Jitka Stokalská dostala od ministra Baxy ocenění Artis Bohemiae Amicis
03.08.2024 13:30|ministerstvo
Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. července na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku.
Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis. Jitka Stokalská patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.
„Paní Jitka Stokalská dosáhla za svoji kariéru mimořádných uměleckých výsledků. Je velkou příznivkyní české kultury a od počátku své kariéry se významně zasloužila nejen o nezměrný přínos polské divadelní scéně, ale také o budování a prohlubování dobrých sousedských vztahů. Pod jejíma rukama vznikla celá řada divadelních inscenací charakteristických svým smyslem pro styl a estetickou uměřenost. Bylo mi ctí, že jsem jí dnes mohl osobně medaili předat a vyjádřit i svůj hluboký obdiv a úctu k její celoživotní práci,“ řekl ministr Baxa.
Jitka Stokalská se narodila v roce 1939 v Pardubicích. Studovala na Fakultě činoherní režie DAMU v Praze. V letech1965-1968 pracovala jako asistentka režiséra a ředitele K. Dejmka v Národním divadle ve Varšavě. V té době rovněž realizovala v Kaliszi své první divadelní představení - Romea a Julii W. Shakespeara. V letech 1969-1973 pracovala v různých polských divadlech, mj. v prestižním Starém divadle v Krakově. Od roku 1973 se datuje její dráha operní režisérky, kdy se na ni při vzniku Varšavské komorní opery obrátil její ředitel S. Sutkowski. Po úspěšném Donu Pasqualovi (G. Donizetti) jí nabídl stálou spolupráci. V tomto operním domě pracuje Jitka Stokalská dodnes. Mnohé její produkce byly realizovány na různých mezinárodních festivalech: G. F. Händel - Ariadna (festival v Götingenu), D. Cimarosa - Tajné manželství (Turku ve Finsku), G. Rossini - Lazebník sevillský (festival v Montpellier a Bejrútě), D. Scarlatti - Komická intermédia (festival v Drážďanech) a mnohé další. Celkem ve Varšavské komorní opěře do roku 2011 nastudovala přes 40 premiér a v jistém ohledu i více, neboť opery se hrály nejdříve v polštině, poté v originále a přizpůsobovaly se konkrétním podmínkám při četných zahraničních zájezdech. K významným patří premiéra původní verze (z roku 1904) Její pastorkyně Leoše Janáčka z roku 2004.
Komorní prostředí divadla z ní učinilo specialistku na opery Mozartovy i na opery Rossiniho. Samozřejmě se věnuje i současnému polskému repertoáru, psanému zpravidla přímo pro soubor Varšavské komorní opery a neopomíjí ani díla barokní a staré polské opery. Kromě této činnosti spolupracuje s Varšavskou hudební akademií F. Chopina, kde na operním oddělení učí základy operního herectví. České publikum se s její prací mohlo setkat v roce 1999, kdy v Národním divadle režírovala jednoaktovky Chudák námořník Daria Milhauda a Dvakrát Alexandr Bohuslava Martinů.V letošním roce bude mj. režírovat venkovní inscenaci opery Rusalka Antonína Dvořáka, která proběhne 31.8. v areálu zámku v Nieborowě a které zařadilo České centrum Varšava do programu Roku české hudby.
Jana Malíková, tisková mluvčí MK
Soubory ke stažení