Shrnutí 2. týdne putování Vltavské štafety
Vltavská štafeta v uplynulém týdnu dorazila na první památku ve správě Národního památkového ústavu na své trase, na státní hrad Rožmberk. Z cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě, v jehož bráně jí požehnanou cestu popřál převor Justin Berka, vyrazila skleněná kapsle na vodu pod dohledem členů spolku Sdružení pro Vltavu, v čele s předsedou Petrem Kolínským. Sdružení pro Vltavu pořádá každoroční podzimní čištění nejvytíženějšího vodáckého úseku v Česku. Letošní, už 30. ročník akce, které se účastní dobrovolníci, sportovní organizace i orgány místní správy, je naplánovaný na 13. 9. 2025. Vodáci na Vltavu vyrazili v neděli už před devátou hodinou, a tak si mohli vychutnat takřka osamělou plavbu po desetikilometrovém úseku do Rožmberka nad Vltavou. Na mole v centru města, které má necelé čtyři stovky obyvatel, je očekával starosta Bohuslav Čtveráček. Se štafetou, kterou si přebral z rukou Jiřího Černého a Petra Janoty, vyšel na hrad, kde ji, na mostě před bránou, předal kastelánce Andree Čekanové.
Kapsle s vodou z vltavských pramenů bude na hradě Rožmberk součástí letošní výstavy Vltava a Rožmberk – cesta vody, cesta času až do pátku 18. 7. Tento týden na hrad zavítá i další vzácný host: uznávaný geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy, publicista a filozof Václav Cílek. Letní povídání na nádvoří hradu se koná v úterý 15. 7. od 20 hodin.
Podrobnosti o absolvovaných etapách Vltavské štafety včetně fotografií a videa najdete zde: vltava2025.cz/štafeta
Vltavská štafeta bude až do pátku 18. 7. k vidění na státním hradu Rožmberk, kde je součástí letošní výstavy Vltava a Rožmberk – cesta vody, cesta času.
Pátek 18. července Rožmberk nad Vltavou – Český Krumlov
Symbolem této etapy jsou: vltavské perly a zlato; obraz od Egona Schieleho Mrtvé město, historické fotografie od Josefa Seidela
V pátek 18. července v poledne zamíří voda z vltavských pramenů ze státního hradu Rožmberk do podhradí, do historického pivovaru, který na břehu Vltavy už v roce 1590 založil Vilém z Rožmberka, a odtud ji závodním tempem na kajacích k Barevné skále nad Českým Krumlovem dovezou odchovankyně SK Vltava, vicemistryně světa ve sprintu Kristina Novosadová a několikanásobná mistryně světa v raftingu Lenka Lagnerová Vandasová.
Tam si ji, před 15. hodinou, převezme kajakářská a kanoistická drobotina pod dohledem svého trenéra, mistra světa v raftingu a ve sjezdu na divoké vodě a zároveň ředitele Krumlovského maratonu Lukáše Novosada, aby ji společně dopravili do městského parku v centru Českého Krumlova. U Domu dětí a mládeže předvedou své umění, včetně eskymáckého obratu, a kapsli s vodou z vltavských pramenů předají na „seidelovský“ megaboard. Osobnosti spojené s unikáním Museem Fotoateliér Seidel, které bylo založeno v roce 2008 na památku šumavských fotografů Josefa a Františka Seidelových, štafetu provezou jižním krumlovským meandrem, v muzeu zavzpomínají na to, jak vznikaly historické fotografie Srdce Vltavy, a na noc vodu uloží přímo v historickém fotoateliéru.
