Národní muzeum zahajuje cyklus Smrt - nevšední výstavní cyklus o životě.
V Českém muzeu hudby otevírá novou výstavu Smrt kmotřička, která představuje smrt jako inspiraci skladatelů, malířů a spisovatelů prostřednictvím uměleckých děl z oblasti literatury, hudby, divadla, filmu či výtvarného umění od středověku do současnosti. Mezi vystavenými vzácnými exponáty vynikají barokní tisky, unikátní kresby Josefa Čapka z koncentračního tábora, autografy Dvořákova Requiem a Sukovy symfonie Asrael nebo legendami opředený náhrobek Svatá holčička. Součástí výstavy jsou také originální díla známých umělců Olbrama Zoubka, Vladimíra Franze nebo Karla Stádníka. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout od 18. června 2014 do 23. února 2015.
Národní muzeum připravilo na sezonu 2014/2015 nový výstavní cyklus Smrt, který navazuje na úspěšné výstavy z cyklů Monarchie a Peníze. V šesti pražských objektech Národního muzea se návštěvníkům otevře citlivé téma smrti a bude představeno především jako nedílná a nezbytná součást naší existence. Výstavy se zaměří na koloběh života a smrti v přírodě a zároveň přiblíží nejširší kulturní a společenské oblasti se smrtí spjaté.
"Smrt je v současné společnosti často opomíjené, ale nesmírně silné téma. Naším výstavním cyklem nechceme vyvolávat žádnou senzaci. Naopak. Smrt sama o sobě souvisí se vším živým, a proto ji chceme ukázat především jako součást veškerého života. Jednotlivé výstavy z nového výstavního cyklu přiblíží fenomén smrti ze všech možných úhlů. Doufáme, že naše návštěvníky nevyděsí, ale naopak přimějí zamyslet se nad životními hodnotami a smyslem naší existence," uvádí Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.
Vážné Dvořákovo Requiem, ale i rock a detektivky
Výstava Smrt kmotřička v Českém muzeu hudby ukazuje smrt jako jeden z nejsilnějších a nadčasových inspiračních zdrojů v českém umění. Prostory bývalého kostela sv. Máří Magdaleny tak na čas zaplní vzácné a zřídkakdy vystavované předměty ze sbírek Národního muzea, ale také významná díla zapůjčená předními kulturními institucemi České republiky. K vidění tak jsou památky lidové slovesnosti, iluminace na téma tance smrti z období renesance, barokní kancionály, unikátní kresby umělců, kteří prošli koncentračními tábory, ale i exponáty ze současnosti.
Název Smrt kmotřička odkazuje k lidovým písním a pohádkám. S postavou Smrti se návštěvníci mohou setkat prostřednictvím předmětů a hudebních ukázek z opery Smrt kmotřička od Rudolfa Karla. Připomenou si také všeobecně známá díla jako je Erbenova Kytice, kterou poznají v různých formách, například i v podobě komiksu. Milovníci hudby si jistě nenechají ujít originály partitur Dvořákova Requiem nebo Sukovy symfonie Asrael. Celkovou atmosféru doplní mohutné náhrobky zapůjčené Správou pražských hřbitovů, ze kterých svým neobyčejným příběhem vyniká tzv. Svatá holčička - známá jako symbol ochrany malých dětí. Současné umění zastupují díla známých umělců, jako jsou Olbram Zoubek, Vladimír Franz nebo Karel Stádník.
„Výstavou chceme návštěvníkům ukázat, že smrt děsí i zároveň fascinuje a zejména že od nepaměti inspiruje k vytvoření pozoruhodných uměleckých děl. Téma smrti spolu s láskou patří k nejsilnějším a nejfrekventovanějším snad ve všech oblastech umělecké tvorby," doplňuje komisařka výstavy Lenka Šaldová.
Výstavu oživuje celá řada filmových, divadelních a zvukových nahrávek a je doprovázena tištěnou publikací, která představí klíčová témata i exponáty a podá základní přehled o pojetí smrti v různých uměleckých oblastech a obdobích.
Komentované prohlídky, koncerty ve hřbitovních kaplích i procházky po hřbitovech
V průběhu trvání výstavy je připraven také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu koncertů, divadelních představení, přednášek a komentovaných prohlídek. První komentovaná prohlídka výstavy se koná již 19. června od 16.00 hodin. Ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů připravuje Národní muzeum od poloviny září sérii koncertů v běžně nepřístupných hřbitovních kaplích, na které v polovině října navážou komentované procházky po pražských hřbitovech. V Českém muzeu hudby vystoupí 2. října Jaroslav Hutka, na listopad a prosinec připravuje Přemysl Rut pořady Písně hřbitovní a Písně kramářské.
Výstava vznikla v rámci programu Rok české hudby 2014 (www.rokceskehudby.cz) a prezentuje česká hudební díla od 11. do 21. století.
________________________________________
Výstavy z cyklu Národního muzea Smrt:
Smrt kmotřička (České muzeum hudby) - 18. června 2014 – 23. února 2015
První světová válka: prolog k 20. století (Nová budova Národního muzea) - 27. června 2014 – 7. září 2014
Onen svět (Národopisné muzeum – Musaion) - 24. července 2014 – 12. července 2015
Brány slávy a nesmrtelnosti (Lapidárium) - 2. října 2014 – 1. ledna 2015
Rituály smrti (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) - 31. října 2014 – 20. září 2015
Smrt (Nová budova Národního muzea) - 12. prosince 2014 – 25. října 2015
Smrtelné slasti (Nová budova Národního muzea) - 12. prosince 2014 – 10. května 2015
Slavné pohřby (Národní památník na Vítkově) - 24. dubna 2015 – jaro 2016
České muzeum hudby je otevřeno denně kromě úterý od 10 do 18 hodin, vstupné do objektu je 120 Kč/plné, 70 Kč/snížené, 190 Kč/rodinné. Více informací naleznete na www.nm.cz a zpravodajském portálu Národního muzea www.muzeum3000.cz.