Nastavení cookies

Podoby ukrajinské kultury –  1. 9. – 6. 9. 2024

09.09.2024 17:00|ministerstvo

 

  1. V USA se poprvé uskuteční výstava ukrajinské umělkyně Aleksandry Exter

 

Ukrajinské muzeum v New Yorku představí 27. září rozsáhlou výstavu děl avantgardní ukrajinsko-francouské umělkyně Oleksandry Exter. Výstava bude zahrnovat asi 66 malířčiných děl, včetně jejích raných abstraktních kreseb. Výstava představí průřez její tvorbou od roku 1913 do roku 1934.

 

Alexandra Exter vystudovala Kyjevskou uměleckou školu, kde zdokonalila své dovednosti společně s dalšími avantgardními umělci Oleksandrem Bohomazovem a Oleksandrem Archypenkem.

 

Umělkyně pokračovala ve své cestě v Paříži, kde vstoupila do dílny Pabla Picassa a objevila nový pohled na umění. Jak v každodenním životě, který ji obklopoval, tak ve svých dílech spojila Aleksandra Exter evropskou tradici s láskou k ukrajinské kultuře s její sytostí a jasnými barvami, autentickým oblečením a dekorem.

 

Zdroj: https://harpersbazaar.com.ua

 

 

 

  1. Druhý ročník DVRZ Design Days dnů průmyslového designu se bude konat v Kyjevě

 

Od 22. do 25. srpna se v Kyjevě již podruhé konají dny ukrajinského průmyslového designu — DVRZ Design Days.

 

Hlavní motto festivalu je založeno na filozofii „local to local“. DVRZ Design Days využívá průmyslové zóny jako místa pro kulturní akce a kurátorské výstavy.

 

„Na Ukrajině je mnoho výrobců, kteří nejsou horší než evropští. Odpovídající spotřebitelská kultura ale zatím neexistuje. Snažíme se to změnit a vytvořit podmínky pro to, aby se ukrajinský design objevil v každé domácnosti Ukrajinců,“ říká Roman Mychajlov, spoluorganizátor DVRZ Design Days.

 

Na programu budou expozice, výstavy, interaktivní zóny, vzdělávací přednášky, mistrovské kurzy, food courty a hudební program. Pro ty, kteří si chtějí koupit něco na památku, bude otevřen pop-up store - prostor, kde je možné zakoupit speciálně vybrané předměty a designová díla.

 

Zdroj: Hmarochos

 

 

 

  1. Výstava MATERIJA MATTERS. Ukrajinský umělecký textil

 

Kyjevská galerie Ukrajinský dům představuje výstavu MATERIJA MATTERS. Ukrajinský umělecký textil, která je reprezentací praxe ukrajinských umělců za více než 100 let - od tradiční tapiserie až po experimentální díla využívající textilní materiály. Expozice zahrnuje více než 120 uměleckých děl od cca 60 autorů.

 

Výstava přiblíží divákům tvorbu tzv. bojčukistů (umělců sdružených kolem represovaného malíře Mychajla Bojčuka (1882-1937), šedesátníků (ukrajinští disidenti působící v letech 1956-1964), ale i současných umělců, včetně těch, pro které není práce s textilními médii typická. Výstava představí díla ukrajinských umělců, kteří pracovali s textilem ve veřejném prostoru; díla, která rozvíjela linii ukrajinského stylu v interiéru a kostýmu; textilní postupy věnované aktuálním tématům naší doby. Samostatně budou vystaveny výšivky represovaných Ukrajinců, které byly vytvořeny v táborech Gulagu.

 

Výstava vypráví o smyslech vetkaných do ukrajinských uměleckých textilií a vizualizuje jejich proměnu v reakci na výzvy doby. Projekt reflektuje proměnlivost textilních praktik ukrajinských umělců, odhaluje faktory, které ovlivnily vznik řady narativů podporujících ukrajinskou kulturu v minulém století s jejími kolizemi a katastrofami, a navrhuje nahlížet na textilie jako na vysoké umění a smysluplná média.

 

Zdroj: https://www.uadim.in.ua

 

 

 

  1. Mavky. Kamufláž – výstava Oleny Hrom

 

Kyjevská galerie Dymchuk Gallery uvádí v srpnu výstavu „Mavky. Kamufláž“ od ukrajinské dokumentární fotografky Oleny Hrom. Výstava projektu představuje fotografie a videa, které vypovídají o komunitě žen, členek dobrovolnické skupiny „Horenské Mavky“ tkajících vojenské maskovací sítě.

 

Hrdinkami projektu jsou obyvatelky ukrajinské vesnice Horenka v Kyjevské oblasti. V březnu 2022 v obci probíhaly kruté boje o ukrajinské hlavní město. Podle OSN bylo v důsledku ruské agrese v Horence zničeno 77 % budov. Pro místní obyvatele, kteří byli svědky úmrtí a ničení, zůstaly tyto události těžkým traumatem. Osvobození Kyjevské oblasti dalo impuls k rekonstrukci vesnice a obnovení sociálních vazeb v komunitě, ale válka pokračuje. Ženy z Horenky tedy zorganizovaly dobrovolnickou skupinu „Horenské Mavky“ a pletou pro vojáky maskovací sítě. Mají různý věk, profese i sociální postavení, ale spojuje je touha dělat něco smysluplného.

 

Hlavním prvkem výstavy je film, podle jehož zápletky se hrdinky projektu střídavě účastní procesu vytváření „kikimory“ a vyprávějí své osobní zkušenosti ze života za války. Podle autorčina plánu si žena ve finále oblékne tkaný maskáčový oblek jako symbol jednoty, síly žít za války, bojovat a věřit.

 

Zdroj:https://mostdocumentedwar.org/project/mavky-kamuflyazh/

 

 

 

  1. V hlavním městě se objevila minisocha věnovaná komunikaci v síti

 

V hlavním městě Ukrajina byla umístěna minisocha Zobrazeno, kterou tvoří dvě fajfky, které se zobrazí v messengeru, jakmile si vaši zprávu příjemci přečtou. Byla instalována poblíž knihkupectví Sens v ulici Chreščatyk 34 v rámci projektu Hledej, jehož cílem je instalace minisoch do veřejného prostoru.

 

Minisocha byla věnována všem, kteří na dvě fajfky čekají dlouhé hodiny a dny. Zejména příbuzným vojáků, kteří občas čekají na zprávy ze fronty i několik týdnů, nebo lidem, kteří se dopisují s příbuznými na Ruskem okupovaných územích, kde je slabý mobilní signál. 

 

Ať pokaždé, když někdo klikne na tlačítko sochy a rozsvítí se fajfky, stovky lidí po celé zemi uvidí ve svých messengerech stav „Přečteno“, stojí ve zprávě.

 

Zdroj: Suspilne Kultura

 

 

  1. I sebemenší podpora má dopad: Ukrajinský institut zahájil děkovnou kampaň na 20 letištích v Evropě

 

V den 33. výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti zahájil Ukrajinský institut kampaň na 20 evropských letištích, jejímž cílem je zdůraznit vděčnost ukrajinského lidu za neustálou podporu evropských zemí a občanů. Cílem kampaně Nejmenší podpora je ukázat, že i sebemenší podpora na sociálních sítích má významný dopad na všechny Ukrajince. 

 

Přestože ruská válka proti Ukrajině pomalu mizí ze světových médií, Evropa projevuje Ukrajině neochvějnou podporu. Ukrajinci si všímají i toho, co se může zdát jako sebemenší projev pozornosti: laskavá slova, solidární příspěvky na sociálních sítích nebo ukrajinská vlajka v okně. 

 

Na letištích v Londýně, Mnichově, Düsseldorfu, Římě, Miláně, Madridu, Praze, Rize, Tallinnu a dalších městech ukazují digitální obrazovky zprávy o podpoře od Evropanů a upřímnou vděčnost od Ukrajinců.

 

Zdroj: Suspilne Kultura

 

 

 

  1. V Praze se uskutečnil festival ukrajinské kuchyně, kultury a kreativity s názvem ,,Ukrajinský kulturní festival”

 

Akce se konala na území multifunkčního areálu Cross Club, který byl rozdělen do tří zón – hudební, kreativní a gastronomická.

 

Návštěvníci si v české metropoli mohli dopřát delikatesy připravované restauracemi ukrajinské kuchyně a také ochutnat lvovské likéry; nakupovat šperky, suvenýry, oblečení s národními motivy a ručně vyráběné doplňky od mladých ukrajinských designérů, obrazy a další umělecká díla, knihy od ukrajinských nakladatelství atd.

 

Na děti čekala rozmanitá zábava, například škola počítání. Zpěváci předvedli své oblíbené písničky, DJs uspořádali pestrý hudební program.

 

,,Je to náš první festival, ale už teď je jasné, že nebude poslední,” řekla Anastasija, spoluorganizátorka Festivalu ukrajinské kultury. Peníze vybrané během akce budou částečně použity na montáž dalšího humanitárního nákladu na Ukrajinu.

 

Zdroj: Ukrinform

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi