Nastavení cookies

Ministři Martin Baxa a Zbyněk Stanjura představili novinky v oblasti české audiovize

08.07.2025 15:30|ministerstvo

Dva roky po takzvané Karlovarské dohodě, která definovala základní parametry připravovaného zákona o audiovizi, se český audiovizuální sektor posunul do další fáze proměny. Od 1. ledna 2025 je v platnosti nový zákon o audiovizi, který zásadně mění institucionální a finanční rámec celého odvětví.

 

Hned na úvod letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary schválilo Představenstvo Státního fondu audiovize nový Statut fondu, čímž byl završen jeden z klíčových kroků transformace. Statut nyní míří do mezirezortního připomínkového řízení. Fond zároveň zahajuje přípravu Koncepce rozvoje audiovize – strategického dokumentu určujícího dlouhodobé priority české audiovize, a následně také Krátkodobé koncepce, na jejímž základě budou vypsány konkrétní výzvy pro jednotlivé oblasti. První výzvy by měly být vyhlášeny již začátkem září.

Ministr kultury Martin Baxa k tomu uvedl: „Česká audiovize vstupuje do nové fáze. Díky systematické podpoře, stabilnímu institucionálnímu rámci a spolupráci s profesními organizacemi máme dnes šanci nejen stabilizovat, ale skutečně nastartovat růst tohoto odvětví. Data, která v neděli zveřejnila Asociace producentů v audiovizi, jasně ukazují, že bez našich reforem by se celý sektor propadl do recese.

Zásadní roli v přípravě zákona sehrálo i Ministerstvo financí, které prosadilo stabilní, prorůstově nastavený systém veřejné podpory, zejména v oblasti filmových pobídek. Ty byly navýšeny z 20 % na 25 %, přičemž pro postprodukci a animaci platí zvýhodněná sazba 35 %. Zavedena byla také přímá investiční povinnost zahraničních platforem, které podnikají v ČR.

Díky novelizaci zákona o audiovizi se podařilo nastavit předvídatelný systém financování filmových pobídek ze státního rozpočtu. Nyní máme transparentní systém, který novému Státnímu fondu audiovize zajistí předvídatelné peníze na pobídky pro zahraničním filmové a televizní produkce, které natáčejí v ČR. Dotace na filmové pobídky se stala mandatorním výdajem státního rozpočtu,“ zmínil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Na Karlovarském filmovém festivalu zároveň ministr kultury ohlásil záměr vyhlásit během prázdnin výběrové řízení na pozici ředitelky/ředitele Státního fondu audiovize. Ten bude hrát významnou roli v dalším rozvoji české audiovize. Novým důležitým atributem pozice ředitelky/ředitele Státního fondu audiovize bude příprava kvalitních analytických podkladů, na jejichž základě bude Představenstvo alokovat prostředky do jednotlivých výzev.

Významným krokem směrem k internacionalizaci sektoru je také účast České republiky v Pilotním programu Rady Evropy na podporu mezinárodní seriálové koprodukce (Series Co-Production Programme), což souvisí i s nově transformovaným Státním fondem audiovize, který v rámci pilíře small screen podporuje i televizní a VOD tvorbu. Program, který od roku 2023 podpořil již 16 vybraných projektů z 13 zemí, se zaměřuje na nezávislou kvalitní tvorbu s důrazem na mladé publikum a kulturní rozmanitost. Česká republika se programu účastní od výzvy pro rok 2025 a již v roce 2024 se na jednom z vybraných projektů podílela československá koprodukce.

V letošním roce získal v rámci programu dotaci 500 000 € koprodukční dokumentární seriál How to Win a Political Debate, na kterém se podílela i česká produkce. Česko se aktuálně přihlásilo k prodloužení programu i pro období 2026–2027. Zapojení do programu Series Co-Production Programme posiluje i zapojení české audiovizuální infrastruktury – ocenění Council of Europe Series Co-Production Development Award bylo letos uděleno v rámci East Doc Platform v Praze a bude se udělovat také na podzim v Brně v rámci festivalu Serial Killer.

Vedle legislativních a institucionálních změn se v audiovizi začínají projevovat i nové mezinárodní impulzy a rostoucí zájem globálních hráčů o českou infrastrukturu. Významná zahraniční produkční společnost nedávno oznámila investici do české audiovize, která potvrzuje, že Česká republika se stává nejen oblíbenou natáčecí lokalitou, ale také důvěryhodným partnerem pro technologický rozvoj a budování infrastruktury v oblasti filmové a televizní výroby.


Kontaktní osoba: 
Tomáš Lehečka
Tiskové oddělení kabinetu ministra
Ministerstvo kultury České republiky
tel.: +420 722 131 246
e-mail: tomas.lehecka@mk.gov.cz

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi