Režisér a producent Reiner E. Moritz dostal medaili Artis Bohemiae Amicis
26.09.2024 14:18|ministerstvo
Reiner Eberhard Moritz je německý filmový režisér a producent. Narodil se v roce 1938 v Hannoveru. Za jeho celoživotní práci a podporu české kultury v zahraničí mu ministr kultury Martin Baxa udělil medaili Artis Bohemiae Amicis.
Ocenění mu ve čtvrtek 26. září v Nostickém paláci předal náměstek ministra kultury Michal Šašek. „Pan režisér Moritz je významnou a nepřehlédnutelnou osobností televizního světa zejména v oblasti hudebních dokumentů. Za svůj život natočil a produkoval desítky pořadů, dokumentárních filmů, záznamů i přímých přenosů, včetně životopisů. Obdivuji jeho celoživotní práci a jsem velmi rád, že jsem měl možnost se s ním osobně setkat a ocenění mu předat,“ řekl náměstek ministra kultury Michal Šasek.
Reiner E. Moritz se etabloval jako přední mezinárodní koproducent a distributor prémiových pořadů, například titulů Život a dobrodružství Nicholase Nicklebyho, série Mistrovských děl, Mahábhárata Petera Brooka či velmi uznávaného Fausta Petera Steina. Z pozice režiséra má na svém kontě řadu dokumentů z oblasti hudby a umění, mimo jiné životopisů Dmitrije D. Šostakoviče, Pierra Bouleze, Hanse Zendera a z poslední doby pak Hanse van Manena. Režíroval rovněž film Anton Bruckner Zrození Génia. V nakladatelství Droemer Knaur vydal Hudební lexikon. Jeho londýnská distribuční společnost Poorhouse International spolupracuje s vysílacími společnostmi po celém světě a zastupuje vybrané pořady, především z Francie, Německa, Velké Británie a USA.
„Bylo mi ctí udělit panu Moritzovi naše rezortní ocenění. Dlouhodobě se zajímá o českou kulturu a hudbu našich slavných skladatelů Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Bohuslava Martinů. Je znám také svým pozitivním vztahem k Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Zlatá Praha, na který se vrací pravidelně od jeho počátku. Do dalších let mu přeji pevné zdraví a celou řadu vděčných diváků,“ řekl ministr Baxa.
Reiner E. Moritz v polovině devadesátých let 20. století koprodukoval záznam opery Příhody lišky Bystroušky, kterou v Paříži dirigoval Charles Mackerras. Natáčel i Janáčkovu Glagolskou mši s dirigentem Václavem Neumannem. Ve spolupráci s Českou televizí natočil koprodukční filmy o Rafaelu Kubelíkovi a o Jiřím Bělohlávkovi. Unikátní je zejména jeho vztah k Mezinárodnímu televiznímu festivalu Zlatá Praha. S jedinou výjimkou okolo roku 1968 osobně navštívil všechny jeho ročníky, včetně prvního v roce 1964. V loňském roce jubilejního 60.ročníku ho festival symbolicky jmenoval předsedou mezinárodní pětičlenné komise.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení