Ministr Baxa ocenil divadelní historičku Barbaru Day
20.08.2024 14:10|ministerstvo
Barbara Day je teatroložka britského původu, která díky své soustavné práci významně přispívá k rozvoji české kultury již od 60. let 20. století.
„Paní Barbara Day dlouhé roky přispívá k podpoře umění nejen v naší zemi, ale také k šíření dobrého jména české kultury v zahraničí, stejně tak jsou díky ní rozvíjené kulturní a akademické vztahy mezi Velkou Británií a Českou republikou. Jsem velmi rád, že jsem měl tu příležitost jí medaili Artis Bohemiae Amicis osobně předat a poděkovat jí za její celoživotní práci,“ řekl ministr Baxa při předávání.
Divadelní historička, překladatelka, spisovatelka a pedagožka Barbara Day se narodila v roce 1944 v Sheffieldu ve Velké Británii. Od roku 1989 žije v Praze. Vystudovala divadelní vědu na univerzitě v Manchesteru a v polovině šedesátých let studovala v Praze české divadlo. Působí jako překladatelka a vysokoškolská pedagožka, je také autorkou několika monografií a řady teoretických textů.
Profesní kariéru začala postupně v divadlech v Londýně, Bromley, Stoke on Trent a Bristolu. Během doktorského studia v Bristolu napsala disertační práci o českém divadle 60. let, pro kterou na začátku 80. let natočila desítky rozhovorů s osobnostmi českého divadla. V roce 1985 uspořádala na univerzitě Bristol festival české kultury Czechfest s cílem představit britské veřejnosti české divadelní umění ( Divadlo Husa na provázku, Chorea Bohemica, Magdalena Jetelová a Jiří Stivín). V druhé polovině 80. let Barbara zajišťovala návštěvy umělců z Británie a jiných západoevropských zemí na seminářích v Československu. Z těchto zážitků napsala knihu Sametoví filozofové, která mapuje historii bytových seminářů. Od roku 1985 pracovala pro Vzdělávací nadaci Jana Husa (Jan Hus Educational Foundation) a připravovala podklady pro semináře a s nimi spojené samizdaty v Praze, Brně a Bratislavě. Na organizování přednášek západních akademiků a intelektuálů se podílela i během sametové revoluce 1989.
Po roce 1989 se Barbara Day přestěhovala do České republiky, kde pomohla vytvořit některé nevládní organizace. Od té doby vyučuje na CERGE-UPCES v Praze a Divadelní fakultě AMU. Překládá pro Pražský hrad, Univerzitu Karlovu, Akademii věd ČR, Národní galerii, Muzeum české literatury. Publikuje a její akademické práce a články vyšly v Czech Plays, Velvet Philosophers a Trial by Theatre. V roce 1998 obdržela pamětmí medili prezidenta Václava Havla a v roce 2002 získala britské vyznamenání MBE ( Member British Empire – řád britského impéria The Most Excellent Order of the British Empire).
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení