První zářijový víkend bude v Opavě ve znamení Národního zahájení Dnů evropského dědictví.
Bohatý historický a kulturní program je zároveň oslavou získání městských práv před 790 lety. Svými akcemi se k němu v sobotu 6. září připojí i nejstarší veřejné muzeum v Česku, které letos slaví dvousté výročí svého založení. Pro návštěvníky Dnů evropského dědictví připravilo dva samostatné programy –komentovanou procházku po opavských muzejních budovách a ukázky práce svých restaurátorů.
1. Program - procházka po opavských muzejních budovách
Poznejte Slezské zemské muzeum, tak jak ho dosud neznáte! Vydejte se s našimi kurátory na procházku po budovách, které v minulosti sloužily k prezentaci muzejních sbírek. Některé z nich tomuto účelu slouží dodnes, jako např. Historická výstavní budova či Památník Petra Bezruče, ale věděli jste, že se konaly výstavy i v prostorách Hlásky či Janottovy vily? Nebo kde se nacházelo první muzeum v Opavě?
Začátek trasy bude na Dolním náměstí před kostelem sv. Vojtěcha, procházku ukončíme v Historické výstavní budově, kde si můžete prohlédnout na výstavě Země a její muzeum i takové předměty, které byly v opavských muzeích prezentovány už v 19. století. Cestou se podíváme do prostor Paláce Razumovských a zjistíme, kde sídlilo Městské muzeum a Muzeum Matice opavské.
Časy prohlídek: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00
Sraz: před kostelem sv. Vojtěcha na Dolním náměstí v Opavě
Maximální počet účastníků prohlídky: 15 osob
Prohlídky jsou zdarma, je ale nutné vyzvednout si na ně časové vstupenky – v Městském informačním centru v Opavě budou k dispozici od čtvrtka 28. srpna.
2. Program – ukázky práce restaurátorů
Slezské zemské muzeum spravuje více než dva miliony sbírkových předmětů. Mnohé z nich jsou staré stovky a tisíce let, mají –li zůstat zachovány pro příští generace, je třeba o ně neustále pečovat. „Restaurování je skutečná věda s přesahy do mnoha oborů – chemie, fyziky, zpracování dřeva…K dispozici máme třeba speciální laboratorní digestoř pro šetrné čištění především kovů, ve sklepních prostorách je umístěna i velká tryskací kabina - největší v českých muzeích, ve které se dají šetrně čistit a upravovat i opravdu rozměrné kovové předměty. Neobejdeme se bez mikroskopu, elektrické sušárny, pneumatické mikrobrusky, ultrazvukové jehly a mnoha dalších sofistikovaných pomocníků,“ vysvětluje vedoucí oddělení ochrany sbírkových předmětů Pavel Petr. Ročně tu ošetří 500 až 900 exponátů.
Na komentovaných prohlídkách v oddělení ochrany sbírkových předmětů v objektu na Nádražním okruhu 33B vám naši restaurátoři nejen ukáží své laboratoře, ale také předvedou svoji práci – uvidíte, jak se renovuje rám barokního obrazu nebo jak se odstraňují korozní vrstvy ultrazvukovou jehlou.
Časy prohlídek 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Sraz: před budovou na Nádražním okruhu 33b v Opavě
Maximální počet účastníků: 10
Účast zdarma, na prohlídky si zájemci musejí předem vyzvednout samostatné časové vstupenky - v Městském informačním centru budou k dispozici od čtvrtka 28. srpna.