Po půlročním zkušebním provozu vstupuje rekonstruovaný CENTRAL – živá scéna Muzea umění Olomouc – do své první řádné sezony. Osou programu bude hned několik festivalů – Cena Václava Buriana, Das Filmfest, Dny židovské kultury, Divadelní Flora a další akce.
Bývalé kino Central, kde se poslední promítání odehrálo v roce 2007, prošlo v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a v únoru 2024 jej Muzeum umění uvedlo do provozu jako polyfunkční prostor nabízející možnosti prezentace současných podob umění ve sféře divadla, hudby, filmu a literatury. „Do sezony 2024/2025 vstupujeme vybaveni zkušenostmi, které jsme získali v prvním půl roce provozu. Za tu dobu CENTRALEM prošlo téměř 6000 diváků, z čehož k našemu potěšení vyplývá, že olomoucká veřejnost vzala CENTRAL v potaz a doufáme, že se do něj bude ráda vracet,“ říká vedoucí dramaturg scény Alexandr Jeništa.
Nová sezóna nabídne pestrý program s několika festivaly. V říjnu se zde uskuteční již devátý ročník Ceny Václava Buriana – festivalu lyrické poezie střední Evropy, který nabízí autorská čtení básníků a básnířek z pěti středoevropských zemí. „K nim vychází unikátní obsáhlý bedekr, jenž čtenářům nabízí verše v křižném překladu do všech pěti „zúčastněných“ jazyků ceny – češtiny/slovenštiny, polštiny, němčiny a maďarštiny,“ dodává Jeništa.
Listopadový program otevře německojazyčná kinematografie. „Třetím ročníkem festivalu Das FilmFest se hlásíme k odkazu CENTRALU coby jednoho z nejstarších olomouckých kin. Přehlídka, kterou pořádáme ve spolupráci s pražským Goethe-Institutem, se kromě Olomouce koná ještě v Praze a Brně a nabídne jak večerní projekce pro veřejnost, tak dopolední promítání pro studenty olomouckých škol,“ vysvětluje Jeništa.
Na Filmfest v polovině listopadu bezprostředně naváže 17. ročník Dnů židovské kultury Olomouc. Letos se bude zabývat tématem židovské mystiky a jeho mottem je mnohoznačné zvolání „Goleme, stůj!“ „Golemovské téma bude ostatně středobodem letošní filmové sekce festivalu, na němž s Muzeem umění úzce spolupracuje také olomoucká Židovská obec a Centrum judaistických studií FF UP,“ doplňuje jeho vedoucí Ivana Cahová.
Důležitou součástí dramaturgie zůstává divadlo. Ve spolupráci s Divadelní Florou uvede CENTRAL šest představení čtyř inscenací kvarteta předních českých činoherních souborů, která zároveň tvoří pomyslný epilog letošního ročníku tohoto festivalu. Od září do prosince se v CENTRALU postupně vystřídají divadelní spolek Masopust (Přípravy na všechno v ÚT 24. 9.), brněnské Divadlo Husa na provázku (Nie sme doma ve ST 30. 10.), pražský soubor Lachende Bestien (Jako lvi aneb Sestup a vzestup pana B. ve ČT 28. a v PÁ 29. 11.) a ansámbl Divadla Na zábradlí (O Pavlovi v SO 7. a v NE 8. 12.).
Kromě toho CENTRAL pokračuje v mnohaleté tradici uvádění inscenací současného loutkového divadla pro dětského diváka i pro dospělé. „V říjnu začínáme „dospělým“ představením KAR mezinárodního uskupení Fekete Seretlek pod vedením slovinského režiséra Matiji Solce, a pokračujeme inscenací Baba Jaga a meč moci nejmocnější pražského souboru Loutky bez hranic. V listopadu uvedeme jako součást Dnů židovské kultury loutkového Golema od pražské DAMÚZY a na kafkovské výročí reagujeme uvedením loutkově-činoherní inscenace Franz a kavka pražského Divadla Na zábradlí. Blížící se Vánoce potom v prosinci připomene už legendární inscenace Setkání před Betlémem Divadla Víti Marčíka z Drahotěšic,“ uzavírá podzimní loutkový program dramaturgyně a produkční Pavlína Wolfová.
Do CENTRALU se také přesouvá FilmART – filmový klub, dosud uváděný v sále Mozarta v Arcidiecézním muzeu. Jeho projekce odstartuje novou sezonu italským dokumentárním snímkem O obilných polích a oblačném nebi věnovaném univerzálně velebenému nizozemskému malíři Vincentu Van Goghovi.
OHLÉDNUTÍ ZA PRVNÍ PŮLSEZONOU
V prvním půl roce intenzivního provozu si produkční tým CENTRALU v praxi ověřil varianty, které prostor poskytuje. Od únorového otevření se zde uskutečnil první OPEN ART PLES Muzea umění, odehrálo se zde 37 divadelních představení a 5 koncertů. Své místo zde našly i významné olomoucké festivaly – uskutečnilo se zde 13 projekcí mezinárodního festivalu Jeden svět, 33 projekcí či jiných pořadů zde uvedl Academia Film Olomouc, svůj 5. ročník zde zahájil festival francouzské kultury Bonjour Fest a v červnu zde byl zahájen druhý ročník přehlídky současného umění střední Evropy – Trienále SEFO 2024.
Oboustranně přínosná a v pravém slova smyslu synergická je pak spolupráce s mezinárodním festivalem Divadelní Flora, která se neomezuje jen na dobu konání samotného festivalu, nýbrž tvoří páteř celoročního divadelní programu, který lze v CENTRALU zhlédnout. „Spolupráce s olomouckým Muzeem umění a jeho produkčním oddělením je oboustranně přínosná. Těší nás, že se v souvislosti s otevřením CENTRALU, ve městě s minimální divadelní infrastrukturou, zintenzivnila,“ doplňuje ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil.
V koprodukci Moravského divadla a Muzea umění zde také na jaře vznikla autorská taneční inscenace baletního souboru Moravského divadla Freedom in Motion. Tvoří ji dvě kontrapunktické choreografie rozvíjející téma svobody, jsou součástí stálého repertoáru baletu olomouckého divadla a v CENTRALU se i v nové sezóně uskuteční její další reprízy.
Kontakt:
Alexandr Jeništa
dramaturg a vedoucí produkce CENTRAL
T: +420 605 288 116
E: jenista@muo.cz
Tomáš Kasal
tiskový mluvčí MUO
T: +420 602 671 477
E: kasal@muo.cz