Nastavení cookies

Ministr Baxa se zúčastnil zakončení projektu Musica non grata

26.11.2024 09:08|ministerstvo

Slavnostní završení mimořádného hudebního projektu Musica non grata proběhlo na německém velvyslanectví v Praze v pondělí 25. listopadu za účasti ministra kultury Martina Baxy, velvyslance SRN J.E. Andrease Künneho, generálního ředitele Národního divadla Jana Buriana a dalších hostů.

 

Za čtyři roky svého trvání projekt nabídl 153 kulturních událostí, které oslovily více než 50 tisíc diváků. Mezi nimi bylo 46 operních a operetních produkcí, koncertů i edukačních programů. V letech 2020–2024 oživila Musica non grata umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových.

 

V centru pozornosti čtyřletého programu iniciovaného  Operou Národního divadla a Státní operou a realizovaného za finanční podpory Spolkové republiky Německo ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v Praze stála především tvorba českých skladatelů a skladatelek vázaných na německy mluvící prostředí, kteří měli význam pro hudební život hlavního města první Československé republiky, zejména mezi léty 1918 až 1938. Řada z nich byla přímo spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery) a Národního divadla v Praze. Patří mezi ně především takzvaní „terezínští autoři“ – Pavel Haas, Hans Krása, GideonKlein a Viktor Ullmann –, ale také Alexander Zemlinsky, Franz Schreker, Erwin Schulhoff, Paul Hindemith, Ernst Krenek, Jaromír Weinberger, Paul Abraham, Kurt Weill či Arnold Schönberg. Musica non grata přiblížila rovněž dílo výjimečných skladatelek a zároveň průkopnic ženského uměleckého hnutí v období první republiky, jakými byly Julie Reisserová, Vítězslava Kaprálová nebo Sláva Vorlová.

 

„Chtěl bych z celého srdce poděkovat všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Hudebníkům, kteří svým talentem přivedli tato díla znovu k životu. Historikům a badatelům, kteří neúnavně pátrali po ztracených skladbách a příbězích. Organizátorům, partnerům a sponzorům, jejichž podpora umožnila realizaci tohoto ambiciózního plánu, stejně jako publiku, které tuto hudbu přijalo s otevřenou myslí a srdcem. Velké poděkování patří Spolkové republice Německo za její velkorysou finanční podporu a velvyslanectví SRN v Praze za úzkou spolupráci. Závěr tohoto projektu však není jeho koncem. Hudba, kterou jsme společně objevili a oživili, bude znít dál. Příběhy, které jsme vyprávěli, budou dál inspirovat. A doufám, že odkaz Musica non grata zůstane připomínkou, že každý hlas, i ten umlčený, má svou hodnotu a význam,“ řekl ve svém vystoupení ministr kultury Martin Baxa.

 

Projekt usiloval o propojení umělecké realizace s vědeckým výzkumem. V letech 2020 a 2021uspořádal více než dvě desítky koncertů, z toho téměř polovinu zpřístupnil divákům on-line. Po úspěšném uvedení https://www.musicanongrata.cz/events/detail/die-sieben-todsunden-und-erwartung/ na podzim roku 2021 následovaly v roce 2022 čtyři operní a operetní premiéry ve Státní opeře a Národním divadle: https://www.musicanongrata.cz/events/detail/vzdaleny-zvuk-der-ferne-klang/ (Franz Schreker), https://www.musicanongrata.cz/events/detail/plameny/ (Erwin Schulhoff), https://www.musicanongrata.cz/events/detail/ball-im-savoy/ (Paul Abraham) a https://www.musicanongrata.cz/events/detail/svanda-dudak/ (Jaromír Weinberger). V první polovině roku 2023 se v rámci Musica non grata realizovalo hned několik unikátních projektů:Zemlinského komická opera https://www.musicanongrata.cz/events/detail/saty-delaji-cloveka/, dvě aktovky Viktora Ullmanna https://www.musicanongrata.cz/events/detail/rozbity-dzban-cisar-atlantidy/ a Schönbergova monumentální kompozice https://www.musicanongrata.cz/events/detail/pisne-z-gurre/?term=20.06.2023+19%3A00, která se vrátila na česká pódia po sedmnácti letech.

 

Sezona 2023–2024 se ve větší míře zaměřila na tvorbu pro děti. Ve Stavovském divadle byla uvedena opera Paula Hindemitha https://www.musicanongrata.cz/events/detail/loutkacek/ a v Domě Ronalda McDonalda v areálu Fakultní nemocnice v Motole měla světovou premiéru hudební loutková pohádka https://www.musicanongrata.cz/events/detail/plesata-princezna/ s hudbou terezínské autorky Leny Stein-Schneider. V říjnu 2023 se v koprodukci s Filozofickou fakultou Masarykovy univerzity uskutečni https://www.musicanongrata.cz/events/detail/mezinarodni-hudebnevedne-kolokvium-brno-2023/, který se zaměřil na avantgardní operu v meziválečném Československu. Hosty byly světové osobnosti z řad muzikologů, výkonných umělců, intendantů, nakladatelů a médií. Čtyřletý projekt Musica non grata se uzavřel v dubnu 2024 koncertním uvedením oper https://www.musicanongrata.cz/events/detail/svata-zuzana-florentinska-tragedie a poslední reprízou operety Ples v hotelu Savoy a opery Šaty dělají člověka.


 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi