Návrh na registraci církve/náboženské společnosti (dále jen "návrh na registraci") se podle § 10 zákona o církvích a náboženských společnostech (dále jen "zákon") podává písemně v českém nebo slovenském jazyce. Veškeré doklady v jiném než českém nebo slovenském jazyce musí být do českého jazyka přeloženy a tyto překlady musí být úředně ověřeny.
Okruh osob způsobilých podat návrh na registraci (členové přípravného výboru) je stanoven v § 10 odst. 1 zákona:
§ 10 odst. 1 zákona: "Návrh na registraci církve a náboženské společnosti podávají ministerstvu nejméně tři fyzické osoby, které dosáhly věku 18 let, jsou svéprávné a jsou občany České republiky nebo cizinci s trvalým pobytem v České republice (dále jen "přípravný výbor"). Členové přípravného výboru návrh podepíší a uvedou své identifikační údaje. V návrhu přípravný výbor určí, kdo z jeho členů je zmocněn jednat jménem přípravného výboru. Podpisy členů přípravného výboru musí být úředně ověřeny."
V návrhu na registraci musí být podle tohoto ustanovení zákona uvedeny všechny identifikační údaje osob podávajících návrh na registraci podle § 3 písm. d) zákona (tj. jméno, popřípadě jména a příjmení, rodné číslo nebo datum narození, adresa, kde má fyzická osoba hlášen trvalý pobyt, v případě cizinců i údaj o jejich státním občanství) a tento návrh musí být těmito osobami podepsán, přičemž jejich podpisy musí být úředně ověřeny.
Náležitosti návrhu na registraci jsou stanoveny v § 10 odst. 2 zákona. Doporučuje se podat návrh na registraci takto:
Předloží se text: "Návrh na registraci ............. (uvede se název církve/náboženské společnosti, která o registraci žádá)". Pod tímto textem se uvede např. text, že "Níže podepsaní členové přípravného výboru pro registraci ... opět název dané církve/náboženské společnosti ... podávají tímto návrh na registraci této církve/náboženské společnosti.". Dále se uvedou identifikační údaje každého ze členů přípravného výboru, ke kterým tito členové přípravného výboru připojí svůj podpis. Pod touto částí se uvede text: "Jménem přípravného výboru je zmocněn jednat ... (uvede se jméno a příjmení jednoho člena přípravného výboru).". Pod tento text se uvede datum a seznam příloh (1. základní charakteristika církve/náboženské společnosti, 2. zápis o založení církve/náboženské společnosti, 3. podpisové archy, 4. základní dokument podle zákona a 5. identifikační údaje členů statutárního orgánu církve/náboženské společnosti, jsou-li v době podání návrhu ustaveni). Podpisy všech členů přípravného výboru v tomto návrhu na registraci musí být úředně ověřeny.
Název církve/náboženské společnosti nesmí být zaměnitelný ani klamavý, ale nemusí obsahovat slova „církev“ nebo „náboženská společnost“.
K příloze č. 1 návrhu na registraci: V textu této přílohy se uvede výstižně základní charakteristika církve/náboženské společnosti, jejího učení a poslání. Tento text nemusí být opatřen podpisy členů přípravného výboru.
K příloze č. 2 návrhu na registraci: V této příloze je zápis o založení církve/náboženské společnosti na území České republiky (např. z ustavující schůze, nebo zápis jednání přípravného výboru apod.). Všichni členové přípravného výboru zápis podepíší. Nemusí se jednat o notářský zápis a podpisy na příloze nemusí být úředně ověřeny.
K příloze č. 3 návrhu na registraci: Přiloží se v originále podpisové archy obsahující seznam nejméně 300 zletilých občanů České republiky nebo cizinců s trvalým pobytem v České republice hlásících se k církvi/náboženské společnosti, s uvedením jejich identifikačních údajů podle zákona (tj. jméno, popřípadě jména a příjmení, rodné číslo nebo datum narození, adresa, kde má fyzická osoba hlášen trvalý pobyt, v případě cizinců i údaj o jejich státním občanství).
Důležitá upozornění k příloze č. 3:
K příloze č. 4 návrhu na registraci: Touto přílohou je základní dokument, jehož obsah stanovuje zákon v § 10 odst. 3. Při vyplňování tohoto základního dokumentu Vám pomůže metodický návod (soubor doc, 69.5 kB).
K příloze č. 5: Je-li v době podání návrhu již ustaven statutární orgán církve/náboženské společnosti, uvedou se identifikační údaje jeho členů, tj. jméno, popřípadě jména a příjmení, rodné číslo nebo datum narození, adresa místa pobytu na území České republiky, kde má fyzická osoba hlášen trvalý, popřípadě přechodný pobyt, nebo bydliště, nemá-li trvalý ani přechodný pobyt, v případě cizinců i údaj o jejich státním občanství. Pokud v době podání návrhu statutární orgán ustaven není, příloha se nepřikládá. Dokud nebude ustaven statutární orgán, bude za církev/náboženskou společnost jednat přípravný výbor.
Upozornění: Podle ustanovení § 10 odst. 5 zákona musí být osobní údaje členů „statutárního orgánu“ oznámeny církví/náboženskou společností do 10 dnů od jejich ustavení. Členem statutárního orgánu nemůže být osoba, která nemá bydliště na území České republiky (ale nemusí mít trvalý pobyt).