- Divadla hlavního města kvůli Dni smutku zrušila všechna představení
Kyjevská divadla zrušila 9. července svá představení v souvislosti s ruským raketovým útokem a vyhlášením Dne smutku. Národní akademické činoherní divadlo Ivana Franka zrušilo dvě svá představení plánovaná na 9. července. Národní akademické činoherní divadlo Lesji Ukrajinky oznámilo, že překládá svá představení na 11. a 15. července. Divadlo ,,Souhvězdí” oznámilo odložení představení na 20. července.
V pondělí 8. července zaútočila ruská armáda raketami na Kyjev. V důsledku tohoto ruského teroristického útoku bylo zabito 22 lidí a více než 90 zraněno. Masivní útok okupantů na Ukrajinu nezůstal bez povšimnutí světových médií. Společnost šokoval zejména útok na dětskou nemocnici „Ochmatdyt“ v Kyjevě.
Zdroj: https://glavcom.ua/kyiv/news/holovni-stolichni-teatri-skasuvali-vsi-vistavi-cherez-den-zhalobi-1009083.html
Foto: https://glavcom.ua/kyiv/news/holovni-stolichni-teatri-skasuvali-vsi-vistavi-cherez-den-zhalobi-1009083.html
- Chersonské muzeum umění identifikovalo další obraz ukradený Rusy
Chersonské umělecké muzeum identifikovalo další obraz ukradený Rusy během okupace – jde o dílo „Starý Krym“ od Emiliji Gončarové.
Muzeum zdůrazňuje, že 114 je počet identifikovaných uměleckých děl ukradených ruskými okupačními úřady z Chersonského muzea umění v roce 2022. Konkrétně 113 je počet děl, která jsou na okupovaném Krymu, v simferopolském muzeu Taurida, přesné umístění jednoho díla není známo, ale existuje potvrzení od okupantů, že mistrovské dílo je v jejich rukou.
Celkový počet nelegálně vyvezených předmětů přesahuje 10 000 muzejních exponátů.
Již dříve bylo oznámeno, že ruští okupanti ukradli spolu se sbírkou Chersonského uměleckého muzea tři obrazy jednoho z nejvýznamnějších světových malířů mořských umění Ivana Ajvazovského, a to ,,Bouře ustupuje”, ,,Moře” , ,,Výhled na město Oděsa”.
Zdroj: https://glavcom.ua/country/culture/khersonskij-khudozhnij-muzej-identifikuvav-shche-odnu-kartinu-vikradenu-rosijanami-1008690.html
Foto: https://glavcom.ua/country/culture/khersonskij-khudozhnij-muzej-identifikuvav-shche-odnu-kartinu-vikradenu-rosijanami-1008690.html
- Státní podnik Ukrajinská pošta a ministerstvo kultury a informační politiky představily poštovní známky „Poklady Krymu. Návrat”
10. července, Ukrpošta společně s ministerstvem kultury a informační politiky představila limitovanou poštovní sadu ,,Poklady Krymu. Návrat”, která vyšla v rámci projektu ,,Vlastní známka”. Poštovní vydání je věnováno vernisáži výstavy ,,Poklady Krymu. Návrat”, která byla zahájena 5. července v Pokladnici Národního historického muzea Ukrajiny za podpory Ministerstva kultury a informační politiky, Charitativní nadace BGV a nevládní organizace ,,Institut veřejných komunikací”. Expozice bude v muzeu prezentována až do definitivního zrušení okupace Krymu, poté se plánuje přesun sbírky na území poloostrova.
Poštovní sada „Poklady Krymu. Návrat“ se skládá ze známkového archu devíti známek, z nichž každá obsahuje vyobrazení antického artefaktu prezentovaného v expozici, a umělecké obálky s otiskem speciální výkupní známky. Designérkou je Darja Cykunova.