Sobota 19. července Český Krumlov
Symbolem této etapy jsou: obraz od Egona Schieleho Mrtvé město, historické fotografie od Josefa Seidela
Sobotní štafetový program zahájí kolečkem po českokrumlovských mostech přes Vltavu, zakončeným v kostele sv. Víta, starosta města Alexandr Nogrády. Po 17. hodině vyjde na tzv. kirchparádu z II. nádvoří zámku Schwarzenberská granátnická garda. I gardisté zakončí průvod v kostele sv. Víta, kde v 17:30 začíná mše, resp. requiem za Eleonoru a Adama ze Schwarzenberga. Mši budou sloužit českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil a českokrumlovský prelát Václav Pícha. „Zároveň připomeneme sv. Jana Nepomuckého, hlavního patrona schwarzenberského rodu, a oslavíme 300 let od založení kaple sv. Jana Nepomuckého v kostele sv. Víta, v níž jsou uložena srdce příslušníků rodu,“ zve veřejnost prelát Václav Pícha.
Po mši zamíří štafeta do ochozu věže kostela, odkud ji po natažené lajně, 250 m dlouhé a 2,5 cm široké, 70 metrů nad řekou, přenese anděl na ochoz zámecké věže, kde ji převezme kastelán zámku Pavel Slavko. Srdeční činnost anděla bude během tohoto historického a extrémně náročného sportovního výkonu sledovat a komentovat kardioložka nemocnice České Budějovice Klára Stašková. Kastelán Slavko poté kapsli uloží v zámecké Máselnici, kde je k vidění výstava Řeka Vltava – tři příběhy.
Sobotní doprovodný program nabídne Komorní koncert Sdružení hlubokých žešťů České filharmonie od 18:45 v Maškarním sále zámku Český Krumlov.
Neděle 20. července Český Krumlov – Zlatá Koruna
Symbolem této etapy je: obraz Zlatokorunského kláštera s Vltavou z 18. století
V neděli dopoledne se štafeta za doprovodu Schwarzenberské granátnické gardy přesune do zámecké Mincovny, v níž nově sídlí Palác ilustrace, a poté do kulturního centra Port 1560 v areálu pivovaru. Závěr krumlovské etapy obstarají Martin Fürst, českokrumlovský pediatr, a Margaretka Matrtajová, která trpí spinální svalovou atrofií II. typu.
Český Krumlov štafeta opustí v neděli po poledni. Ujmou se jí skauti, kteří ji po vodě převezou do další z památek ve správě NPÚ na toku Vltavy, do zlatokorunského kláštera.
V klášteře Zlatá Koruna, který je ve správě Národního památkového ústavu, bude štafeta nocovat až do pátku 25. července, kdy se znovu vydá na cestu.
Svůj zájem zúčastnit se konkrétní etapy Vltavské štafety nahlaste, prosím, předem, abychom Vás mohli na danou etapu akreditovat.
Kontakt pro akreditaci a organizační záležitost na místě konání: Zuzana Gabajová, 777 228 432, zuzana.gabajova@mcu.cz
Kontakt pro tiskové informace k projektu: Blanka Černá, tisková mluvčí NPÚ, 724 511 225, cerna.blanka@npu.cz
Podrobný program Vltavské štafety, fotografie z uskutečněných etap a informace o projektu VLTAVA slavná & splavná najdete na webu www.vltava2025.cz/stafeta a na sociálních sítích a webu projektu www.vltava2025.cz
Cílem Vodní štafety je propagace výstavy VLTAVA slavná & splavná, ale také představení a podpora tzv. Vltavské cesty, tedy trasy spojující významné památky a kulturní nebo přírodní místa na Vltavě, z nichž některé jsou v přímé správě NPÚ (SH Rožmberk, SHZ Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, SZ Hluboká, SH Zvíkov, SZ Veltrusy). Cílem je etablovat řeku Vltavu jako evropskou kulturní cestu, podpořit zájem o vltavské kulturní dědictví a rozvíjet související cestovní ruch.
Vltavská štafeta, výstava VLTAVA slavná & splavná jsou součástí celoročního projektu NPÚ VLTAVA slavná & splavná. Hlavními partnery Národního památkového ústavu jsou Národní galerie, Česká filharmonie, Národní muzeum, Národní technické muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Záštitu akci dal prezident České republiky, ministři kultury a dopravy, hejtmani Jihočeského a Středočeského kraje. Do projektu se zapojují organizace z oborů dopravy, životního prostředí, muzea, spolky atd.