Ministr kultury se zúčastnil zasedání Národní rady pro tradiční lidovou kulturu
05.11.2024 14:02|příspěvkové organizace
Na Ministerstvu kultury se 5. listopadu 2024 uskutečnilo za účasti Martina Baxy zasedání poradního orgánu ministra kultury Národní rady pro tradiční lidovou kulturu.
Rada navrhuje a iniciuje koncepční a organizační opatření, zejména však projednává a posuzuje nominace do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a poskytuje konzultace k nominacím do světových seznamů zřízených Úmluvou o zachování nemateriálního kulturního dědictví (UNESCO, 2003).
Na programu jednání byly prezentace nominací k zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR předložených Ministerstvu kultury v roce 2023 a informace k implementaci Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví. Prezentovány byly nominace: Hořické pašijové hry, Pivní kultura v ČR, Výroba modrotiskových forem.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR byl vytvořen po vzoru Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) v rámci implementace Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, jejíž smluvní stranou je Česká republika od roku 2009. Hlavním účelem Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví na území České republiky. Česká republika má na Seznamu nemateriálních kulturních statků tradiční lidové kultury ČR zapsáno celkem 33 položek. V roce 2024 přibyly na seznam 2 položky; Zavádka na Hanáckém Slovácku, což je obřadní párový tanec, který se ve většině obcí v etnografickém subregionu Hanácké Slovácko tančí na tradičních hodech. Další zapsanou položkou byla Tradice podomáckého broušení drahých kamenů na Turnovsku.
Zápis do národního seznamu musí předcházet zápisu do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO), kam byly zapsány tyto české prvky: Ruční výroba skla (2023), Vorařství, Ruční výroby ozdob z foukaných skleněných perlí pro vánoční strom (2020), v roce 2018 pak společná nominace Česka, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska Modrotisku v Evropě. Na seznamu najdeme rovněž Loutkářství na Slovensku a v Česku, Sokolnictví – žijící lidské dědictví, Jízdy králů na Slovácku, Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Slovácký verbuňk.
Přítomní dále probrali aktuální situaci související s přípravou změn v inventarizaci nemateriálního kulturního dědictví v ČR a souvisejících předpisů a diskutovali o proměně Národní rady pro tradiční lidovou kulturu v souvislosti s rozšířením obsahu národního seznamu na oblast nemateriálního kulturního dědictví.
Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení