Nastavení cookies

Česko má 2 nové zápisy v registru Paměti světa UNESCO

13.05.2025 17:50|ministerstvo

Výkonná rada UNESCO schválila na 221. zasedání v dubnu 2025 zápis celkem 74 nominací dokumentárního dědictví do Mezinárodního registru Paměti světa. Česká republika do prestižního seznamu zapsala dvě nové položky; Situační plány židovského osídlení v habsburské monarchii a Sbírku kartografických dokumentů Pavla Josefa Šafaříka. 

 

Program UNESCO Paměť světa vznikl v roce 1992 za účelem zvýšení povědomí o dokumentárním dědictví jako důležité součásti kulturního dědictví lidstva. Ustavil Mezinárodní registr Paměť světa pro dokumentární dědictví s celosvětovým významem, ve kterém má nyní Česká republika zapsaných celkem dvanáct položek.

Dokumentární dědictví je důležitou součástí kolektivní paměti celého lidstva a mezinárodní rejstřík Paměti světa je prestižním seznamem, který obsahuje nejvýznamnější a nejvzácnější položky světového dokumentárního dědictví. Je skvělé, že se České republice podařilo dostat do registru další dva jedinečné příspěvky. Ukazuje to, že máme co nabídnout a že naše kulturní a historické dědictví má celosvětový význam. Velké díky patří všem, kteří se na tom podíleli – je to obrovský úspěch a důvod k radosti i hrdosti,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa. 

Hlavním koordinátorem procesu zápisu Situačních plánů židovského osídlení byl Národní archiv, který patří k nejvýznamnějším archivům v České republice a je ústředním archivem státu. Tyto translokační plány mapují dobové židovské osídlení zejména v okolí tehdejších církevních křesťanských budov. Shromažďování plánů v nejvýznamnějších zemích habsburské monarchie začalo za vlády císaře Karla VI. a dále se rozvíjelo prostřednictvím činnosti obcí. Plány jsou unikátní, protože poskytují rozsáhlé zobrazení měst v nejbohatší části říše, což z nich činí velmi vyhledávaný zdroj pro badatele. Sbírka je jedinečným zdrojem pro dějiny kartografie, architektury, urbanismu, umění, historické a sociální geografie, etnografie a hospodářských dějin, přičemž dokumentuje národní a náboženskou politiku. Nabízí reprezentativní přehled o kartografické produkci 18. století. Více informací na https://www.vugtk.cz/plany/cs/

©Foto: Národní archiv, Česká republika

Druhým úspěšným zápisem byla Sbírka kartografických dokumentů Pavla Josefa Šafaříka, jejímž hlavním předkladatelem a koordinátorem byla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Nominovaná sbírka představuje historické, geografické a etnografické rukopisné mapy, dále tištěné mapy s ručně psanými poznámkami, kolorováním a korekturami. Jsou zde také originály map a mapovacích pomůcek Pavla Josefa Šafaříka, průkopníka slavistiky, filologie a etnografie. Význam těchto dokumentů spočíval v tehdejším mimořádném přínosu k emancipaci všech slovanských národů Evropy 19. století. I dnes jsou stále důležité pro historické a politologické interpretace tohoto mocného sociálního, politického, kulturního a vědeckého hnutí, jehož dopad stále rezonuje v 21. století. Šafaříkovy národopisné tematické mapy byly inovativní ve svém zpracování, kdy využívaly historicko-geografickou metodu tvorby map ve spolupráci s širokou sítí odborníků. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy se tak může pyšnit již druhým záznamem do tohoto prestižního mezinárodního seznamu. V roce 2017 totiž uspěla s nominací Camociových map. Více informací na https://natur.cuni.cz/geografie/katedry-a-pracoviste/mapova-sbirka/unesco/sbirka-kartografickych-dokumentu-pavla-josefa-safarika nebo https://natur.cuni.cz/verejnost-a-media/tiskove-zpravy;

©Foto: Univerzita Karlova, Česká republika

 

V prestižním světovém registru „Paměť světa“ jsou zapsány za Českou republiku následující sbírky dokumentů:

  • Sbírka středověkých rukopisů české reformace (Národní knihovna ČR, 2007)
  • Sbírka ruských, ukrajinských a běloruských periodik z let 1918-1945 (Národní knihovna ČR, 2007)
  • Sbírka Barokních univerzitních tezí (Národní knihovna ČR, 2011)
  • Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989 (Knihovna Libri prohibiti, 2013)
  • česko-francouzská nominace Světelné pantomimy Emila Reynauda (Národní technické muzeum, 2015)
  • česko-maltská nominace G. F. Camociových map velkého obléhání Malty z roku 1565 (Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty UK, 2017)
  • Archiv Leoše Janáčka (Moravské zemské muzeum, 2017)
  • Kynžvartská daguerrotypie (NPÚ, dlouhodobě zapůjčena Národnímu technickému muzeu, 2017)
  • Archiv Antonína Dvořáka (Národní muzeum ČR, 2023)
  • Mollova mapová sbírka (Moravská zemská knihovna, 2023)
  • Sbírka kartografických dokumentů Pavla Josefa Šafaříka (Přírodovědecká fakulta UK, 2025)
  • Situační plány měst a obcí židovského osídlení v Habsburské monarchii (Národní archiv, 2025)

Generální konference UNESCO na svém 38. zasedání v Paříži přijala dne 17. listopadu 2015 Doporučení k zachování paměti světa, týkající se zachování a zpřístupnění dokumentárního dědictví včetně toho, které je v digitální podobě. V souvislosti s tímto doporučením Česká republika vytváří Národní seznam programu „Paměť světa“.

Dokumentární dědictví je v České republice oborově i druhově velmi pestré a tvoří nezastupitelnou součást kulturního bohatství. Jeho uchovávání a zpřístupňování je veřejnou kulturní službou podle § 2 zákona č. 203/2006 Sb., o některých druzích podpory kultury a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění.

https://www.unesco.org/en/memory-world/register2025?hub=1081

Situační plány židovského osídlení jsou nově v registru Paměti světa UNESCO

 

Kontakt:
Jana Malíková
tisková mluvčí MK
E: Jana.malikova@mk.gov.cz

Jan Charvát
tiskový mluvčí/ Národní archiv
E: jan.charvat@na.gov.cz

PhDr. et Mgr. Eva Novotná, Ph.D.
ředitelka Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy
E: novotn48@natur.cuni.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi