Skláři „Spojeni rukama a srdcem“
26.08.2024 17:20|příspěvkové organizace
12 sklářských umělců, 6 zemí a 1 zápis na seznam UNESCO. To je podstata mezinárodního sklářského sympozia s názvem CONNECTED BY HANDS AND HEARTS (Spojeni rukama a srdcem), kterým jablonecké Muzeum skla a bižuterie navazuje na loňský společný zápis ruční výroby skla na seznam nehmotného dědictví UNESCO.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v novém projektu dalo dohromady dvanáct sklářek a sklářů ze šesti zemí, včetně hutí ze severních Čech. Účastníky čeká dvoudenní tvůrčí sympozium, seminář a výstava v Sýpce Lemberk, společná tvorba vyvrcholí na Kristiánově v rámci Sklářské slavnosti. Akce se koná 2.–7. září a záštitu nad ní převzala mezinárodní centrála UNESCO v Paříži. Celý projekt byl podpořen z Národního plánu obnovy, program Mobilita III. Výstavu, která je též oficiální součástí novoborského XV. Mezinárodního sklářského sympozia IGS, bude možné navštívit až do 6. října.
Mezi cíle společného zápisu ruční výroby skla do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva patří prohloubení znalostí o tradici a současnosti sklářských řemesel a jejich popularizace směrem k veřejnosti. A také vzájemné předávání zkušeností mezi skláři všech šesti zemí, jedním slovem spolupráce. „Využili jsme proto možnosti, které nabízí program Mobilita a připravili letos už druhé mezinárodní sklářské sympozium s doprovodným programem. To první, česko-španělské, se konalo v květnu ve sklárně La Granja. Velmi nás potěšil zájem provozovatelů sklářských hutí, které nám vyšly ve všem vstříc. Je to pro nás potvrzení, že takové akce i jim dávají smysl“, uvedla ředitelka jabloneckého muzea Milada Valečková. Osobně se moc těším třeba na sklářskou show na Kristiánově, kde budou sympozisté společně tvořit u mobilní pece Florianovy huti, pod dohledem návštěvníků slavnosti“, dodala.
Výtvarníky z šesti zemí vybral kurátor sympozia Petr Nový ve spolupráci se zahraničními kolegy. Je také autorem konceptu výstavy, na níž budou představena nejen díla z dvoudenního tvůrčího procesu ve vybraných hutích, ale i ukázky typických prací jednotlivých účastníků. „Jako téma jsme zvolili hutní foukané a přímo u sklářské pece zdobené sklo, protože to je technika oblíbená a velmi rozšířená ve všech šesti zemích. Technika, která nás skutečně spojuje“, řekl Nový.
Umělce doprovodí do Křišťálového údolí členové oficiální pracovní skupiny, která byla ustavena v minulém roce na prvním setkání ve Španělsku. Zúčastní se oficiálního jednání v muzeu a v rámci semináře představí sklářství v jednotlivých účastnických zemích. „Pro většinu z nich to bude první návštěva České republiky. Jejich program bude proto zaměřen na seznámení se jak s živou výrobou skla, tak muzejními expozicemi. Budeme jednat též o možnostech další spolupráce a společných projektů,“ uzavřela Valečková.
Program sympozia
- 2. 9. neformální setkání účastníků v Muzeu skla a bižuterie
- 3. - 4. 9. společná tvorba na hutích
- 5. 9. veřejný seminář v prostoru Sýpky Lemberk, vernisáž výstavy
- 6. 9. exkurze do sklářských provozů
- 7. 9. sklářské jamování/ Sklářská slavnost Kristiánov
- 6. 9. - 6. 10. výstava v Sýpce Lemberk
Tvorba na hutích (3. - 4. 9. 2024)
- Sklárna Pačinek Glass, Kunratice u Cvikova: Torsten Rötzsch (Německo), Jean Thebault (Francie), Alba Martín Cadao (Španělsko)
- Sklárna Novotný Glass, Nový Bor: Markus Marschmann (Německo), Luca Kohut-Görömbei (Maďarsko); Alma Jantunen (Finsko)
- Sklárna Ajeto, Lindava: Václav Řezáč (Česko), Ángeles Escudero Marcos (Španělsko), Aada Vanio (Finsko)
- Sklárna Jílek, Kamenický Šenov: Irena Czepcová (Česko), Stella Koleszár (Maďarsko), Diego Minguez Sebastian (Španělsko)
Kontakt:
Ing. Milada Valečková
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
T: 778 527 121
E: milada.valeckova@msb-jablonec.cz
PhDr. Petr Nový, Ph.D.
T: 778 527 122
E: petr.novy@msb-jablonec.cz
W: www.msb-jablonec.cz
Soubory ke stažení