Klavíristka Beatrice Rana debutuje s Českou filharmonií
28.03.2025 17:29|příspěvkové organizace
Francouzský dirigent s arménskými kořeny Alain Altinoglu se po třech letech vrací k České filharmonii. Koncerty pod jeho taktovkou nabídnou pestrý program složený z francouzské a německé hudby 19. století.
Zazní dvě díla Hectora Berlioze – energická předehra Římský karneval a dramatická symfonická scéna Královský hon a bouře z opery Trojané. Vrcholem večera bude První klavírní koncert g moll Felixe Mendelssohna Bartholdyho v podání výjimečné italské pianistky Beatrice Rany, která s Českou filharmonií vystoupí poprvé. Koncert uzavře impresionisticky laděná Suita č. 2 z baletu Daphnis a ChloéMaurice Ravela, která posluchače zavede do magického světa antického mýtu. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 2. do 4. dubna, vždy od 19.30 hodin. Poslední z nich živě přenáší Medici TV.
„Od Mendelssohna už jsem hrála spoustu skladeb. Naprosto ho zbožňuju! Takže mám radost, že právě jeho koncert bude první, který uvedu s Českou filharmonií. Je to úžasné dílo, plné dramatických okamžiků, pozitivních pocitů i nadšení. Z hlediska hry na klavír je nesmírně náročné, ale myslím, že s ním strávíme radostné chvíle,“ řekla Beatrice Rana pro aktuální číslo Ladírny, magazínu České filharmonie. Mendelssohnův První klavírní koncert, který Beatrice Rana přednese, hrál orchestr zatím jen devětkrát a naposledy před dvaceti lety.
Jedenatřicetiletá klavíristka Beatrice Rana patří mezi nejuznávanější hudebníky své generace. Na hodiny klavíru začala chodit už ve třech letech, v devíti absolvovala první sólové vystoupení s orchestrem provedením Bachova Koncertu f moll pod vedením Francesca Libetty. V osmnácti se jí dostalo mezinárodní pozornosti účastí na Mezinárodní hudební soutěži v Montréalu, v níž získala první cenu a stala se nejmladším vítězem v historii soutěže. Po maturitě studovala na proslulé hannoverské Hochschule für Musik a v roce 2013 získala druhé místo v Mezinárodní klavírní soutěži Vana Cliburna, po níž následovala řada dalších úspěchů.
Beatrice Rana vyniká technickou brilancí, hlubokou muzikálností a interpretačním mistrovstvím, což dokazuje na světových pódiích. Její nahrávky, včetně Goldbergových variací od Bacha či koncertů Prokofjeva a Čajkovského, byly oceněny prestižními cenami. Pražské publikum mohlo Beatrici Ranu slyšet v roce 2019 na Festivalu Rudolfa Firkušného, kde zahrála Chopinovy etudy. S Českou filharmonií znovu vystoupí už v únoru 2026. Spolu s prvním českým orchestrem zahraje ve vídeňském Konzerthausu a milánské La Scale Koncert pro klavír a orchestr G dur Maurice Ravela.
Alain Altinoglu je od roku 2016 hudebním ředitelem bruselského divadla Théâtre Royal de la Monnaie a od roku 2021 také Frankfurtského rozhlasového orchestru. Za jeho mimořádné vedení bruselského divadla, strhující a inspirující výkony při tamních operních inscenacích se mu dostalo dalekosáhlého uznání. Je pravidelným hostem předních světových orchestrů, včetně Berlínských a Vídeňských filharmoniků, Londýnského symfonického orchestru a Bostonského symfonického orchestru. S Českou filharmonií poprvé vystoupil ve Dvořákově síni Rudolfina na třech koncertech v únoru 2022. V jejich první polovině zazněla suita z opery Palléas a Mélisanda Clauda Debussyho a koncertní rapsodie pro housle a orchestr Cikán Maurice Ravela v podání houslového virtuosa Jiřího Vodičky. V druhé polovině provedl první český orchestr pod taktovkou Alaina Altinoglu Třetí symfonii „Varhanní“ Camilla Saint-Saënse.
Kontakt:
Luděk Březina
T: 736 605 620
E: ludek.brezina@ceskafilharmonie.cz
Soubory ke stažení