Nastavení cookies

Ministr kultury Martin Baxa se setkal s Inge Auerbacher

24.09.2024 14:45|ministerstvo

V těchto dnech navštívila Prahu Inge Auerbacher, která jako dítě přežila holocaust. Její návštěva je spojena s besedami a přednáškami na školách.

 

Žena, která ve válce ztratila 20 členů rodiny, včetně své babičky, se po válce a emigraci do Spojených států krom své profese biochemičky věnovala a stále věnuje literární a vzdělávací činnosti, jejímž cílem je připomínat hrůzy holocaustu a bojovat proti antisemitismu.

Ministr kultury Martin Baxa dnes Inge Aurebacher přivítal v Nostickém paláci. Setkání se zúčastnily také Susanne Lindsay, vedoucí kulturního oddělení velvyslanectví SRN v České republice a ředitelka Památníku Ticha Pavlína Šulcová a ředitelka Goethe-Institutu Praha Sonja Griegoschewski.

Ghetto Terezín jsme zvyklí si připomínat především jako místo koncentrace židovských obyvatel protektorátu Čechy a Morava před transporty do vyhlazovacích táborů. Mezi jeho vězně patřily ale i tisíce vězňů z jiných zemí okupované Evropy, především z Rakouska a Německa. Sdíleli tragický osud ostatních obyvatel ghetta, jen zlomku se podařilo přežít. Inge Auerbacher z bavorského Kippenheimu ve čtyřech letech zažila, jak se během křišťálové noci tříští okna v jejich domě a v sedmi byla se svými rodiči deportována do terezínského ghetta. I s rodiči přežila. Dnes jsem měl tu čest se s paní Inge setkat a poděkovat jí. Prostřednictvím svých přednášek zaměřených především na mladou generaci totiž pomáhá uchovávat historickou paměť a bojovat proti zapomínání a popírání holocaustu. A to je velmi důležité,“ řekl k setkání ministr Martin Baxa.

Během setkání hovořil Martin Baxa s Inge Auerbacher také o možnostech, jak mohou moderní technologie, včetně umělé inteligence a virtuální reality, pomáhat při šíření povědomí o tragických událostech 20. století a jak téma přiblížit nejmladší generaci. Inge Auerbacher v roce 2023 spolupracovala na inovativním projektu, který pomocí interaktivní technologie představuje její osobní příběh široké veřejnosti.

V prosinci letošního roku bude paní Inge 90 let. Narodila se v Kippenheimu v jižním Německu rok po nástupu nacistů k moci a v srpnu 1942 byla s rodiči deportována do Terezína, kde se dožila konce války. Inge Auerbacher je autorkou několika knih, z nichž tři jsou věnovány jejímu životu v Terezíně a zotavování se po válce. Kniha "I Am A Star" - Child of the Holocaust vyšla letos v češtině v překladu Jany Meškové v nakladatelství CPress/ Albatros Media pod názvem „Jsem hvězda“ – Dítě holokaustu.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi