Masopustní obchůzky a masky z Hlinecka slaví 15. výročí zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO. Muzeum v přírodě Vysočina si tuto skutečnost připomene programy, které se budou konat v pátek 16. května v památkové rezervaci Betlém a v sobotu 17. května na Veselém Kopci.
„Ne)obyčejné obyčeje aneb Podoby masopustu představí bohatství masopustní tradice z různých koutů České republiky. Návštěvníkům pořady umožní seznámit se s historií, současností a různými podobami masopustních obchůzek. Oba dva programy mají nejen společný název, ale i společný cíl – připomenout životaschopnost tohoto obyčeje. V pátek 16. května od 16.00 do 17.00 se na pódiu uprostřed Betléma představí zástupci masopustních obchůzek z Hlinecka, v průvodním slovu se diváci dozvědí spoustu informací „ze zákulisí“ příprav a předávání tohoto obyčeje. Nebude chybět dechová hudba a ukázky výtvarných prací dětí z hlineckých i okolních škol na masopustní téma. V sobotu 17. května od 9.30 do 17.00 bude program pokračovat na Veselém Kopci. Zde se vedle masopustních skupin z Hlinecka návštěvníci setkají také se soubory z Doudleb a Bojkovic. Díky jejich účasti návštěvníci uvidí, jak vypadají masopustní obchůzky na jihu Čech a na jihovýchodní Moravě. Mimo jiné i zjistí, kde se vlastně oslava masopustu vzala, co je to růžičková koleda nebo jak vypadá tanec pod šable,“ uvedla Ilona Vojancová, výzkumná a vývojová pracovnice Muzea v přírodě Vysočina a osoba, která stále při zápisu obyčeje na seznam UNESCO.
„Bohatý bude i doprovodný program v objektech na Veselém Kopci. Kromě ukázek pletení masky slaměného, zhotovování papírových růžiček a košťátek pro masky kominíků, se návštěvníci seznámí s výrobou tradičních papírových masopustních masek rodinné firmy Rydygr ze Zákup. Tato výroba byla v roce 2017 zapsána na národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. V jednom z objektů bude Petra Burianová připravovat boží milosti – tradiční pečivo provázející období masopustu i jarních svátků v minulosti. V dalším bude Iva Jaklová vyrábět firurky masek z Hlinecka. Pro děti budou připraveny dílničky, v nichž si zhotoví jednoduchou masku nebo si vytvoří papírovou kytičku. Od 10.00 do 16.30 se budou na půdě statku z Mokré Lhoty promítat dokumenty o podobách masopustních obchůzek v různých regionech České republiky,“ doplnila Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.
Kulturní program:
Hlinsko Betlém (16. 5. 2025)
16.00 – 17.00 – účinkuje dechová hudba Mrákotínka. Zástupci vesnic s masopustní tradicí – povídání o „zákulisí“ příprav masek a všeho kolem obchůzek. Vystaveny budou i výtvarné práce žáků hlinecký škol na téma Masopust.
Veselý Kopec (17. 5. 2025)
10.00 -10.50 – průvod všech masopustních skupin areálem Veselého Kopce
11.00 – 12.15 – pořad v amfiteátru, který připomene historii a současnost masopustů a představí jeho různé podoby prostřednictvím účinkujících; pořad bude moderovat redaktorka ČRo Pardubice Petra Beránková
13.00 – 13.30 – společné fotografování masopustních skupin
13.00 – 14.30 – průvod masopustních skupin areálem Veselého Kopce
15.00 – 16.15 – pořad v amfiteátru, který připomene historii a současnost masopustů a představí jeho různé podoby prostřednictvím účinkujících; pořad bude moderovat redaktorka ČRo Pardubice Petra Beránková
Během dne: účinkující vystoupí na různých místech Veselého Kopce s doplňujícím programem. Ve vybraných objektech ukázky: smažení božích milosti a vyprávění o tomto pečivu, ochutnávka (Petra Burianová). Ukázka výroby tradičních papírových masek PVO Zákupy (jediná firma v ČR – rodina Rydygerovi). Výroba a prodej masopustních figurek (Iva Jaklová). Výroba papírových růžiček. Výroba masky slaměného. Zhotovení košťátek pro masku kominíka. Dílnička pro děti (růžičky, masky). Výstava výtvarných prací žáků hlineckých škol na téma Masopust. Po celý den na půdě statku z Mokré Lhoty promítání filmových dokumentů s masopustní tematikou.
Účinkující: FS Doubleban Doudleby, FS Světlovan Bojkovice, obyvatelé Vortové, obyvatelé Studnice.
Areál muzea je otevřen 9.30 do 17.00. Na program si je možné zakoupit on-line vstupenku předem Ve stejný den se uskuteční i zahájení výstavy Uzlík sem, uzlík tam aneb Síťování na Horácku. Tu mohou návštěvníci zhlédnout na Statku z Mokré Lhoty do konce října letošního roku. Výstava představí historii i současnost této pozapomenuté textilní techniky.
Kontakt:
Ing. Petra Valíčková
pracovník vztahů k veřejnosti
Národní muzeum v přírodě, příspěvková organizace
T: 571 757 143
M: 778 112 577