Nastavení cookies

PODOBY UKRAJINSKÉ KULTURY 2024

27.06.2024 17:00|ministerstvo

Podoby ukrajinské kultury 2023 informují o aktuálním dění v ukrajinské kultuře. V týdenní periodicitě přináší výběr zpráv o nejzajímavějších kulturních událostech z Ukrajiny. I přes mimořádně složité období, kterým Ukrajina nyní prochází, ukrajinská kultura žije. Putinova agresivní válka má mnohé oběti. Umírají civilisté i vojáci. Jsou ničena města, infrastruktura a zcela cíleně i kulturní památky a kulturní instituce. To ale neznamená, že se na ukrajinské kulturní scéně nic neděje. Právě naopak.

 

Rusové od začátku totální invaze na Ukrajinu poškodili 1300 budov kulturní infrastruktury, 505 z nich bylo zcela zničeno. Nejvíce utrpěly klubovny a komunitní centra, které tvoří 47% poškozených budov. Kromě toho bylo ostřelováním poškozeno více než 500 památek kulturního dědictví Ukrajiny [https://bit.ly/3ljXmJj].

Ztráty kultury na Ruskem okupovaném území Ukrajiny není možné v současné době přesně vypočítat  – do svobodného světa se dostávají jen útržkovité informace o Rusy vyrabovaných muzeích a spálených knihovních fondech, stejně jako o zmizelých soukromých uměleckých sbírkách. Předběžně se hovoří o desítkách tisíc ukradených kulturních předmětů. Některé z nich se postupně daří vracet zpět na Ukrajinu [https://bit.ly/3YXXOKT], některé však budou také nenávratně ztraceny.

Ukrajinská kultura projevuje mimořádnou odvahu a odhodlání. Nehledě na těžké zkoušky, kterými prochází její tvůrci, žije dále a pomáhá udržet v ukrajinském lidu zdravý bojový duch. Ukrajinští  umělci se nejen snaží svou tvorbou pomoci domácímu publiku vypořádat se s traumaty války, ale zároveň šiří povědomí o své zemi v zahraničí, a to doslova na všech kontinentech. 

MKČR bude pravidelně každý týden ve spolupráci s Tetianou Okopnou přinášet zprávy z ukrajinské kultury, jako důkaz, že ukrajinská kultura žije ve své rozmanitosti, že se nevzdala a nepodlehla.


Podoby ukrajinské kultury –  14. 6. – 19. 6. 2024

 1. V Kyjevě bude mít premiéru baletní představení DOMUM o životě Ukrajinců za války

 

V Kyjevě v Národním akademickém činoherním divadle Ivana Franka bude mít 24. června premiéru baletní představení DOMUM, které vytvořil baletní mistr Olesja Šljachtyč ve spolupráci s Národním sborem Hryhorije Verovky.

 

Hudební a choreografické představení DOMUM je příběhem o hrdinství každého Ukrajince za války, o lásce a něžném dětství, o odvaze a oddanosti, zpívané jazykem moderního výpravného baletního představení a ukrajinské lidové hudby v úpravě Národního pěveckého sboru Verovka.

 

DOMUM znamená latinsky „domov“. 40 baletních tanečníků předvede moderní choreografii a 30 vokalistů zazpívá známé ukrajinské písně v novém moderním podání.

 

ZDROJ: Ukrinform

 

 

 

 1. Marija Ahapitova, hvězda divadla Lesi Ukrajinky, vstoupila do řad ZSU

 

Herečka Národního akademického činoherního divadla Lesi Ukrajinky (Kyjev) Marija Ahapitova vstoupila do řad Ozbrojených sil Ukrajiny. Své rozhodnutí oznámila na Facebooku.

,,V roce 2022, když jsem stála v obrovské frontě na vojenském komisariátu, nebyla jsem přijata se slovy: ,,Tvůj čas přijde.” A je to tady! Stavím se na obranu své země!! Ale k tomu potřebuji dobrou výzbroj, protože stále chci mít děti a jít na jeviště,” řekla.

 

Marija poznamenala, že dostala potřebnou výzbroj, ale není dámská ani anatomická. Podle herečky je vojenské vybavení pro ženy dvakrát dražší.

 

V řadách Ozbrojených sil Ukrajiny slouží více než 67 000 žen.

 

ZDROJ: Glavcom

 

 

 

 1. 26. června se v Kyjevě bude konat celoukrajinské fórum ,,Kultura za války. Lidský kapitál”

 

Účelem fóra je upozornit a veřejně diskutovat o naléhavých problémech lidského kapitálu v oblasti kultury.

 

V rámci akce jsou plánovány panelové diskuse k jednotlivým tematickým okruhům. Stanou se důležitými platformami pro diskusi s nejlepšími odborníky na řadu klíčových otázek:

 

 • mobilizace a její důsledky pro národní a regionální kulturu;
 • stav personálního zabezpečení v oblasti kultury, obnovy a úhrady ztrát;
 • nové formy organizace poskytování kulturních služeb v podmínkách významných ztrát a zničení infrastruktury;
 • přizpůsobení kultury válečným podmínkám a potřebě kulturních akcí.

 

Fórum by se mělo stát platformou pro vypracování společných systémových akcí státu pro zachování lidského kapitálu v oblasti kultury za války, jako hlavního nositele znalostí, dovedností a národní kultury pro mládež a budoucí generace Ukrajinců.

 

ZDROJ: Ministerstvo kultury Ukrajiny

 

FOTO: https://www.facebook.com/share/p/6RQNpNzwP49zUVRz/

 

 

 1. O válce bez příkras. Byl zveřejněn trailer k filmu Oleha Sencova ,,Real” 

 

Byl zveřejněn trailer nového filmu režírovaného vojákem Olehem Sencovem. Světová premiéra dokumentárního snímku s názvem „Real“ proběhne na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, který začíná příští týden.

 

Oleh Sencov, filmový režisér a aktivista, se během války ujal role pamětníka a vytvořil šokující dokument, který odráží skutečný obraz vojenských událostí.

Film „Real“ je dokumentární reflexí brutální válečné reality bez jakýchkoli příkras. Snímek vypráví o událostech na frontě, kde se ukrajinští obránci ocitají v těžkých situacích a musí bojovat o přežití. 

 

„Real“ není film v klasickém slova smyslu. Jde o kus života ve válce, který byl natočen náhodou, ale který ukazuje jeho pravou tvář bez příkras a falzifikátů, – řekl již dříve režisér.

 

ZDROJ: News online

 

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=qVQvYqyXNxE

 

 

 

 1. V českém překladu vyšla kniha od současné ukrajinské autorky Tamary Dudy Dcerka

 

Tamara Duda (známá také jako Tamara Horicha Zerňa) je ukrajinská spisovatelka. Pochází z Kyjeva, po invazi na východě Ukrajiny v roce 2014 odjela jako dobrovolnice na frontu a s manželem iniciovali sbírku na vybavení pro ukrajinské vojáky. Dcerka (2019) je její debutový román.

 

Hrdinka do sebe vstřebává nejen to, co jsem osobně zažila, ale i zkušenosti mnoha bojovníků, vojenských dobrovolníků a vysídlenců, které osud svedl dohromady. Pro mnoho lidí se stala „oporou“. „Budeme žít!“ říká. „Skutečně, přežijeme!“ odpovídám. — Tamara Duda, autorka

 

Knihu do češtiny přeložila Jiřina Dvořáková.

 

ZDROJ: Host Brno

 

 

 1. V Kyjevě se konala premiéra nové hry Ivana Uryvského „Na Rusalčiny Velikonoce“

 

20. června se na jevišti Národní operety v Kyjevě uskutečnila premiéra činoherně-operní etudy „Na Rusalčiny Velikonoce“ v režii Ivana Uryvského.

Režisér Ivan Uryvskyj je nejúspěšnější ukrajinský režisér posledních let. Jeho jméno se objevilo dokonce i na titulní straně The New York Times.

 

Pohádková fantasmagorická zápletka na motivy stejnojmenné pohádky Borise Grinčenka vypráví příběh kozáka, který se zbloudil ze své armádě a ocitl se na břehu Dněpru, kde potkal rusalky. Rusalky mu řeknou hádanky – pokud je kozák neuhodne, zabijí ho; jedna z rusalek, která se zamiluje do muže, se mu však pokusí zachránit život.

 

Ivan Uryvskyj přizval talentovanou 28letou umělkyni Teťjanu Ovsijčuk, se kterou spolupracoval na hře ,,Čarodějnice z Konotopu”, která letos získala Ševčenkovu cenu, aby vypracovala scénografii a kostýmy hry. Představení nabízí mimořádnou verzi lidového příběhu. Diváci neuvidí na jevišti tradiční obrazy – ani kozák s knírem, nebo mořské panny v romantických oblecích.

 

Zdroj: Vogue UA

Foto: Vic Bakin

 

 

 1. Zaměstnanci Oděského muzea budou nově nosit designové uniformy

 

Ukrajinská značka BlackSeaTribe představila spolupráci s Oděským muzeem západního a východního umění věnovanou 100. výročí kulturní instituce.

 

Tato instituce, založená v roce 1924, přežila druhou světovou válku a nyní funguje i nadále v podmínkách ruské invaze na Ukrajinu. Na oslavu stého výročí muzea vyvinula oděská značka BlackSeaTribe speciální uniformu pro dozorce v sálech. „Chtěli jsme vytvořit moderní uniformu, která by harmonicky zdůrazňovala siluety zaměstnankyň,“ říká zakladatelka značky Kateryna.

Nová uniforma, vyrobená z pohodlné džínoviny s logem muzea, kombinuje klasický styl světlého vršku a tmavého spodku s moderními prvky. 

Tato spolupráce si klade za cíl připomenout důležitost podpory ukrajinských kulturních institucí, které navzdory válce a neustálým bezpečnostním hrozbám nadále aktivně fungují. Značka BlackSeaTribe se také snažila ztělesnit lásku k rodnému městu – zejména ve formě pomoci známé umělecké instituci.

 

Zdroj: The Village

 

 

 1. Vokalistka nizozemské kapely Within Temptation vystoupí na kyjevském hudebním festivalu Atlas United 2024

 

Sharon den Adel, vokalistka nizozemské metalové kapely Within Temptation, bude headlinerem největšího ukrajinského hudebního festivalu Atlas United 2024. Festival se bude konat 12. až 14. července v Blockbuster Mall v Kyjevě.

 

,,Bude to první vystoupení zahraničního umělce této úrovně na Ukrajině od začátku totální invaze,” uvedli organizátoři.

Zpěvačka vystoupí za doprovodu symfonického orchestru a sboru GOSORCHESTRA. Aranžmá pro její program vytvoří ukrajinská skladatelka Marija Jaremak.

 

Od samého začátku totální invaze kapela aktivně podporuje Ukrajinu a dokonce jí věnuje své poslední album. A na začátku roku Sharon přijela do Kyjeva natočit videoklip k písni A Fool's Parade, kterou natočil s ukrajinským hudebníkem Alexem Jarmakem.

 

Zdroj: Atlas Weekend


Archiv:

 

Soubory ke stažení
TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Jana Malíková
Vedoucí tiskového oddělení
Tisková mluvčí
T: 257 085 444
M: 606 752 051
E: jana.malikova@mk.gov.cz


Petra Hrušová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 362
M: 725 700 095
E: petra.hrusova@mk.gov.cz


Ivana Awwadová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 484
M: 777 457 341
E: ivana.awwadova@mk.gov.cz


Jana Zechmeisterová
Pracovnice tiskového oddělení
T: 257 085 206
M: 702 210 656
E: jana.zechmeisterova@mk.gov.cz

info Novinářské dotazy prosím zasílejte na press@mk.gov.cz.

Ostatní (včetně dotazů dle zák. č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím) směřujte na epodatelna@mk.gov.cz, odkud budou zaslány příslušným odborným útvarům k vyřízení.

Spojte se s námi