Nastavení cookies

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová 

15.04.2025 16:08|ministerstvo

U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel byl v kostele sv. Anny (Pražská křižovatka) slavnostně vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2024.

 

Slavnostní odpoledne proběhlo za účasti ministra kultury Martina Baxy, ředitele odboru památkové péče MK Jiřího Vajčnera, náměstkyně ministra pro místní rozvoj Barbory Špicarové Staškové, prezidenta Českého národního komitétu ICOMOS Martina Horáčka, generální ředitelky  NPÚ Naděždy Goryczkové, předsedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska Libora Honzárka a dalších čestných hostů. 

V rámci ceremoniálu udělil ministr Baxa Cenu Ministerstva kultury za památkovou péči in memoriam vrchnímu řediteli sekce kulturního dědictví MK Vlastislavu Ourodovi. Ocenění z rukou ministra převzala manželka Ludmila Ourodová.

 „Pan Vlastislav Ouroda vždy usiloval o zvýšení úrovně péče o naše kulturní dědictví, o rozvoj oborové vědy a výzkumu a posílení legislativy v této oblasti. Byl to skvělý, obětavý člověk a vlídný kolega, který se ve svém bohatém profesním životě nesmazatelně zasloužil o ochranu kulturního dědictví naší země. Jeho podíl na zachování a prezentaci hmotného kulturního dědictví jak v České republice, tak v zahraničí byl zásadní,“ řekl ministr kultury Martin Baxa. 

Vlastislav Ouroda své působení v oblasti péče o kulturní dědictví zahájil jako kastelán na Státním zámku Velké Březno. Události v jeho osobním životě ho posléze přivedly na jih Čech, kde v letech 1992–1995 působil jako referent památkové péče na Okresním úřadě v Prachaticích. Následně nastoupil do Státního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Pracoval zde postupně v oddělení architektury, poté vedl úsek památkových průzkumů a monitoringu památek UNESCO. V roce 2007 byl jmenován náměstkem ředitele územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích a v letech 2013–2015 vykonával funkci ředitele územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zásadní osobní i profesní krok učinil v roce 2015, kdy přijal pozici náměstka, respektive vrchního ředitele pro řízení Sekce kulturního dědictví MK ČR.

Své profesní zkušenosti v oblasti ochrany kulturního dědictví zúročoval i v práci pro Mezinárodní radu památek a sídel (ICOMOS), kde se mimo jiné angažoval jako člen mezinárodního vědeckého komitétu ICOMOS – CIVVIH (Comité international des villes et villages historiques / International committee on historic towns and villages) a jako vicepresident Českého národního komitétu ICOMOS.

Po udělení ceny za památkovou péči byl vyhlášen vítěz soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2024. Vítězem soutěže se stalo město Moravská Třebová, které zároveň může po dobu roku 2025 užívat titul „Historické město roku 2024“. Součástí ceny je také finanční odměna Ministerstva kultury ve výši 1 000 000,- Kč na další péči o památky v rámci Programu regenerace. Krajskými vítězi soutěže o titul Historické město roku 2024 byly vedle hlavního vítěze ještě Praha 1, Prachatice, Lomnice, Cheb a Horní Slavkov, Moravské Budějovice, Nové Město nad Metují, Jilemnice, Opava, Lipník nad Bečvou, Moravská Třebová, Horažďovice, Kolín, Česká Kamenice, Uherské Hradiště.  Cenu ministra pro místní rozvoj a odměnu 100 000,- korun obdržela města Praha 1 a Nové město nad Metují.  Zvláštní ocenění od Sdružení obdržela města Horní Slavkov a Lipník nad Bečvou.

Obnova měst s městskou památkovou rezervací nebo městskou památkovou zónou doznala za období fungování Programu regenerace (MPR a MPZ) obrovských změn. Tyto změny se neprojevují pouze ve vizuálním dojmu při návštěvě historických center, ale také na úrovni společenské a ekonomické. Za dobu své existence, tedy od roku 1993, vložil stát prostřednictvím tohoto programu do obnovy kulturních památek na území městských památkových rezervací a městských památkových zón přes 6,170 mld. Kč a podílel se tak na obnově více než 19 580 kulturních památek. Cena provedeného díla přesáhla 15,7 mld. Kč.

Cenu časopisu Moderní obec získala Česká Kamenice. 

 

 

Tiskové oddělení MK
Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi