Nastavení cookies

Unikátní předměty z Bhútánu dorazily do České republiky! Národní muzeum otevírá novou výstavu Bhútán – země blízko nebe

12.03.2015 14:40|ministerstvo

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se na nové výstavě Bhútán – země blízko nebe návštěvníkům představí unikátní předměty z Bhútánského království! Návštěvníci budou mít vůbec poprvé v České republice možnost obdivovat jedinečné historické i současné doklady bhútánské kultury ze sbírek Královské textilní akademie v Thimphu. 

Hornaté království na výstavě přiblíží nejen krásné šperky a obdivuhodné výrobky tkalcovského řemesla, ale také fotografie této tajuplné země. Výstava se návštěvníkům otevře v pátek 13. března 2015 a bude ji doprovázet bohatý program, který vyvrcholí 13. června 2015 tematickou muzejní nocí.

Bhútán je malý stát v jižní Asii, který je v České republice znám především díky horolezcům a cestovatelům. Rozlohou je menší než Česká republika a počet jeho obyvatel nedosahuje ani poloviny počtu obyvatel Prahy. Hornaté království v jižní Asii je krásnou, ale stále tajemnou zemí, která se teprve pomalu otevírá světu. Výstava tak bude pro české návštěvníky mimořádnou příležitostí, jak se seznámit s tamní kulturou,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Než se vzácné předměty, jejichž pojistná hodnota se pohybuje v řádu miliónů korun, dostaly do Náprstkova muzea, urazily dlouhou cestu. Jejich doprava znamenala logisticky náročnou akci a začala na letišti v bhútánském Thimphu, které patří mezi nejnebezpečnější a pro piloty nejnáročnější letiště světa. Z bhútánského hlavního města byly převezeny místními aerolinkami Drukair, ve kterých působí také čeští piloti, do indického Dillí, odkud je přepravil vládní speciál na kbelské letiště v Praze.

Tradiční tkalcovská výroba jako symbol Bhútánského království

Výstava návštěvníky seznámí s jednou z nejvýraznějších dominant Bhútánu, kterou je tradiční tkalcovské řemeslo. Textil v Bhútánu odjakživa symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Důležitost textilií podtrhuje i fakt, že darování oděvu hraje významnou roli ve složité bhútánské etiketě. Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou. Tkaní bylo vždy doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin, a v této tradici pokračují členky královské rodiny i v současnosti. Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna-matka, je dokonce patronkou Královské textilní akademie, která jedinečné předměty pro výstavu zapůjčila. K vidění však bude také část bhútánských předmětů z rozsáhlé sbírky Náprstkova muzea.

Z exponátů na výstavě vyniká například bavlněný ženský šál s hedvábnou výšivkou Osmi buddhistických šťastných symbolů nebo pokrývka trůnu z konce 19. století. Výstavní prostor navíc oživují fotografie Zdeňka a Michala Thomových.

I nádvoří Náprstkova muzea se ponese v bhútánské atmosféře a návštěvníci zde mohou obdivovat model bhútánské buddhistické stavby čhörtenu s modlicími mlýnky a výstavu velkoformátových fotografií, které poskytl partner výstavy CK LIVINGSTONE.

 

Náprstkovo muzeum je oknem do světa

Národní muzeum výstavou Bhútán – země blízko nebe pokračuje v mimořádném výstavním programu s názvem Okno do světa, který přináší do Náprstkova muzea mezinárodní výstavní projekty z nejrůznějších koutů světa. Projekt začal v loňském roce, kdy byly návštěvníkům představeny kultury Súdánu a Ázerbájdžánu. Kromě Bhútánu se připravuje v letošním roce také výstava předmětů z Afghánistánu.

Tkaní s bhútánskou tkadlenou, cestovatelské přednášky i životní příběhy pilotů bhútánských aerolinek

Národní muzeum připravilo v průběhu konání výstavy pro všechny malé i velké návštěvníky bohatý doprovodný program. Čekají je tkalcovské workshopy, cestovatelské a odborné přednášky, výtvarné dílny a lektorované programy. Pro dětské návštěvníky budou u vstupu do výstavy připraveny pracovní listy a trojrozměrné skládačky bhútánských „hradů“ dzong.

 

Kreativní dílny:

Tkalcovské workshopy pod vedením Kumbu Lhamo

13. – 20. 3. 2015, každý všední den 10 – 12 hod., 16 – 18 hod., o víkendu 10 – 18 hod.

Návštěvníci mají mimořádnou příležitost se poprvé v České republice zúčastnit tkalcovské dílny, vedené zkušenou bhútánskou tkadlenou Kumbu Lhamo. Účastníci workshopu si budou moci tkaní také vyzkoušet, výklad bude v anglickém jazyce. Pro zájemce je možné na objednávku uskutečnit výklad také v češtině.

Tkalcovské víkendy – série workshopů (Vzdělávací spolek uměleckých řemesel Praha)

Neděle 29. 3., 19. 4., 26. 4., 10. 5., 17. 5. a 31. 5. 2015, vždy od 14 do 17 hod.

Tkaní je řemeslo velmi staré a vyskytuje se ve všech částech světa. Odlišné jsou jen vzory, materiály a pomůcky. Návštěvníci si během workshopu mohou pod dohledem lektorek vlastnoručně utkat malou prostírku, kabelku, polštář či pásek.

 

Přednášky:

26. 3. 2015      17.30   Tibetský a bhútánský oděv (Lenka Gyaltso)

Přednáška v úvodu představí tibetský oděv v jeho pestrosti a regionálních specifikách. Následně se zaměří na bhútánský oděv v jeho tradiční i současné podobě.

1. 4. 2015        17.00   Blízko nebe (Slavomír Pískatý)

Všichni zájemci o cestování, cyklistiku a létání jsou zváni na přednášku o Bhútánu Slavomíra Pískatého, který v tomto malém himalájském království pracuje jako pilot místních aerolinek. Letiště Paro se řadí mezi 10 nejobtížnějších mezinárodních letišť na světě, a návštěvníky čeká poutavé vyprávění o zajímavém zaměstnání a životě českého pilota v Bhútánu. Přednáška bude doprovázena projekcí fotografií a videí.

9. 4. 2015        17.30   Krkavec - národní symbol Bhútánu (Jaroslav Cepák)

Podle legend přivedl v 17. století prvního sjednotitele země do Bhútánu právě krkavec. Jedná se o pouhou legendu, nebo tomu tak opravdu bylo? Na přednášce se účastníci dozvědí několik zajímavostí o ptačím druhu, jehož hlava zdobí bhútánskou královskou korunu.

23. 4. 2015      17.30   Tradiční architektura země draka (Petr Jandáček)

Posluchači budou stručně seznámeni s obvyklými bhútánskými typy staveb, jako jsou například pevnosti, kláštery, chrámy, stúpy, paláce a tradiční domy.

14. 5. 2015      17.30   Cestování Bhútánem (Michal Thoma)

Jak se do Bhútánu a dostat a co je tam možné zažít? Je Bhútán skutečně příslovečná „země štěstí“, nebo je to jen šikovně budovaný mediální obraz? Tyto a další otázky zodpoví v rámci besedy s projekcí fotograf a publicista Michal Thoma.

4. 6. 2015        17.30   Létání na křídlech draka (Jozef Mikula)

Na přednášce si návštěvníci vyslechnou zážitky česko-slovenského pilota, který se dostal od Českých aerolinií až k bhútánským královským aerolinkám Drukair. Popovídá například o tom, jaké to je přistávat a vzlétat na jednom z nejobtížnějších letišť světa nebo jak se našinci žije v Bhútánu. Přednášku budou doprovázet autentické letecké snímky nádherné bhútánské krajiny.

 

Akce:

Bhútánský den – Pražská muzejní noc

13. 6. 2015     

Návštěvníci Náprstkova muzea si v den Pražské muzejní noci užijí tematický program v duchu bhútánských tradic. Čeká je promítání fotografií, bhútánská hudba, exotické ochutnávky, přednášky, workshopy a mnoho dalšího.

 

 

Více informací k výstavě a doprovodnému programu naleznete na www.nm.cz a zpravodajském portálu Národního muzea www.muzeum3000.cz.

 

Mgr. Tereza Petáková

odd. vnějších vztahů

T: +420 224 497 352

M: +420 724 412 255

E: tereza_petakova@nm.cz

W: www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

 


 

Národní muzeum
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Unikátní předměty z Bhútánu dorazily do České republiky! Národní muzeum otevírá novou výstavu Bhútán – země blízko nebe
Spojte se s námi