Za Ministerstvo kultury se slavnostního ceremoniálu zúčastnil náměstek ministra kultury David Kašpar.
„Jsem moc rád, že jsem mohl být u zahájení Evropského hlavního města kultury. Pro Chemnitz to bude jistě rok plný výzev, ale také obrovských příležitostí k posílení jeho identity, k vytvoření nových partnerství a ke sdílení bohatství kultury s lidmi z celého světa. Titul Evropského hlavního města kultury není pouze oslavou minulých úspěchů, ale především závazkem do budoucna. Je to závazek posílit kulturu jako spojovací článek mezi generacemi, komunitami a národy. Chemnitz má jedinečnou příležitost přivést svůj příběh, svoji duši a svoji vizi do centra evropské kulturní scény,“ uvedl náměstek Kašpar.

Saské město v rámci evropského hlavního města kultury nabídne více než tisíc kulturních akcí a spolupracovat bude s 38 okolními obcemi, takže kulturním centrem se stane celý region středního Saska, který leží u českých hranic. Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) budou na programu akcí hlavního města kultury i čtyři desítky česko-německých projektů. Podpora je určena českým a německým zájemcům zejména z oblasti kultury, dialogu, mládeže a škol, kteří chtějí titul Evropské hlavní město kultury Chemnitz pro rok 2025 využít ke společnému rozvoji ústředních témat, jako jsou umění, vzdělávání, životní prostředí, udržování tradic a průmyslového dědictví, ale také k podpoře transformace, odolnosti a posilování občanské společnosti.
Titul Evropské hlavní město kultury uděluje Rada ministrů Evropské unie od roku 1985, kdy jako první město takto ocenila řecké Athény.Projekt je jednou z nejúspěšnějších a vysoce prestižní evropskou iniciativou, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice. V roce 2025 získal titul Evropské město kultury německý Chemnitz a slovinská Nova Gorica. V roce 2000 byl propůjčen Praze a o 15 let později Plzni. V roce 2028 se opět vrátí do České republiky a titul Evropského hlavního města kultury převezmou České Budějovice.