- „Olenivka – místo ruského válečného zločinu“: 29. července se v Muzeu války uskuteční akce věnovaná výročí teroristického útoku
29. července se v Muzeu války uskuteční rozsáhlá akce věnovaná výročí tragických událostí v Olenivce, v jejichž důsledku bylo popraveno 53 válečných zajatců pluku „Azov“ a více než 130 bylo zraněno.
Akce má uctít památku zabitých ukrajinských válečných zajatců, zejména vojáků pluku „Azov“, a upozornit svět na nastolení spravedlnosti při potrestání viníků, soustředit úsilí celé demokratické světové společnosti za osvobození raněných zajatců válečných obránců z Azovstalu, kteří byli v koncentračním táboře Olenivka.
Zdroj
Foto
- Od nynějška je tradice zvonění ve Lvově zařazena do Národního seznamu nehmotného kulturního dědictví Ukrajiny
Zvony ve Lvově nejsou jen zvuky města, ale také jeho duší. Je to historie a tradice předávané z generace na generaci. Melodické zvuky oznamují nejdůležitější události v životě města. Používají se k ohlašování bohoslužeb, při svatbách, pohřbech a jiných církevních obřadech.
Za zvony jsou po staletí zodpovědní zvonisté, tj. lidé, kteří si uchovávají rozmanitost umění zvonění. V písemných dokumentech byl zaznamenán jen zřídka. Místo toho byly znalosti předány mládeži od mistrů. Dnes věnují spolky zvonařů svůj čas a úsilí zachování a obnově zvonařství. Kromě dovedností souvisejících s technikou a péčí o zvony se v obci předávají i znalosti související s duchovními, historickými a kulturními hodnotami.
Ministerstvo kultury a informační politiky Ukrajiny zařadilo tradici zvonění ve Lvově do Národního seznamu nehmotného kulturního dědictví Ukrajiny.
Zdroj
Foto
- Ukrpošta vydala známku ke Dni zdravotnického pracovníka
V předvečer Dne zdravotnického pracovníka představila Ukrpošta charitativní poštovní vydání ze série „Hrdinská povolání. Andělé války“, věnované obětavým lékařům. Edice se skládá ze dvou známek – „Zdravotníci. Na bitevním poli“ a „Zdravotníci. Na operačním sále." Informovalo o tom tiskové oddělení společnosti.
Zdroj
Foto
- Moře dojmů a zvuk ukrajinské hudby: Vydelka fest pokračuje v Čornomorsku u Černého moře
Vydelka fest se v přímořské Odeské oblasti koná již podruhé. Jedná se o nekomerční festival ukrajinské kultury, který v roce 2023 založil voják, novinář a kulturní manažer Serhij Hnězdilov. Letos bylo pozváno třináct slavných ukrajinských kapel, během literárních čtení probíhaly besedy a prezentace knih.
Během dvou večerů se několik míst v letovisku Čornomorsk proměnilo ve velkou koncertní síň. Vystoupili zde ukrajinští hudebníci i slavní umělci – navzdory válečné době a úzkosti hudba umožňuje pocit relaxace a nabití emocemi, říkají místní obyvatelé.
Do programu festivalu se zapojily hudební skupiny Vivienne Mort, ,Pyrih i Batih, Mova, Hatespeech, zpěvačka Chrystyna Solovij, spisovatel Artem Čech, básník Artur Droň, básníci Svitlana Povaljajeva, Jaryna Čornohuz, Kateryna Kalytko a Marjana Savka.
Zdroj
Foto
- Trochu temnější dny: Výstava diptychů básníka Jurije Izdryka a veterána Bohdana Bunčuka je k vidění ve Frankivsku
Součástí výstavy je videodílo umělce, válečného veterána Bohdana Bunčuka a grafiky spisovatele a výtvarníka Jurije Izdryka. Umělci ve svých dílech interpretují vlastní zkušenost s blížící se smrtí.
,,Když se podíváte na Jurije Izdryka, tak měl ve svém životopise takový tragický moment - byl likvidátorem havárie v jaderné elektrárně Čornobyl. Bohdan Bunčak bojoval v rusko-ukrajinské válce. To je skutečnost, že po generaci, i po 30 letech, neustále trpíme takovými událostmi, které ovlivňují životy lidí,“ říká kurátorka Alona Karavaj.
Jurij Izdryk (*1962) je ukrajinský prozaik, básník, kulturolog, esejista, překladatel, hudebník i publicista, autor a redaktor experimentálního konceptuálního časopiseckého projektu Četver (Čtvrtek). Izdryk začínal psaním poezie, následovala próza: román Voccek (1997), povídkový soubor Ostrov Krk a jiné příběhy (1998) a román Dvojitý Leon (2000), které dohromady tvoří volně spojenou trilogii.
“Jurij Izdryk je autorem, jenž by mohl sloužit jako vyhrocený příklad Freudovy definice procesu tvůrčího psaní: odtržený od reality a uzavřený do světa vlastní fantazie par excellence, posedlý vlastní výlučností”, napsal o něm česko-ukrajinský spisovatel Alexej Sevruk.
Zdroj
Foto
- Bloom – festival ženského umění
Bloom, třídenní festival ukrajinského ženského audiovizuálního umění, je zaměřen na popularizaci nových postupů mediálního umění, které předvádějí ukrajinské umělkyně, které se akce zúčastní. Tato neobvyklá akce v hlavním městě Ukrajiny si klade za cíl kreativně analyzovat společnou minulost, přítomnost a budoucnost. Bude sestávat z výstavy, řady vystoupení a hudební složky. Všichni účastníci budou mít příležitost předvést svou kreativitu širokému publiku a debutovat před nejnáročnější veřejností hlavního města.
Zdroj
Foto
- Před Dnem nezávislosti Ukrajiny se bude konat 4. celoukrajinská kreativní soutěž ,,Co je pro mě Ukrajina?”
Soutěž je pořádána za účelem kulturního a vzdělávacího rozvoje, utváření národní identity u dětí a mládeže, vlastenecké výchovy; zachování kulturního dědictví ukrajinského lidu; sociální podpora talentované mládeže, podpora její seberealizace a tvůrčího rozvoje, aktivní zapojení kreativní mládeže do společensky významných aktivit; popularizace dobrovolnické činnosti dětí a mladistvých za stanného práva.
K účasti jsou zvány děti ve věku od 4 do 18 let z Ukrajiny a ukrajinské diaspory v různých zemích světa.
Soutěžní práce se zasílají výhradně v elektronické podobě. V kategoriích „Kresba“ a „Fotografie“ musí být soutěžní práce naskenována nebo nafocena ve formátu jpg, jpeg, png. V kategorii „Píseň“ musí být provedení písně účastníkem Soutěže zaznamenáno na video bez cizích zvuků a s plochým obrázkem (nejlépe v horizontálním formátu). K soutěžní práci musí být připojen krátký popis, který musí splňovat požadavky kategorie.
Příjem soutěžních prací pokračuje do 4. srpna 2024 včetně.
Zdroj
Foto