- První vojenský chrám byl otevřen v Kyjevě
Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny předalo kapelanům Ozbrojených sil Ukrajiny chrám Životodárného pramene v dolní části národního památníku Kyjevsko-pečerská lávra. V kostele budou nyní probíhat bohoslužby určené ukrajinským vojákům a jejich rodinám.
První bohoslužba se konala 16. srpna za účasti vojenských kaplanů a vojáků pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny, zdravotnických sil Ozbrojených sil Ukrajiny a vojáků, kteří se léčí a zotavují ze zranění. Vojačky a vojáci, kteří denně nasazují své životy při obraně Ukrajiny, potřebují nejen fyzickou, ale i duchovní podporu.
„Program Duchovní obnova prostřednictvím kultury probíhá v Kyjevo-pečerské lavře již dva roky a jeho logickým pokračováním je fungování chrámu pro armádu. Jedná se o místo, kde se budou denně konat modlitby za armádu a vítězství. Přítomnost ukrajinských vojenských kaplanů v Dolní lávře je dalším významným krokem k tomu, aby se tento duchovní prostor stal národní svatyní,“ řekl Maksym Ostapenko, generální ředitel památky.
Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
- V národním památníku Sofija Kyjevská byla zahájena výstava „Ukrajinské slunce Krymu nezhasne, ne...“
14. srpna byla v národním památníku Sofija Kyjevská otevřena výstava ,,Ukrajinské slunce Krymu nezhasne, ne…”, která má připomenout ukrajinské památky a ukrajinský život na Krymu, který byl zákeřně zničen anexí Ruské federace. Název výstavy dal řádek básně „Krymská freska“ od ukrajinského básníka Jurije Kyryčenka.
Expozice představuje průřez krymskou architekturou druhé poloviny dvacátého století, a to jmenovitě od 26. dubna 1954, kdy zasedání Nejvyššího sovětu SSSR schválilo změny v ústavách RSFSR a Ukrajinské SSR ohledně složení jejich území a Krymská oblast se stala součástí Ukrajinské SSR. Autoři výstavy ukázali vznik nových zajímavých architekturních forem na poloostrově, ale také proces citlivé rekonstrukce starších památek, zejména pevnosti v Sudaku nebo zámku v Jaltě.
Výstava bude otevřena od 15. srpna do konce října.
Zdroj: Ministerstvo kultury a informatiky Ukrajiny
Foto: Ruslan Kaňuk / Ukrinform
- „Od Sanu k Donu“: umělecký festival Bouquet Kyiv Stage 2024
Od 15. do 18. srpna se v kyjevském národním památníku Sofija Kyjevská konal sedmý ročník festivalu vysokého umění Bouquet Kyiv Stage. Tématem akce byla jednota Ukrajinců a na programu bylo tradičně ukrajinské výtvarné umění, hudba, divadlo, kino a rozhovory.
Hlavní myšlenkou letošního festivalu je ukázat spolupráci ukrajinských měst a také věnovat část akcí okupovanému Krymu. Letos byli pozváni umělci odtud, stejně jako z Kyjeva, Charkova, Oděsy, Chersonu a Mykolajiva. Proto byla jako slogan zvolena věta „Od Sanu k Donu“.
Zdroj: Ukrajinská pravda
- Divadlo ,,Zoloti vorota” uvede hru o teenagerech deportovaných do Ruska
Žánrem představení je tragická komedie pro dospělé o dětech.
Kyjevské akademické divadlo Zoloti vorota zahájí novou sezónu představením o dětech z jihu Ukrajiny, které byly násilně deportovány do Ruska. Premiéra hry Vrátím se v režii Anny Turlo podle stejnojmenné hry dramatičky Oksany Hrycenko se uskuteční 23. a 24. srpna.
Tři teenageři z Chersonské oblasti se ocitnou v dětském táboře na okupovaném Krymu. Tam se snaží pochopit, co se doopravdy děje, snaží se odolat proruské propagandě a zároveň – pokračovat v životě svého dospívání s problémy, pocity a náhlou zralostí charakteristickou pro tento věk.
Anna Turlo je mladá ukrajinská divadelní režisérka a dramatička, která na jaře 2022 našla útočiště v Praze, kde ve spolupráci s Městskými divadly pražskými realizovala řadu uměleckých projektů sbližujících českou a ukrajinskou divadelní scény.
Zdroj: Glavcom
- Chersonské muzeum identifikovalo další obraz, který ukradli okupanti
Zaměstnanci Chersonského uměleckého muzea oznámili, že se jim podařilo identifikovat další obraz ukradený ruskou armádou – jde o dílo Nadije Andrjejevy S panenkou. Obraz se objevil v televizní reportáži, kterou ruští novináři natočili v krymském muzeu Taurida.
„Ruská umělkyně Nadija Andrejeva byla grafičkou a pracovala především v oblasti linorytu, leptu, dřevorytu, autolitografie a sítotisku. Vyučovala na dětské výtvarné škole v Chersonu. Tento obraz namalovala v roce 1981. Ve sbírce сhersonského muzea se nacházela další dvě díla Andrejevové ze série Moje dcera, která se možná také nacházejí nna policích provizorního depozitáře vybudovaného v koncertním sále krymského muzea,“ píše se v příspěvku.
Celkem se v této době podařilo identifikovat 122 uměleckých děl, která byla při útěku z Chersonu nezákonně odvezena ruskou armádou. Z toho je 121 děl v Simferopolském muzeu Taurida.
Zdroj: Glavcom
- V Rivném bylo k vidění vystoupení Třetí samostatné útočné brigády
,,Nezrození pro válku” je dokumentární inscenace, která byla uvedena na jevišti Akademického regionálního loutkového divadla v Rivném. Inscenace spojuje skutečný život na frontě se stylistikou divadelního umění. Skutečné příběhy armády nevypráví z jeviště jen profesionální herec, ale skutečný voják, který se od prvního dne plnohodnotné války postavil na obranu vlast. Vypráví o tom, co slyšel od svých bratrů a sester, čeho byl sám svědkem. Toto je ctěný umělec Ukrajiny Jevhen Avdějenko, který je na frontě od 24. února 2022,“ stojí ve zprávě.
,,Nezrozen pro válku” je černý humor, nesnesitelné vojenské chuligánství, příběh o lásce a osamělosti, dobrodružné i nebezpečné příhody. Jde o skutečnou pohádku pro dospělé, kterou budete chtít převyprávět svým přátelům a známým, říkají autoři inscenace.
Hra bude uvedena i v různých městech Ukrajiny. Vydělané prostředky budou převedeny na potřeby Třetí samostatné útočné brigády.
Zdroj: Glavcom
- Ruští okupanti zničili muzeum Lesji Ukrajinky v Jaltě
Muzeum Lesji Ukrajinky v krymsém městě Jalta, dočasně obsazeném Rusy, přestalo existovat. Jak uvádí ,,Hlas Krymu”, zjistili to jeho korespondenti při kontrole kulturních institucí okupovaného poloostrova.
Na budově, kde muzeum sídlilo, je deska ze sovětských dob, připomínající pobyt ukrajinského spisovatele zde na konci 19. století. Okupační vedení však odstranilo všechny ostatní odkazy na Lesju Ukrajinku.
Zmizela cedule před vchodem do budovy, která naznačovala, že ve druhém patře najdete Muzeum Lesji Ukrajinky a výstavu „Lomikámen“ související s jejím pobytem na Jaltě. Nová cedule na fasádě domu informuje, že se tam pod záštitou Jaltského historického a literárního muzea nachází expozice ,,Jalta. XIX. století (historie, hudba a literatura)” a výstava věnovaná architektu Nikolaji Krasnovovi.
Zdroj: Ukrajinská pravda