Nastavení cookies

Tradiční lidová kultura v netradičním pohledu

18.02.2016 15:57|ministerstvo

Tým etnologů Masarykovy univerzity představuje moravskou lidovou kulturu osvobozenou od umělé tematické systematiky. Životní realita na moravském venkově si v jejich podání udržuje svou přirozenou celistvost.

Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity (NAKI), jehož garantem je Ministerstvo kultury ČR, se stává účinným nástrojem nejen pro podporu výzkumných a dokumentačních aktivit. Nemalou měrou přispívá i k prezentaci výsledků české vědy na mezinárodním poli. Jedním z posledních příkladů může být publikace Masarykovy univerzity Časové a prostorové souvislosti tradiční lidové kultury na Moravě / Traditional Folk Culture in Moravia: Time and Space, které vznikly v rámci projektu Geografický informační systém tradiční lidové kultury (1750–1900).

Monografie týmů etnologů Masarykovy univerzity sleduje vybrané jevy tradiční lidové kultury inovativním pohledem. Koncepce se odchyluje od zaužívané tematické systematiky této složky kulturního dědictví (stavitelství, oděv, zaměstnání, stravování, folklor, výtvarný projev), a nazírá na jednotlivé jevy skrze charakteristiky, kterými jsou časovost a prostorovost.

Tento přístup byl zvolen záměrně s cílem vnímat tradiční společnost na Moravě jako vnitřně rozmanitý a rozvrstvený sociální organismus, zkrátka jako heterogenní komplex v jeho mnohotvárnosti, vývojové dynamice, časové a prostorové rozmanitosti.

Kniha přibližuje tradiční lidovou kulturu na Moravě v časovém období od poloviny osmnáctého do konce devatenáctého století prostřednictvím šesti tematických os: autochtonnost – externí vlivy – stálost v čase – proměna v čase – teritoriální jednota – teritoriální rozrůzněnost. Autoři se snaží na příkladu konkrétních kulturních jevů osvětlit procesy, které v minulosti lidovou kulturu formovaly a ovlivňovaly její tvůrce a nositele.

Takový přístup vede k plastičtějšímu poznání životní reality na moravském venkově v minulosti v celé její proměnlivosti, stálosti, variabilitě i shodnosti. Tvůrci publikace kladli velký důraz i na doprovodnou obrazovou přílohu, pro kterou je v hojné míře využito dobových obrazových materiálů (mapy, historické fotografie, grafická díla, některé vůbec poprvé publikovány), což umocňuje informační hodnotu knihy.

Publikace byla vedle české verze vydána i v anglické jazykové mutaci. Představuje tak efektivní nástroj nejen k přiblížení sledovaných reálií, ale také ke zprostředkování výsledků české etnologie široké zahraniční veřejnosti, což můžeme považovat za významný příspěvek k etablování oboru v mezinárodním vědeckém prostředí.

   

Kontakt:
PhDr. Daniel DRÁPALA, Ph.D.
Ústav evropské etnologie
Filozofická fakulta Masarykovy univerzity Brno
A. Nováka 1
602 00 Brno
T: 549 493 245

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz


Tomáš Lehečka
Pracovník tiskového oddělení
T: 257 085 364
M: 722 131 246
E: tomas.lehecka@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Ukázka z knihy
Spojte se s námi