Náměstkyně Kalistová na zahájení nové stálé expozice v Husově domě v Kostnici vyzdvihla celoevropský význam Jana Husa
07.07.2014 10:35|ministerstvo
Praha/Kostnice, 7. července 2014 -- Dne 6. července 2014 se první náměstkyně ministra kultury, Kateřina Kalistová, zúčastnila oficiálního otevření nové stálé expozice v Husově domě v Kostnici.
Město Kostnice připravilo na rok 2014–2018 velkorysé oslavy výročí Kostnického koncilu, které začaly již v dubnu. Společnost Husova muzea v Praze vstoupila do partnerského svazku s Husitským muzeem v Táboře a společnými silami připravili projekt „Jan Hus roku 1415 a 600 let poté“. Jedním z jeho nejdůležitějších cílů bylo připravit zcela novou stálou expozici pro Husův dům v Kostnici.
Ve svém zahajovacím projevu upozornila náměstkyně Kalistová na odkaz této významné osobnosti: „Věřím, že i přes propast staletí se expozicí podaří ukázat návštěvníkům Husa jako osobnost s morální integritou, který neváhal pro svou pravdu obětovat život.“
Již od rána se účastníci mohli sejít na ekumenické bohoslužbě, následovala vzpomínková slavnost u Husova kamene, kde vystoupil například zástupce Církve československé husitské plzeňský biskup Filip Štojdl s modlitbou a krátkým projevem.
Význam osoby Jana Husa je dle slov náměstkyně Kalistové třeba vnímat nejen v českém, ale i v evropském kontextu: „Husova osobnost a jeho dílo nám může být v mnohém inspirující. Přesto bych ráda zdůraznila jeden moment, který ve spojení s Husem považuji pro dnešní Evropu za obzvlášť důležitý: je to naše schopnost spolu mluvit, tolerovat se a snaha pochopit toho druhého“.
Husův dům v Kostnici
Vlastníkem Husova domu v Kostnici je Společnost Husova muzea v Praze, Dům jí roku 1922 předalo do vlastnictví a do péče Národní shromáždění Republiky Československé. Společnost je od roku 1919 sdružením historiků a medievistů, kteří usilují o vědecké poznání a popularizaci činnosti a odkazu Jana Husa. V poválečné době se dostala pod plnou kontrolu státních orgánů totalitního režimu. Přesto byla roku 1980 v Husově domě v Kostnici zřízena nová stálá expozice o životě a díle Jana Husa, která ovšem odrážela požadavky tehdy vládnoucí ideologie. Po roce 1989 Společnost opět získala plnou nezávislost a pokračuje dodnes v péči o Husův dům v Kostnici. Každoročně přijíždějí tisíce návštěvníků z celého světa, kteří v Kostnici vyhledávají Husův dům, jenž tak stojí svým mezinárodním významem pro Českou republiku na úrovni Památníku Jana Ámose Komenského v Naardenu.
Helena Markusová, tisková mluvčí
Tiskové oddělení
Soubory ke stažení