34. mezinárodní komeniologické kolokvium již tento týden v nizozemském Naardenu
13.11.2024 10:39|příspěvkové organizace
Na tradici komeniologických kolokvií pořádaných Muzeem Jana Amose Komenského v Uherském Brodě letos navazuje mezinárodní konference Comenius: Education, Anthropology and Cosmology (Komenský: vzdělání, antropologie a kosmologie), která proběhne od 14. do 16. listopadu.
Organizaci této prestižní události zajišťuje tým složený ze zástupců čtyř institucí – kromě uherskobrodského muzea jsou to partnerské Comenius Museum v Naardenu, Filosofický ústav Akademie věd ČR a nově také Univerzita v nizozemském Groningenu. Kolokvium se koná symbolicky v Naardenu, kde je Jan Amos Komenský pohřben, a hostí jej místní muzeum a radnice. Závěrečný program setkání odborníků a zájemců o Komenského pak proběhne v Domě s hlavami v Amsterdamu, kde kdysi Komenský pobýval a kde dnes sídlí muzeum Embassy of the Free Mind.
Jak napovídá název celé akce, referáty se zaměří na tři význačné oblasti Komenského díla – vzdělání, antropologii a kosmologii. Vzdělání a výchova jsou ústředními tématy Komenského myšlení a díla. Od 19. století byly tyto aspekty intenzivně studovány, často z perspektivy novodobých teorií a se snahou představit Jana Amose jako zakladatele mnoha moderních přístupů. Cílem kolokvia je však vrátit se zpět do 17. století a zkoumat témata didaktická v širším kontextu a s ohledem na Komenského antropologii, která je součástí jeho kosmologie – tedy vize jednoty a harmonie mezi člověkem a okolním světem, respektive celým vesmírem.
Oproti kolokviím minulým byl pro 34. ročník přidán jeden aspekt nový – kromě panelů akademických jsou v programu i workshopy, které se soustředí na praktickou aplikaci teorií a poznatků Jana Amose Komenského. Co se týče přihlášených prezentujících, 22 z nich vystoupí v akademických panelech, na pořadu jsou pak dvě sekce workshopů. Účastníci se do Naardenu sjedou z různých koutů světa, kromě tradičních evropských zemí například i ze Spojených států, Mexika, Kolumbie či Japonska. Byť se příspěvky povětšinou inspirovaly tématy nabízenými v call for papers, výsledná programová skladba je velmi pestrá a bude se věnovat hned několika tvářím Komenského – učenec propagující pansofii v rámci evropské sítě vzdělanců, teolog a autor duchovních traktátů, filosof a v neposlední řadě pedagog, jenž ve své době představil mnohé didaktické inovace. Workshopy nás pak posunou do 21. století, do muzeí a univerzit, které z Komenského vycházejí a kreativními způsoby se jeho učení snaží přiblížit veřejnosti.
Listopadová konference v Naardenu bude tedy důstojnou oslavou a připomínkou výročí Komenského úmrtí, jak z důvodu jejího konání v místě, kde je Jan Amos pohřben, tak díky tomu, že se setkají různé národy, kultury, vědní obory a přístupy ve společné debatě, což ostatně přesně odpovídá tomu, co Komenský sám prosazoval. Výsledky tohoto setkání budou zpřístupněny i širšímu publiku, neboť se počítá s tím, že texty přednesené na akci budou publikovány.
Kontakt:
Mgr. Lenka Pospíšilová
komeniolog, kurátor sbírkových fondů
T: +420 572 632 288
E: pospisilova@mjakub.cz
Soubory ke stažení