Zdroj: https://mcip.gov.ua/news/ukrposhta-ta-ministerstvo-kultury-ta-informaczijnoyi-polityky-prezentuvaly-poshtovi-marky-skarby-krymu-povernennya/
Foto: https://mcip.gov.ua/news/ukrposhta-ta-ministerstvo-kultury-ta-informaczijnoyi-polityky-prezentuvaly-poshtovi-marky-skarby-krymu-povernennya/
- V Kyjevě se bude konat tisková konference na téma „První národní tým pro rychlou reakci a záchranu ukrajinské kultury: reálie a vyhlídky“
Dne 15. července v 10:00 se v Mediálním centru Ukrajiny uskuteční tisková konference na téma „První národní tým pro rychlou reakci a záchranu ukrajinské kultury: reálie a vyhlídky“.
Účastníci budou hovořit o výzvách při ochraně kulturního dědictví za války, rozšiřování schopností Ukrajiny reagovat na cílevědomé ničení ukrajinských památek ze strany Ruska a proběhne školení specialistů specializovaného týmu záchranářů kulturního dědictví.
Během online i offline školení se 23 ukrajinských muzejních pracovníků, památkářů, architektů, inženýrů, právníků, restaurátorů a manažerů učilo ze zkušeností mezinárodních a ukrajinských odborníků, analyzovalo příležitosti, potřeby a překážky v systematické ochraně kultury v krizových situacích a vypracovávalo algoritmy akcí.
Skupina navštívila kostel Narození Panny Marie ve Vjazivce, který byl zničen v důsledku rusko-ukrajinské války v březnu 2022. Na příkladu této památky se účastníci školení naučili zvládat rizika ohrožení kulturního dědictví, analyzovat situaci podle mezinárodních standardů, dokumentovat poškození, vyhodnocovat rizika, zavádět bezpečnostní opatření a stabilizovat poškozené či ohrožené druhy a předměty kulturního dědictví.
Podle výsledků akce bude Ukrajina schopna sestavit národní tým pro rychlou reakci na ochranu kultury a také vytvořit regionální sítě kulturních záchranářů.
Zdroj: https://mcip.gov.ua/events/u-kyyevi-vidbudetsya-preskonferencziya-na-temu-persha-naczionalna-komanda-zi-shvydkogo-reaguvannya-ta-poryatunku-kultury-ukrayiny-realiyi-ta-perspektyvy/
Foto: https://mcip.gov.ua/events/u-kyyevi-vidbudetsya-preskonferencziya-na-temu-persha-naczionalna-komanda-zi-shvydkogo-reaguvannya-ta-poryatunku-kultury-ukrayiny-realiyi-ta-perspektyvy/
- Ve Vinici se pořádá unikátní výstava malovaného skla
Výstava bude k vidění v Regionálním vlastivědném muzeu ve Vinici do 30. září. Vernisáž se uskuteční 11. července. Půjde o díla ze sbírky Viktora Kosakivského – známého vinického etnografa, folkloristu, archeologa, muzejníka. Mimo malby skla se Kosakivský věnuje tkaní z vinné révy, výrobě hraček z hlíny atd.
Mezi různými druhy umění Ukrajinců z východního Podolí zaujímá malba na skle význačné místo. Umění malby na skle je vzrušující a jedinečná technika, která umožňuje vytvářet neuvěřitelně krásná a originální díla. Jedná se o druh dekorativního umění, který vyžaduje zvláštní zručnost, pozornost k detailům a kreativní přístup.
Zdroj: https://sichnews.com/u-vinnyczi-vidkryvayut-unikalnu-vystavku-malyunkiv-na-skli/
Foto: https://www.facebook.com/share/p/RtTmL42GMR7QkyZP/
- Literární festival ,,Frontera” se bude konat v Lucku v novém formátu
Ve dnech 27. až 28. července se v Lucku po několikaleté přestávce uskuteční největší literární událost - IV. mezinárodní literární festival ,,Frontera”. Na akci se sejdou ukrajinští a zahraniční spisovatelé, překladatelé a mediální profesionálové, aby ukázali, jak funguje ukrajinská kultura během plnohodnotné války.
Jednou z hlavních funkcí festivalu „Frontera“ je nejen ukázat, jaká je moderní evropská literatura, ale také přiblížit zahraničním účastníkům aktuální situaci na Ukrajině. To pomůže čelit narativům ruské propagandy na mezinárodní scéně.
Důležitou součástí letošní „Frontery“ je charita.
„Mnoho ukrajinských umělců dnes změnilo své role. Bojují a dobrovolně narukují. V rámci festivalu jsme tedy spojili spoustu podniků, abychom získali prostředky pro armádu,“ dodává Ella Jacuta.
Zdroj: https://zaxid.net/u_lutsku_u_novomu_formati_vidbudetsya_literaturniy_festival_frontera_n1589126
Foto: https://zaxid.net/u_lutsku_u_novomu_formati_vidbudetsya_literaturniy_festival_frontera_n1589126
- Léto české hudby ve Lvovské filharmonii
Národní filharmonie Lvov hostila 6. a 7. července víkend komorní a symfonické hudby a na posluchače čekaly české skladby v podání těch nejlepších instrumentalistů. V programu známého cyklu ,,Léto české hudby ve Lvově” zazněla díla prověřená časem a náklonností veřejnosti. Zazněla díla Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.
Díla zaujala ukrajinské současníky svou aktuálností, přestože byla napsána ve druhé polovině 19. a v první polovině 20. století. Název této akce byl vypůjčen z Janáčkovy „Sinfonietty“: pozdní dílo zkušeného mistra pro neobvyklé složení orchestru (s velkým složením až 25 účinkujících na žesťové nástroje), věnované armádě Československa. Znělo to jako odraz „moderního svobodného člověka, jeho duchovní krásy a radosti, jeho síly, odvahy a přesvědčení bojovat za vítězství“.
Zdroj: https://philharmonia.lviv.ua/concerts/lito-cheskoi-muzyky-u-lvivskij-filarmonii-vidzvuchalo/
Foto: https://philharmonia.lviv.ua/concerts/lito-cheskoi-muzyky-u-lvivskij-filarmonii-vidzvuchalo/
- Měsíc autorského čtení ve Lvově
Literární festival Měsíc autorského čtení, který se pravidelně koná v červenci v Brně a Ostravě, dorazil na Ukrajinu i letos. Ve Lvově se čtení konají již od roku 2015, avšak poslední dva ročníky po ruské velké invazi probíhají v hybridní zkrácené podobě.
Letošní MAČ ve Lvově spolupořádají Umělecká rada "Dialog" společně s lvovským Divadlem Lesja Ukrajinka a nakladatelstvím Větrné mlýny. Speciální projekt "Měsíc autorského čtení: Bok po boku", na němž se podle pořadatelů představí “svěží vítr české a ukrajinské literatury”, se bude konat 13. a 14. července.
V Divadle Lesja Ukrajinka se představí tvorba českých a ukrajinských autorek a autorů. Z Česka do Lvova zamíří Filip Noubel, novinář, redaktor, odborník na střední a východní Evropu, Asii, Kavkaz, Čínu, Mongolsko a Tchaj-wan, a Alexej Sevruk, spisovatel, překladatel, publicista, literární vědec. Svá díla rovněž představí Adéla Knapová, spisovatelka, novinářka, dramatička, která od roku 2022 pravidelně navštěvuje válečnou zónu, věnuje se dobrovolnické práci a pokrývá ruskou invazi na Ukrajinu v českých i evropských médiích. Nebude chybět také Alena Mahoninová, spisovatelka a překladatelka, literární vědkyně. Její románová prvotina byla nominována na hlavní českou literární cenu Magnesia.
Ukrajinskou část festivalu budou zastupovat Liubov Yakymchuk, ukrajinská spisovatelka, básnířka, scenáristka, a Dmytro Lazutkin, básník, novinář, dříve sportovní komentátor a nyní mluvčí Ministerstva obrany Ukrajiny.
Zdroj: Měsíc autorského čtení Lvov