Další z cyklu výstavních prezentací projektu revitalizace pražského nádraží Bubny proběhne od 17. března do 12. dubna 2015 v Národním technickém muzeu, je dostupná všem platícím návštěvníkům muzea.
Projekt, jehož cílem je vytvoření Památníku ticha na místě dnešního nádraží, charakterizuje věta na prvním výstavním panelu: Představení studie proměny nádraží Bubny v centrum diskuse o šoa v nás jako stigmatu současnosti.
Výstava přiblíží nejen budoucí architektonickou koncepci Památníku, ale seznámí návštěvníky také s projektem stálé expozice, který v současné době vzniká. Projekt pracuje nejen s pamětí místa, ale také s minulostí okolního města a s otiskem jeho kulturních skupin do tváře metropole.
„Samotné nádraží je výstavním atributem. Má paměť místa, ze kterého bylo deportováno na 50 000 židovských občanů Prahy do koncentračních táborů,“ uvádí autor projektu, filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha, Pavel Štingl, a dodává: „Je spousta památníků minulosti. Byly doby, které budovaly památníky budoucnosti. Co potřebujeme dnes - památník současnosti? Místo, kde se o stigmatech minulých i současných dá otevřeně mluvit.“
Monument A. Veselého na nádraží Bubny
Přímo na nádraží Bubny byl 9. března instalován monumentální objekt akademického sochaře Aleše Veselého. Pavel Štingl k tomu uvádí: „Odhalení monumentálního objektu Aleše Veselého nebude pouze novou sochou ve veřejném prostoru Prahy, ale především sdělením veřejnosti i politikům, že koncepce proměny nádraží Bubny pro Památník ticha je připravena k realizaci.“
PAMÁTNÍK TICHA
Společnost Památník šoa Praha o.p.s. od roku 2012 realizuje přeměnu pražského nádraží Bubny v moderní památník novodobé historie. Hotový projekt ponese název
PAMÁTNÍK TICHA. Dnes již nefunkční objekt se stane platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezónními výstavami a prostorem pro setkávání.
V pražském kontextu je nádraží bytostně spojeno s válečnými deportacemi pražských Židů, proto je příběh šoa (holocaustu) nesmazatelným tématem místa. Záměr však směřuje především k současnosti. K diskusi o stigmatech dneška s využitím bezrozměrného potenciálu příběhů dvacátého století.
Koordinátorem projektu je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s., která touto cestou děkuje děkanátu Filosofické fakulty UK za poskytnutí prostoru ke své první výstavní prezentaci.
Památník Šoa Praha o.p.s.
Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s. vznikla na konci roku 2012 za účelem přestavby nádraží Bubny v moderní centrum pro novodobou historii nazvané PAMÁTNÍK TICHA. Nezisková společnost spolupracuje s příslušnými muzei a památníky, kterých se téma šoa dotýká, se Židovskou obcí Praha, s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, s Ústavem pro soudobé dějiny a dalšími odbornými centry. Ředitelem společnosti je filmový dokumentarista Pavel Štingl.
Další informace o projektu, výstavních cyklech apod.: www.bubny.org
Informace o Národním technickém muzeu: www.ntm.cz
Informace pro novináře:
Národní technické muzeum
Mgr. Adam Dušek
Vedoucí oddělení PR a práce s veřejností
Kostelní 42, 170 78 Praha 7
Email: adam.dusek@ntm.cz
Mob: +420 774 426 828
Památník Šoa Praha o.p.s.
Mgr. Silvie Marhoulová,
Public relations
E-mail: marhoulova@bubny.org
Mobil:+ 420 602 560 960