Legendární melodie George Gershwina a Leonarda Bernsteina v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Wayna Marshalla včera završily 67. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl s podtitulem Vášeň.
Během 23 dnů se uskutečnilo všech 51 představení hlavního programu. Polovina z nich byla zcela obsazena, celková návštěvnost dosáhla téměř 96 %. Programovou nabídku tradičně obohatily Festivalové zahrady, Smetanova výtvarná Litomyšl a Smetanova poetická Litomyšl.
Letošní ročník Smetanovy Litomyšle byl mimořádně pestrý. Nabídl velké symfonické koncerty i komorní recitály, opery, duchovní hudbu i představení pro děti. Nově se festival zaměřil na balet a tanec stejně jako na mezinárodní projekty. Na festivalu vystoupily špičky českého i světového interpretačního umění. Dohody o několikaleté spolupráci se Smetanovou Litomyšlí v průběhu festivalu podepsaly Česká filharmonie, Collegium 1704 a Pavel Haas Quartet.
„Těžko se vybírá koncert či představení, které mi udělalo největší radost,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Marek Šulc. „Pokud ale mám jmenovat, zmíním koncert komorního orchestru Kremerata Baltica pod vedením Mirgy Gražinytė-Tyly se skladbami Mieczysława Weinberga a Dmitrije Šostakoviče. Uvedu i Pavel Haas Quartet, který s violoncellistou Kianem Soltanim fantasticky provedl díla Franze Schuberta. Nesmírně mě potěšil písňový recitál basbarytonisty Geralda Finleyho za doprovodu klavíristky Isaty Kanneh-Mason, který hostil Smetanův dům. V prostorách piaristického chrámu působila nadpozemsky vystoupení Collegia Vocale 1704 s Václavem Luksem i britského souboru The King’s Singers. A dále Mr. Kriss, jazzový večer se zpěvačkou Kennedy, brněnské operní produkce Manon a Figarovy svatby, Honeggerův Král David, koncerty České i Drážďanské filharmonie, taneční vystoupení, Má vlast bratří Formanů... A tak bych mohl pokračovat. Těch vrcholů bylo letos opravdu hodně,“ hodnotí Šulc.
Po dvou ročnících, které se uskutečnily v upravené sportovní hale, se hlavní festivalová scéna vrátila na zrekonstruované druhé nádvoří litomyšlského zámku, kde v rekordním čase pouhých několika měsíců vznikl podle návrhu architekta Josefa Pleskota a scénografa Davida Baziky mobilní SmetaNOVÝ sál s posuvnou střechou, divadelní technikou a výkonným osvětlením.
„SmetaNOVÝ sál se osvědčil. Tak by se daly jednou krátkou větou shrnout naše zkušenosti z právě končícího festivalu. Od začátku jsme říkali, že letošní ročník bude z hlediska tohoto prostoru testovací – a ten test dopadl výborně. Druhé zámecké nádvoří skvěle funguje jako koncertní sál i jako divadlo. Zvláště nás těší nadšené reakce návštěvníků festivalu,“ raduje se ředitel Smetanovy Litomyšle Michal Medek. „Už nyní se ale zabýváme tím, co vylepšit do příštího roku. Architekt Josef Pleskot a scénograf David Bazika upraví návrh hlediště, řešíme také varianty jeho budoucího pořízení nebo pronájmu. Čeká nás také dokončení výkrytů střechy v prostoru jeviště a úprava střešní plachty tak, aby se s ní lépe manipulovalo a efektivněji odváděla dešťovou vodu,“ upřesňuje Medek další plány se SmetaNOVÝM sálem, který si vyžádal investici ve výši téměř 100 milionů korun.
68. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl proběhne od 12. června do 5. července 2026, tématem bude Natura (Příroda). Jeho program pořadatelé představí v březnu příštího roku.
Kontakt:
Luděk Březina
tiskový mluvčí
T: +420 736 605 620
E: ludek.brezina@smetanovalitomysl.cz
www.smetanovalitomysl.cz