Víc než sto středoškoláků a dalších mladých divadelníků a jejich vedoucích se sjede ve dnech 17.–20. října 2024 do Bechyně na Nahlížení, 34. celostátní dílnu středoškolské dramatiky a mladého divadla.
V rámci svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny letos vystoupí sedm českých a dva slovenské mladé divadelní soubory.
„Zájem souborů z celé republiky je v posledních letech vysoký, což nás moc těší, letos nás ale překvapilo, že čtyři přihlášky přišly i ze Slovenska,“ říká Jakub Hulák, hlavní organizátor akce, odborný pracovník NIPOS, útvaru ARTAMA. Do programu bylo nakonec zařazeno sedm souborů z Česka a dva ze Slovenska. Kritériem výběru přitom není ani tak kvalita inscenace – organizátoři na základě videozáznamů, scénářů a další dokumentace vytipují inscenace, které mohou být svým tématem a způsobem jeho uchopení podnětné pro diskusi a specifickou reflexi formou tvůrčích dílen. „Kromě dílen, ve kterých účastníci např. výtvarně, zvukově či divadelně reflektují zhlédnutá představení, má Nahlížení ještě jedno specifikum: inscenace je zde možné prezentovat v rozpracovaném stavu – formou veřejné zkoušky. Následná reflexe má pak souborům pomáhá v další práci se zvoleným tématem či předlohou,“ říká Hulák.
K souborům se jako vždy připojí další přihlášení zájemci, vedoucí divadelních souborů, pedagogové, studenti a členové souborů. Od čtvrtka do neděle se pak budou setkávat nejen na představeních a dílnách, ale i na společných moderovaných diskusích. K těm jsou přizváni dva odborní lektoři, divadelní režisér a pedagog Štěpán Pácl, a dlouholetá pedagožka ZUŠ, vedoucí mladých divadelních souborů a spolupracovnice KVD DAMU v Praze Jiřina Lhotská.
Přehlídková část akce je volně přístupná veřejnosti. V letošním programu figurují i některé klasické tituly, vždy ovšem v osobitém autorském pojetí mladých divadelníků, např. Divá Bára souboru PolarITY z Divadla Polárka v Brně, Ondráš a Juráš souboru Ajtakrajta ze ZUŠ Klatovy nebo variace na Ionescovu Plešatou zpěvačku v podání souboru Maturity ze SPgŠ Boskovice. Převažovat ovšem budou projekty buď ryze autorské, nebo takové, které mají literární předlohu jen jako prvotní inspiraci. K nejzajímavějším bude určitě patřit Evanjelium o konci světa slovenského souboru Modré divadlo, Vráble nebo svérázná hříčka souboru Děti v ohni ze ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě nazvaná eM, která ve čtvrtek 17. října večer celé Nahlížení zahájí. Akce vyvrcholí v neděli 20. října dopoledne představením inscenace Filip Topol a my, tí ďalší, v níž se členové souboru DRIM ze ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitře pozoruhodně, ale divadelně velmi vyspěle vyrovnávají s postavou významného českého muzikanta a disidenta.
Akci pořádá NIPOS, útvar ARTAMA, ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku a Kulturním střediskem města Bechyně, za finanční podpory Ministerstva kultury.
Program akce a podrobnější informace jsou k dispozici na www.nipos.cz.
Kontakt:
Jakub Hulák
NIPOS, útvar ARTAMA
T: 221 507 969, 778 702 490
E: hulak@nipos.cz
Mgr. Jana Moravcová
NIPOS, public relations
T: 778 702 377
E: moravcova@nipos.cz