnou výrobou filmu představovali. Nebyl to snadný moment, neboť to bylo do jisté míry objevování dvou světů, světa audiovizuálních představ dětí a světa reálných možností a plánů, které jsme my jako lektoři mohli nabídnout Bylo to svým způsobem kolektivní vyjednávání o důležitostech jednotlivých témat i žánrů, a schopnosti vysvětlit a obhájit důvody pro vyřčené návrhy. A tak jsme společně vyjednali, že se pokusíme udělat jakýsi „sociální horor“… a dostali jsme se až k tématu šikany. Osobně mám největší radost u toho, že film je reflexí skutečného života dětí v domově a nabízí i jistu míru dokumentárního vhledu, byť, a to je důležité, příběh a zápletka byly fiktivní“. Lektor Tomáš Hlaváček k hranému filmu „Šance“ starší skupiny z DD Nová Ves u Chotěboře

 

Od počátku jeho vzniku v roce 2019 se do projektu Okna do světa zapojilo celkem deset dětských domovů. V roce 2024 v projektu pracovaly 4 dětské domovy a 5 různých skupin dětí a teenagerů ve 3 různých krajích: Vysočina – Nová Ves u Chotěboře (dvě nezávislé a věkově odlišné skupiny), Ústeckém – Lipová u Šluknova a Duchcov, a Královéhradeckém – Potštejn. 

Osobitá filmová díla bylo možno vidět na přehlídce filmů, která se uskutečnila 8. června 2024 v Městské knihovně v Praze. Zúčastnilo se jí asi padesát dětí z dětských domovů, vychovatelé, pedagogové a filmoví lektoři. Dětské domovy z Nové Vsi u Chotěboře, Duchcova a Lipové u Šluknova představily své filmy a podělily se o zážitky z natáčení. Promítalo se i v kině Družba v Chotěboři, v kině ve Velkém Šenově, Hasičské zbrojnici v Potštejně či v kině Lípa v Duchcově. Záštitu nad červnovými projekcemi převzala manželka prezidenta ČR Eva Pavlová a ministr kultury Martin Baxa.

 

Workshopy, mediální i animační dílny

V rámci filmových workshopů se děti učí zacházet s profesionální technikou, kamerami, fotoaparátem, nahráváním zvuku, stříháním, to vše pod heslem „co nejméně teorie a co nejvíce praxe“. Filmové workshopy jsou pro děti ve věku 12-18 let. Od roku 2023 přibyly také animační dílny, kterých se účastní mladší děti ve věku 7-11 let. Lektory filmových a animačních dílen jsou převážně absolventi pražské FAMU. Od roku 2022 pracují také mediální dílny, a to s aktuálními tématy jako jsou kritické myšlení, fakenews, bezpečnost na internetu a sociálních sítích, kyberšikana a předsudky. Mediální dílny vedou lektoři ze spolku Fak(e)ticky a absolventi žurnalistiky na FFUK. Výukové metody u všech forem jsou aktivní, autentické a přiměřené možnostem dětí z domovů. Při tvorbě filmů lektoři také využívají zájmů a talentů dětí. Velmi podstatný je osobní přístup lektorů a vybudování blízkého vztahu mezi účastníky a lektory. „Jde nám o systematické koncepční zavádění audiovizuální a mediální výchovy do dětských domovů v rámci celé ČR. A rádi bychom v budoucnu, ve spolupráci s dětskými psychology, vytvořili metodiku s tématem „tvorba filmů jako nástroj terapie pro nezletilé ze sociálně slabého prostředí,“ říkají organizátoři projektu.

 

Od víkendových dílen k mezinárodním festivalům

Dětské domovy většinou nemají možnost podobné aktivity dětem zajistit. Proto jsem zažádala ministerstvo kultury o první grant a zrealizovala sérii prvních víkendových dílen se skvělými a lektorsky zkušenými profesionály Terezou Reichovou a Vláďou Turnerem v Dětském domově Dlažkovice. Skupina dětí byla moc fajn a protože jeden z chlapců rapoval, vznikl zde hudební klip a zajímavý krátký experimentální film, který jsme promítali na prvním ročníku našeho mezinárodního festivalu A-FilmTeensFest, kde získal Cenu diváků. To byl začátek,“ vzpomíná zakladatelka a producentka projektu Zuzana Dražilová.  

Filmy z dětských domovů se také účastní mezinárodních festivalů. V roce 2023 dokument „Naše sny“, který vznikl v Dětském domově Duchcov, získal Cenu v kategorii „Workshop Films“ mezinárodní organizace YCN (Youth Cinema Network). Ta existuje dvanáct let a jsou v ní sdruženy mezinárodní festivaly filmové tvorby dětí a mládeže z celého světa. V příštím roce v zimě proběhnou ozvěny letošních Oken do světa v rámci A-TEENS, mezinárodního filmového festivalu nejmladších, kde se promítají filmy vytvořené dětmi a teenagery z celého světa.

 

Kdo je Adonai for People

O.p.s. Adonai for People vznikla na konci roku 2013 a od roku 2018 se zaměřuje na práci s dětmi a mládeží z různých skupin a vrstev společnosti prostřednictvím audiovizuální tvorby. Hlavním cílem je kultivace stále se vyvíjející filmové a mediální výchovy nejmladší generace v mezinárodním kontextu. Partnery jsou např. ANIDĚTI (https://www.anideti.cz/), odkud jsou lektorky animace, anebo FAK(E)TICKY, z.s. (https://www.faketicky.cz), kteří zprostředkují lektory mediálních dílen. Dalším partnerem je firma BIOFILMS RENTAL, s.r.o., která zdarma půjčuje kvalitní a zároveň snadno obsluhovatelnou audiovizuální techniku.

Foto © oknadosveta.eu

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi