Nastavení cookies

Podoby ukrajinské kultury –  1. 7. – 7. 7. 2024

24.07.2024 17:00|ministerstvo

 

  1.  Ve Lvově započal nový výstavní projekt „Moje území“

 

28. června započal ve Lvově nový výstavní projekt Moje území v Centru pro intelektuální umění Merkur, které sdružuje současné umělce z různých částí Ukrajiny.

 

Moje území je výstava o svobodě, jejím globálním významu, ukrajinské zemi, osobních a kolektivních hodnotách, psychickém pohodlí, fyzičnosti a duchovnosti. Hlavní poselství projektu: ,,aby bylo území svobodné, musí být chráněno,“ říká Bohdan Mysjuha, umělecký ředitel Centra a kurátor výstavy.

 

Projekt představuje díla umělců, kteří vyrostli na nezávislé Ukrajině: Veronika Čerednyčenko (Cherson), Maksym Mazur (Kyjev), Bohdan Pacjuk (Luck), Olha Kuzjura (Lvov), Andrij Rojik (Lvov).

 

Výstava „Moje území“ potrvá do 11. srpna. Během výstavy je naplánována řada akcí: přednášky, besedy, vystoupení lvovského umělce Zirky Savky.

 

Zdroj: Ukrinform

 

 

 

  1. „Vyučovat a učit se za pomocí živého dědictví na Ukrajině“: proběhla prezentace projektu a manuálu UNESCO

 

3. července státní tisková agentura Ukrinform uspořádala prezentaci manuálu pro učitele základních a středních škol na Ukrajině, který implementuje inovativní metodiku spojující živé dědictví, vzdělávání a vědu.

 

Studium nehmotného kulturního dědictví podporuje pocit sounáležitosti, a to je jeden z nejdůležitějších prvků státní identity,“ uvedla Anastasija Bondar, náměstkyně ministra kultury a informační politiky Ukrajiny pro digitální rozvoj, digitální transformace a digitalizaci.

 

Za účelem podpory ochrany ukrajinského živého dědictví zahájilo UNESCO společně s vývojovým centrem Demokracie skrze kulturu a partnery projekt integrace živého dědictví do vzdělávacího procesu, který vychází z úspěšných evropských zkušeností.

 

„Díky společnému úsilí máme vynikajícího informačního průvodce. Dosud bylo vytištěno asi 500 výtisků a budou distribuovány mezi školy. Příručka je k dispozici i v digitalizované verzi, která ji zpřístupňuje všem školám a učitelům a umožňuje ji také častěji využívat. Jde o pilotní projekt, ale ukazuje, že jde o inovativní přístup ke vzdělávání,“ dodala Chiara Dezzi Bardeschi, vedoucí kanceláře UNESCO na Ukrajině.

 

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky

 

 

 

  1. V Kyjevě se konala mezinárodní konference Ochrana kulturního dědictví a boj proti kulturnímu vymazání v ozbrojených konfliktech: nové výzvy a zkušenosti Ukrajiny

 

Začátkem července se v Kyjevě konala dvoudenní mezinárodní konference „Ochrana kulturního dědictví a boj proti kulturnímu vymazání v ozbrojených konfliktech: nové výzvy a zkušenosti Ukrajiny“, kterou společně pořádali Krymský institut strategických studií, Ministerstvo kultury a informační politiky Ukrajiny a Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny.

 

Konference je věnována 70. výročí Haagské úmluvy o ochraně kulturních objektů v případě ozbrojeného konfliktu a 25. výročí Druhého protokolu z roku 1999 k Haagské úmluvě z roku 1954.

 

Největší výzvou pro obor památkové ochrany se stala ruská agrese proti Ukrajině, která začala v roce 2014 a po 24. únoru 2022 přešla do plné eskalace. V současné době na Ukrajině neexistují žádná bezpečná místa pro kulturní hodnoty, ohroženy jsou vlastně všechny kategorie památek bez výjimky. Jedinými rozdíly jsou míra nebezpečí, povaha hrozeb a schopnost národního ukrajinského i mezinárodního právního systému na ně reagovat. Tyto otázky a problémy budou diskutovány na konferenci.

 

Účelem konference je zvýšit povědomí o Haagské úmluvě a Druhém protokolu na národní i mezinárodní úrovni a zajistit jejich účinnost.

 

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny

 

 

 

  1. První dáma Olena Zelenská zahájila výstavu „Poklady Krymu. Návrat“, za exponáty Ukrajina bojovala téměř 10 let

 

Výstava unikátních exponátů ze sbírky tzv. „skytského zlata“ byla zahájena v pátek 5. července v Muzeu Kyjevo-Pečerské lávry. Jedná se o soubor  skytských, ale zčásti i sarmatských uměleckých předmětů, jež byly průběžně objevované v 19. a 20. století v jižní Ukrajině i Krymu. 

 

Starobylou muzejní sbírku (584 exponátů) ze čtyř krymských muzeí a jednoho kyjevského zapůjčilo na výstavu v Amsterdamu Muzeum Allarda Piersona v roce 2014. Po ruské anexi Krymu začal dlouhodobý soudní spor mezi Ukrajinou a okupační správou Krymu o návratu sbírky. V roce 2023 nizozemský soud rozhodl ve prospěch Ukrajiny a exponáty byly převezeny do Kyjeva. 

 

„Jsem ráda, že celá sbírka je konečně k dispozici všem Ukrajincům. Zvu všechny, aby se podívali na naše výjimečné dědictví. Protože skutečné národní poklady nejsou věci, které jsou někde ukryty nebo přivlastněny. To je něco, co je dostupné lidem a obohacuje nejen jednu zemi, ale celý svět rozmanitostí. Věřím: stejně jako tyto poklady se Krym vrátí domů, aby byl součástí svobodného světa. A pak se skytské zlato vrátí do krymských muzeí,“ uvedla první dáma Olena Zelenská.

 

Výstava se skutečně stane trvalou ve zdech muzea a potrvá až do definitivní deokupace Krymu, poté se plánuje přesun sbírky na území poloostrova.

 

Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny

 

 

 

  1.  V důsledku války bylo evakuováno více než 450 000 muzejních předmětů. Dalších 35 000 se hledá

 

K 4. červenci 2024 bylo z ukrajinských muzeí kvůli válce evakuováno 453 541 exponátů. V současné době se hledá asi 35 000 dalších.

Oznámila to Anastasija Bondar, náměstkyně ministra kultury pro digitální rozvoj, digitální transformace a digitalizaci, uvádí Interfax-Ukrajina.

 

Bondar uvedla, že v roce 2014 bylo na Ukrajině 12 milionů muzejních předmětů, které patřily do státní části muzejního fondu. Z nich je nyní 1,7 milionu na dočasně okupovaném území.

 

Náměstkyně dodala, že v obsazení zůstává 90 muzeí a muzejních skladů.

 

26. června vešlo ve známost, že ministerstvo kultury zvažuje otázku redukce sítě kulturních institucí v souvislosti s úbytkem obyvatel Ukrajiny v důsledku války. A další den, 27. června, Parlamentní shromáždění Rady Evropy uznalo genocidní záměr Ruska zničit ukrajinskou kulturu a identitu.

 

Zdroj: Suspilne Kultura

 

 

 

  1. Ukrajinská kina uvedou v létě čtyři národní filmy 

 

Pokud žijete na Ukrajině, zajít si na film není úplně jednoduché. Zaprvé se promítání pravidelně přerušují kvůli vzdušným poplachům a ostřelováním, kdy všichni diváci musí opustit sál, jít do úkrytu a promítání se obnoví až po skončení raketového útoku. Zadruhé jsou časté a dlouhodobé výpadky elektrického proudu, proto se rozvrhy kin shodují s rozvrhy podání elektřiny, a tak si divák musí vybrat, zda si doma pustí pračku nebo půjde do kina. 

 

Ukrajinští filmaři i přesto připravili na léto čtyři čerstvé novinky, které budou mít premiéru na Odeském filmovém festivalu v polovině července a následně se dostanou do kin. 

 

,,БожеВільні” (BožeVilni)

Události filmu režiséra Denyse Tarasova se odehrávají v 70. letech minulého století v Kyjevě. Hlavní hrdina, mladý, kreativní, svobodu milující Andrij Dovženko (Kosťjantyn Temljak), mluví ukrajinsky a poslouchá „nechtěnou“ hudbu, je poslán do psychiatrické léčebny. Tam zjišťuje strašnou pravdu – obviněnému pod článkem „protisovětská činnost“ je stanovena diagnóza vymyšlená v kancelářích KGB – „indolentní schizofrenie“. Andrij upadne do pekla represivní psychiatrie. Stojí před těžkou volbou: spolupracovat s KGB a vrátit se ke své rodině nebo odhalit pravdu o disidentech mučených v psychiatrických léčebnách. Světová premiéra filmu se konala 13. října na Varšavském filmovém festivalu, kde film získal zvláštní uznání v soutěžním programu prvního a druhého celovečerního díla.

 

V červenci bude film uveden v národní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Oděse.

 

,,Сірі бджоли” (Šedé včely)

Film režiséra Dmytra Mojsejeva je založen na stejnojmenném románu spisovatele Andrije Kurkova. Vypráví příběh dvou vesničanů v „šedé zóně“ poblíž frontové linie. Dva muži, jejichž role ztvárnili brilantní ukrajinští herci Viktor Ždanov a Volodymyr Jamnenko, se snaží zařídit si nějaký život a přežít ve vesnici v první linii. Film se natáčel v Luhanské oblasti, premiéru měl loni v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu.

 

V červenci bude film uveden v národní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Oděse.

 

,,Яремчук. Незрівнянний світ краси” (Jaremčuk. Nesrovnatelný svět krásy)

Snímek vypráví o životě a díle první ukrajinské popové hvězdy - hudebníka a oblíbence Ukrajinců Nazarije Jaremčuka. Během svého života Jaremčuj nahrál více než 150 písní. Byl hvězdou souboru ,,Smerička”, vystupoval po celém světě a zpíval pro likvidátory černobylské katastrofy. K účasti na filmu se připojili členové kultovního kolektivu ,,Smerička”, kteří poskytli málo známá fakta o Nazarijovi. Jeho manželka Daryna Jaremčuk vyprávěla o jejich seznámení. Součástí filmu jsou i příběhy blízkých zpěvákových kolegů, uznávaných kulturních expertů a hudebních komentátorů.

 

Iniciátorkou vzniku filmu byla dcera Nazarije, zpěvačka Marija Jaremčuk, režisérem byl Artem Hryhorjan.

 

,,Конотопська відьма” (Konotopská čarodějnice)

Film režiséra Andrije Kolesnyka vypráví příběh starověké čarodějnice z Konotopa, která se zamilovala do obyčejného muže a vzdala se svých čarodějnických schopností, ale po začátku války město dobyli ruští vojáci a brutálně zabili jejího milovaného, rozhodne se pomstít, vrátí své síly a uvalí na okupanty strašlivé tresty. Účinkují Tetjana Malkova, Taras Cymbaljuk, Pavlo Vyšňjakov, Olena Chochlatkina, Ivan Šaran.

 

Zdroj: Vogue UA

 

 

 

  1. Hudební festival ATLAS je zpět a nyní bude mít charitativní charakter a dodatek UNITED 2024

 

Hudební festival Atlas je každoroční hudební a umělecký festival, který se od roku 2015 pravidelně konal na Výstavišti v Kyjevě. Na festivalu se představuje mnoho hudebních žánrů, včetně rocku, indie, hip hopu a elektronické taneční hudby.

 

Letošní festival se bude konat od 12. do 14. června a z bezpečnostních důvodů bude přemístěn na území obchodního centra, které disponuje velkým podzemním protiraketovém úkrytem. 

 

Festival ATLAS bude mít 6 scén: Main Stage a West stage budou pod širým nebem na parkovišti u obchodního centra, Shelter stage v podzemním parkovišti, které bude sloužit i jako úkryt pro všechny návštěvníky, a 3 další stage se budou nacházet přímo v obchodním centru.

 

Na festivalu vystoupí Sharon den Adel, vokalistka britské rockové kapely Within Temptation, a mnoho dalších ukrajinských interpretů, zejména třeba BOOMBOX, BEZ OBMEŽEŇ, Artem Pyvovarov, ONUKA, Žadan i sobaky, DOROFEEVA, CHZV, Obijmy Došču, DK Energetik, Folkulaka a asi 70 dalších kapel. 

 

Cílem ATLAS UNITED 2024 je společně s partnery a návštěvníky vybrat 100 000 000 hřiven na nákup dronů a podporu obranných sil.

 

Zdroj: https://gothica.info/uk/atlas-united-2024/

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi