Ministr kultury Martin Baxa přijal dne 25. října 2024 v Nostickém paláci generálního ředitele Evropské vysílací unie (EBU) Noela Currana, který je v těchto dnech na návštěvě České republiky na pozvání generálního ředitele ČT Jana Součka.
Ministr kultury a generální ředitelé spolu diskutovali o aktuálních otázkách veřejnoprávních médií v Evropě.
„Návštěva pana generálního ředitele se odehrává v době, kdy u nás vrcholí diskuse o velké mediální novele, která má stabilizovat hospodaření našich veřejnoprávních médií. Veřejnoprávní média v Evropě čelí různými výzvám a je vždy obohacující vyměnit si zkušenosti v této oblasti,“ řekl ministr kultury Martin Baxa a dodal: „Jsem přesvědčen, že silná veřejnoprávní média jsou nezastupitelná pro zdravé fungování společnosti nejen u nás, ale všude v Evropě. Proto je důležitý jejich legislativní rámec, který by měl vždy dbát na zachování jejich nezávislosti a ekonomicky udržitelný model financování.“
Tématem setkání bylo i nedávno přijaté evropské nařízení o svobodě médií (EMFA), které obsahuje ustanovení dotýkající se organizace a fungování médií veřejné služby, jakož i obecné záruky pro nezávislé a transparentní působení médií v Evropě. Nařízení Rady Evropské unie reaguje na znepokojení, které v EU vzrůstá ve spojitosti s politizací médií a s nedostatečnou transparentností, pokud jde o jejich vlastnictví a o přidělování státních financí na reklamy poskytovatelům mediálních služeb. Evropský akt o svobodě médií stanoví společný rámec pro mediální služby na vnitřním trhu EU a zavádí opatření zaměřená na ochranu novinářů a poskytovatelů mediálních služeb před politickým vměšováním a zároveň jim usnadní působení přes vnitřní hranice EU.
„Rád bych vyjádřil velké poděkování ministru kultury panu Baxovi za jeho vytrvalou podporu veřejnoprávního vysílání a tím za zásadní roli, kterou hraje při posilování demokracie. V dnešní době, kdy jsme obklopeni dezinformacemi, hrají veřejnoprávní média stále důležitější roli v poskytování důvěryhodných zpráv a informací a zabraňují polarizaci společnosti. Zajištění dostatečného financování České televize a Českého rozhlasu je klíčové pro udržení jejich veřejné služby. Navrhované navýšení poplatků za televizní a rozhlasové vysílání je nezbytné. Česká republika potřebuje nezávislá veřejnoprávní média a proto si zaslouží být podporována,“ uvedl generální ředitel EBU Noel Curran.
"Návštěvou generálního ředitele Evropské vysílací unie Noela Currana jsme vždy poctěni. Velmi vítám, že se o Českou televizi zajímá aktivně a pravidelně. Ať už z pohledu úspěchu ČT, našich budoucích projektů, tak i z hlediska udržitelného financování veřejnoprávních médií. A jsem také velmi rád, že právě toto jsme mohli prodiskutovat společně s ministrem kultury Martinem Baxou," řekl generální ředitel ČT Jan Souček.
Evropská vysílací unie sdružuje 113 veřejnoprávních organizací v šestapadesáti zemích světa. Byla založena v roce 1950 se sídlem v Ženevě. Další kanceláře má v Bruselu, Římě, Washingtonu. New Yorku a Moskvě. EBU sdružuje rozhlasové a televizní stanice sídlící v zemích Evropské vysílací oblasti, jak je definována Mezinárodní telekomunikační unií, nebo v členských zemích Rady Evropy (běloruský člen vyloučen v květnu 2021, ruští členové v květnu 2022). Má 68 členů, kteří provozují bezmála 2 000 televizních, rozhlasových a online kanálů a služeb a
nabízejí obsah na platformách + 31 spolupracovníků v Asii, Africe, Austrálii a Americe. Svým členům poskytuje mezinárodní zpravodajský servis, vyjednává pro ně mezinárodní sportovní práva (například na olympijské hry), věnuje se výzkumu a inovacím (má vlastní oddělení pro technologie a inovace, oddělení pro výzkum médií), provozuje hudební burzu pro klasická a jazzová vystoupení a poskytuje další služby.
Kontakt pro média:
Jana Malíková
Tisková mluvčí MKČR
Jana.malikova@mk.gov.cz
Vendula Krejčová
tisková mluvčí ČT
Vendula.krejcova@ceskatelevize.cz